Polska i Świat

Polska i Świat

Warszawski sąd rejonowy po raz drugi odroczył rozprawę aresztową Leszka Czarneckiego. Zatrzymania i aresztowania właściciela Getin Banku domaga się prokuratura pod kierownictwem Zbigniew Ziobro. Na kilkadziesiąt godzin przed posiedzeniem odsunięty od obrony Czarneckiego - Roman Giertych - wydał oświadczenie, że jego klient otrzymał propozycje korupcyjne. Jacek Tacik.

Każdy powinien czuć się wolny, by być tym, kim jest, bez strachu, że będzie za to prześladowany - taka jest Europa, mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Komisja Europejska zaprezentowała pięcioletnią strategię na rzecz równości LGBT+. Powodem takiego działania jest między innymi to, co dzieje się w ostatnim czasie w Polsce. Michał Tracz. 

Europejska Agencja Kosmiczna chce pozyskiwać tlen z Księżyca i już za cztery lata na Księżyc ma polecieć pierwsza od niemal pół wieku załogowa misja. Powstanie baza i rozpocznie się nowa epoka eksploracji srebrnego globu. Patryk Rabiega.

Platforma Obywatelska po raz kolejny składa wniosek o rozwiązanie Obozu Narodowo-Radykalnego. Jak donosi radio RMF, istnieją dwie opinie biegłych, które dają powody zawieszenia działalności tej organizacji, ale do tego potrzebna jest wola prokuratury. Barbara Sobska.

Hierarchowie modlą się na Jasnej Górze o zwycięstwo prawdy. Mszę pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo odprawiono w intencji kardynała Stanisława Dziwisza. Nie cichną wciąż echa reportażu "Don Stanislao" na temat jego zaangażowania w skandale pedofilskie w Kościele na całym świecie. Jacek Tacik.

Koronawirus w Polsce wyhamował - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Mówi, że narodowa kwarantanna nie jest potrzebna. Przed takim optymizmem ostrzegają specjaliści, którzy na ewentualne wnioski wynikające z wprowadzenie obostrzeń sugerują jeszcze poczekać. Mało pocieszające jest także to, co dzieje się w szpitalach. Maria Mikołajewska.

Była decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ale nie ma publikacji jego orzeczenia - minęły już trzy tygodnie, a powinno się to stać niezwłocznie. Władza, która sama rozstrzygnięcia się domagała, teraz rozstrzygnięcie ukrywa. Dawid Rydzek.

Leczenie w pandemii to nie tylko przepełnione szpitale i szpitale tymczasowe. To także teleporady. Ze względów sanitarnych są zalecane, ale gdy leczenie jest tylko do nich ograniczane, może to prowadzić do dramatycznych skutków. Karolina Bałuc.

35 policjantów rannych, trzech trafiło do szpitala. Postrzelony fotoreporter, podpalone mieszkanie i wiele innych zniszczeń w centrum stolicy. To zostało po Święcie Niepodległości w wykonaniu narodowców. Sebastian Wasilewski.

W domu trudniej uciec przed przemocą, a czasem w ogóle nie ma jak. Dotyka ona najsłabszych, czyli dzieci, które teraz przez zdalną naukę zamknięte są w czterech ścianach. Maria Mikołajewska.

Osocze potrzebne od zaraz - takie apele do ozdrowieńców powtarzane są ostatnio regularnie i głośno. Ważne jest też, by wiedzieć, kto dawcą może być, a kto nie. Adrianna Otręba.

Potrzeba jest paląca, ale telefon milczący, bo niektóre stacje sanepidu przez pandemię są zamknięte. Pracownicy przebywają na zwolnieniach lekarskich lub w kwarantannie. Choroba nie wybiera i paraliżuje system. Łukasz Wieczorek.