Polska i Świat

Polska i Świat

Mikrochipy w ręce zamiast karty magnetycznej - to już nie Matrix, a nasza przyszłość. Szwedzka firma już dała pracownikom taką możliwość. W Polsce na razie na takie rozwiązanie zdecydowała się jedna kobieta.

Spór o uchwałę w sprawie setnej rocznicy objawień fatimskich. Wnioskuje o to PiS, Nowoczesna złożyła wniosek o odrzucenie, a posłowie PO zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w głosowaniu - te dopiero w piątek. Dziś debata momentami gorąca, bo jak mówi opozycja Sejm to nie ambona, a zamiast uchwały lepiej przyjąć dzieci z Aleppo.

Londyn vs. Madryt, czyli spór o Gibraltar. Spór się zaostrza, a wszystko przez Brexit. Hiszpania próbuje odzyskać swoje wpływy i kusi mieszkańców hiszpańskim obywatelstwem, które ma być gwarancją pozostania w Unii Europejskiej. Wielka Brytania ma nieco trudniej, bo zadowolenie na Gibraltarze powróci, jeśli wynegocjuje dla nich korzystne warunki.

Prawie pusta sala na debacie o sądownictwie. Promujący ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa Zbigniew Ziobro tym razem dokumentu nie przedstawiał. Z mównicy zabrzmiał za to głos prokuratora z czasów dawno minionych - Stanisława Piotrowicza.

Używanie broni chemicznej jest zbrodnią, ale siły zwalczające się w Syrii mają to za nic. Na zachodzie Syrii doszło do ataku chemicznego. Zdjęcia są drastyczne, a śmierć straszliwa - bo przez uduszenie. Zginęło 100 osób, w tym wiele dzieci. 400 zostało rannych, wielu ma problemy z oddychaniem. Zachód zbrodnie potępia i na jutro zwołuje Radę Bezpieczeństwa ONZ. Materiał z programu "Polska i Świat".

W Krakowie pojawiła się oryginalna oferta pracy dla strażaka. Oryginalna, bo zamiast gasić pożary, strażak będzie grał na trąbce. Kraków szuka hejnalisty na Wieżę Mariacką. Co musi kandydat i ile zarobi? O pracy na wysokim poziomie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Wraca temat zmiany konstytucji, bo obecna - jak mówi Jarosław Kaczyński - ma wadę, jest postkomunistyczna. Wtórują mu politycy PiS-u, a wicepremier Morawiecki o tym, jak bardzo konstytucja jest wadliwa mówi nawet w USA, w czasie negocjacji z zagranicznymi partnerami. Temat, który przed wyborami ucichł - teraz ponownie uderza - tak mocno, że prof. Andrzej Rzepliński jest przerażony. Materiał z programu "Polska i Świat".

Powraca pytanie - co z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mimo sprzeciwu władzy, zostało otwarte, cieszy się sporym zainteresowaniem, ale ostateczną decyzję o jego losie podejmie sąd. Materiał z programu "Polska i Świat".

Nieobecna pierwsza dama, Melania Trump nadal nie mieszka w Białym Domu, choć jej zdjęcie już się pojawiło na stronie Białego Domu. Być może zdanie co do przeprowadzki teraz zmieni, bo Amerykanie podpisują petycję, w której wyliczają, ile wynosi zapewnienie jej ochrony w Nowym Jorku. Jak na razie pierwsza dama do tego się nie odniosła, bo milczy. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dla nas to tylko jeden procent, na dodatek z pieniędzy, które i tak oddajemy do budżetu państwa. Dla wielu potrzebujących zaś to ogromnie dużo. Kto nie wypełnił jeszcze PIT-a, ma szanse komuś pomoc. Łatwiej już się nie da.

Konstytucja zawiera "mnóstwo blokad" - mówi Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości obowiązującą ustawę zasadniczą nazywa postkomunistyczną. Robi to tuż po ważnej dla Polaków rocznicy.

Wesoły komunikat w kryzysowej sytuacji. Władze Krakowa mają pomysł, jak informować mieszkańców o tym, że czekają ich kłopoty.

Skarb narodowy z in vitro.  Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stworzyli pierwszy na świecie zarodek żubra - metodą  in vitro. Sukces ogromny, a to dopiero początek dobrych informacji warszawskiej uczelni.

Śpiwory, termosy i kilka dni w kolejce, aby zapisać dziecko do żłobka. Tak jest w Długołęce pod Wrocławiem. Ale to nie wyjątek. Miejsc dla najmłodszych brakuje w całej Polsce. Warszawa oferuje dofinansowanie do żłobków prywatnych.

W Europie rośnie zagrożenie odrą. W Rumunii od stycznia zeszłego roku z jej powodu zmarło kilkanaście osób. Polska jest bezpieczna, bo 95 procent z nas nabyło odporność. Ale ruchy antyszczepionkowe robią wiele, aby tę sytuację zmienić.

Władze Petersburga ogłaszają trzy dni żałoby. W ataku terrorystycznym w metrze zginęło 10 osób, ponad 40 zostało rannych. Sześć jest w stanie ciężkim.

Kontrolerzy na lotnisku w Smoleńsku mieli być świadomi, że mogą doprowadzić do katastrofy prezydenckiego tupolewa - ogłasza polska prokuratura. I stawia im nowe zarzuty. Ale dowodów na razie nie pokazuje.

Na co dzień komentuje mecze, teraz komentować będzie to, co dzieje się za oknem w Łodzi i to codziennie. Tomasz Zimoch poprowadzi mieszkańców tramwajem przez miasto. Czy równie barwnie, jak podczas meczu?

Węgrzy porównują jedzenie i najchętniej wybraliby produkty sprzedawane nie na wschodzie, a na zachodzie Europy, bo tam mają wyższą jakość. O problemie mówiła też polska premier, ale to co dla Beaty Szydło jest ważne, dla polskiego ministra rolnictwa już nie.