Polska i Świat

Polska i Świat

E-papierosów używa blisko 2 miliony Polaków, w tym wielu nieletnich. Rząd chce to ukrócić i tworzy projekt, w którym e-papierosy mają być traktowane, jak zwykle wyroby tytoniowe. Jeśli przepisy wejdą w życie, to e-papierosów nie kupią niepełnoletni. Nie będzie można ich reklamować, sprzedawać przez internet oraz palić w miejscach publicznych.

Kobieta spędziła 5 miesięcy w więzieniu, chociaż wcale nie powinna tam trafić. Najpierw padła ofiarą szajki wyłudzającej kredyty, potem stała się ofiarą wymiaru sprawiedliwości.

Handel w niedzielę - tak czy nie? Przed nami kolejna odsłona tej walki. Tym razem związkowa, ale z wielce prawdopodobnym poparciem władz. Czy rzeczywiście zakupy trzeba będzie planować z wyłączeniem jednego dnia w tygodniu?

Trybunał Konstytucyjny uznaje za sprzeczną z konstytucją ustawę przeforsowaną przez PiS. Kluczowe zapisy są niekonstytucyjne - wadliwy był tryb jej uchwalenia. Dwoje sędziów, wybranych przez obecny sejm, zgłosiło zdania odrębne.

Rowery towarowe zamiast pojazdów dostawczych na krakowskim rynku? To bardzo możliwe. Pomysł jest i to konkretny. Pomysłodawcy chcieliby stworzyć sześć punktów przeładunkowych, a w każdym z nich dwa rowery towarowe. Urzędnicy i mieszkańcy się cieszą, pracownicy firm dowożących towar już nie. Materiał programu "Polska i Świat".

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, jednak rząd nie zamierza go publikować. Według przedstawicieli KPRM, to nie jest orzeczenie, gdyż zapadło w trybie niezgodnym z ocenianą przez Trybunał nowelizacją ustawy. Politycy PiS mówią, że jest to tylko opinia, która wyrażona została na nieformalnym, prywatnym spotkaniu. Dodają, że nie zamierzają się do niej stosować. Rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS mówi o "Trybunale Anty-konstytucyjnym". Materiał programu "Polska i Świat".

Polityczno-obywatelska konfrontacja. Prezydent i prezes PiS kontra Komitetu Obrony Demokracji. Jest ostra wymiana zdań, wzajemne uszczypliwości i kompletny brak porozumienia. Każdy zostaje przy swoim zdaniu i obwinia siebie nawzajem o niszczenie demokracji. Materiał programu "Polska i Świat".

Dla niektórych ulga, dla innych zaskoczenie. Rząd zrefunduje leki z zawartością leczniczej marihuany. Prawa nie zmieni, ponieważ nie potrzebuje. Wystarczyło odpowiednie nastawienie ministra zdrowia. Materiał "Polska i Świat".

King Dzon Un pokazuje swoją "zminiaturyzowaną" bombę atomową. Po tej informacji Stany Zjednoczone i Europa powinny się bać. Jeśli północnokoreański przywódca nie blefuje, to może znacznie zwiększyć możliwości swojego nuklearnego ataku. Materiał programu "Polska i Świat".

Nadia Sawczenko - ukraińska nawigatorka - oskarżona przed rosyjskim sądem o zabicie dwóch rosyjskich dziennikarzy, nie poddaje się. W trakcie swojej mowy końcowej pokazała w sądzie środkowy palec i kontynuuje strajk głodowy. Wyrok w jej sprawie zapadnie 22 marca, a dyplomaci z wielu krajów świata apelują o jej uniewinnienie. Materiał programu "Polska i Świat".

To informacja, która wstrząsnęła światem sportu: Maria Szarapowa na dopingu. Stosowała meldonium - substancję, która na początku tego roku trafiła na listę zakazanych. Rosyjska tenisistka się tłumaczy, edni jej bronią, inni oskarżają, a gigant na rynku sportowym zawiesza z nią współpracę.

To przeszczep, który nie daje życia, ale może dać macierzyństwo. Pewnej 26-latce przeszczepiono macicę - był to pierwszy tego typu zabieg, w związku z którym przeszczepiany narząd pobrano od martwej dawczyni.

Biegli poddali badaniom limuzynę prezydenta Andrzeja Dudy. Po tym, jak doszło w niej do pęknięcia opony, specjaliści mają sprawdzić, czy samochód był sprawny technicznie oraz czy właściwie dobrano do niego ogumienie. Pytań jest wiele, hipotezy - trzy.

We wtorek rozprawa, w środę - wyrok. Trybunał konstytucyjny bada, czy grudniowa nowelizacja ustawy o TK jest zgodna z konstytucją. PiS już twierdzi, że wyrok w tej sprawie będzie nieważny, bo wtorkowe posiedzenie miało być także "nieważne". Z kolei opozycja broni Trybunału i zarzuca rządzącym demagogię.

Przed południem Antoni Macierewicz wręczył członkom podkomisji smoleńskiej nominacje, a ci ruszyli do pracy. A dokładniej do czytania. Na razie członkowie mają przede wszystkim analizować dokumenty w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Turcja ma dostać więcej pieniędzy, żeby przyjmować z powrotem imigrantów docierających do Grecji. Unijny przywódcy debatują nad kolejnymi rozwiązaniami w sprawie uchodźców. A nasi reporterzy na bieżąco pokazują, do jakich obozów trafiają uciekinierzy szukający nowego życia w Europie.

Rzecznik praw dziecka interweniuje w szkołach. Sugeruje, że podczas lekcji uczniowie powinni używać tylko szarych komórek. A te elektroniczne mogą oddawać do przechowania. Rozwiązanie wydaje się być logiczne. Ale nie dla wszystkich rodziców.