Polska i Świat

Polska i Świat

Były minister sportu Andrzej B. usłyszał prokuratorskie zarzuty. Chodzi o jego oświadczenia majątkowe z lat 2010-2014. Polityk zawiesił już swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej, może mu grozić nawet 5 lat więzienia.

Gaz łzawiący i granaty hukowe w akcji. Setki zdenerwowanych imigrantów próbowały sforsować graniczne ogrodzenie i przedostać się do Macedonii. Policja musiał użyć siły, a grecko-macedońska granica została ponownie zamknięta.

Lech Wałęsa twierdzi, że Instytut Pamięci Narodowej niszczy jego dobre imię i zapowiada proces. Zdaniem byłego prezydenta teczki TW "Bolka", znalezione przez IPN, są fałszywe, a część z nich w ogóle nie pochodzi z domu Kiszczaków.

Prokuratorzy IPN wchodzą do domu nieżyjącego Wojciecha Jaruzelskiego i szukają dowodów na jego współpracę z Informacją Wojskową. To sprawa z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Wojciech Jaruzelski 10 lat temu nazwał te oskarżenia pomówieniami, IPN zajmuje się nimi od roku.

Telefoniczny sprzedawca źle potraktował jego synka, więc ojciec postanowił się zemścić. Amerykański inżynier stworzył program komputerowy, który rozmawia z natrętnymi sprzedawcami i świetnie sobie w tym radzi.

Kajetan P. przed południem wsiadł na pokład wojskowej CASY, aby w asyście polskich policjantów odlecieć z Malty do Polski. Mężczyzna podejrzany o brutalne zamordowanie lektorki włoskiego jest już w areszcie przy Rakowieckiej w Warszawie. Jutro zostanie przesłuchany.

Do końca roku do Europy mogą przybyć aż 3 miliony imigrantów. Unijni urzędnicy mają coraz mniej czasu na podjęcie skutecznych decyzji w tej sprawie. Na razie nie działa ani relokacja, ani likwidacja miejsc, gdzie uciekinierzy założyli nielegalne obozowiska.

Na sto dni rządu - prezenty dla rodziców pierwszaków. Jedni są zadowoleni, bo zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. Inni są zagubieni - bo w niektórych szkołach pojawiają się propozycje - aby dzieci masowo powtarzały klasę.

Historia Leo i jego rodziców to dowód, że w życiu wszystko jest możliwe... Przed niedzielnym wręczeniem Oscarów wracamy do ubiegłorocznej nominacji polskiego dokumentu „Nasza klątwa”, bo to wyróżnienie Akademii zmieniło całe życie twórców tego filmu.

Sto dni rządu Beaty Szydlo i sto dni Jarosława Kaczyńskiego. Premier udziela wywiadów i podsumowuje co jej udało się zrobić. Opozycja pytana o dokonania premier Szydło - złośliwie odpowiada - pytajcie o dokonania nadpremiera Kaczyńskiego.

Nie mogę mieć PlayStation, śniadanie mi nie smakuje. Więźniowe w Polsce, mają swoje prawa. I nierzadko z nich korzystają. Pracownicy służby więziennej - nie mają innego wyjścia. Nawet najbardziej absurdalne skargi więźniów - muszą formalnie rozpatrywać.

Niezmiennie budzi kontrowersje. Ale właśnie zmienia się w bardzo poważnego kandydata na republikańskiego kandydata na prezydenta USA. Donald Trump ma coraz większe szanse na nominację. A jego żona na zostanie Pierwszą Damą. Co niektórych emocjonuje jeszcze bardziej.

Poziomkowa zamiast Marchlewskiego, czyli dekomunizacja ulic. Problem nie nowy. I trochę beznadziejny. Choć samorządy chcą zmian, to mieszkańcy zwykle już nie - bo przyzwyczajenia, bo koszty. Ale teraz takie argumenty mogą nie zadziałać, bo prace nad ustawą w sprawie ulic zaczęły się na ulicy Wiejskiej.

Do ministra finansów pytania o jego finanse: czy zarobił w Sejmie poprzedniej kadencji przynajmniej 90 tysięcy złotych, chociaż nie było go w pracy? Paweł Szałamacha - wtedy poseł PiS - wyjechał na rok na studia do Stanów Zjednoczonych. Nie brał udziału w głosowaniach, ale brał pieniądze.

25 kilometrów przez Góry Izerskie z 25 kilogramami na plecach. Wojsko i Straż Graniczna w zawodach terenowych - Military Ski Patrol. Podobne zawody były rozgrywane przed II wojną światową.

Pary homoseksualne jak małżeństwa - w kwestii prawa do odmowy zeznań. Sąd Najwyższy uznał, że pary jednopłciowe mają tu takie same prawa jak heteroseksualne. To jeszcze nie pełny znak równości. Ale ci, którzy równości sie domagają - tryumfują.

Zamiast grzywny - tygodniowa odsiadka. W Ministerstwie Sprawiedliowści prace nad zmianami w kodeksie. Po to, by nawet drobnego przestępcę skuteczniej postraszyć. Pytanie tylko, czy w więzieniach znajdzie się dla nich miejsce. Bo teraz go brakuje.

"Dżungla" jednak do ewakuacji. Francuski sąd podtrzymał decyzję o częściowej likwidacji obozu dla uchodźców pod Calais. Jest prowizoryczny i przepełniony. Mieszka w nim około czterech tysięcy imigrantów z całego świata. Co czwarty z nich - w tym kilkaset dzieci - ma zostać ewakuowany.

Masaż tylko z certyfikatem - teraz fizjoterapeutą może być każdy, kto tylko czuje się fizjoterapeutą. Co w konsekwencji może poczuć pacjent - strach myśleć. Na horyzoncie są co prawda zmiany w przepisach, które do zawodu dopuszczą tylko zawodowców. Ale już pojawiają sie przeszkody. I szykuje sie protest.