Polska i Świat

Polska i Świat

Jest trzecia fala i coraz więcej Polaków z pogarszającym się zdrowiem psychicznym. Martwimy się o zdrowie, pracę. Kłopoty się nasilają, a życie w zamknięciu nie sprzyja ich rozwiązaniu. Anna Wilczyńska.

Ustawa o informacji publicznej funkcjonuje w Polsce od wielu lat, ale dopiero teraz zaczęła przeszkadzać. Uznania niekonstytucyjności części przepisów tej ustawy chce pierwsza prezes Sądu Najwyższego i kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Michał Tracz.

Opozycja pyta o karabinek Grot, słynną broń, którą tak bardzo swego czasu zachwalał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tak bardzo, że minister podpisał umowę na zakup słynnych karabinków jeszcze przed zakończeniem ich testów. Stąd pytania - skąd taki pośpiech, co z wadami i dlaczego na broń, która nie jest dobrze oceniania przez ekspertów, państwo wydało krocie? Maria Mikołajewska.

Drzwi siedziby Państwowej Komisji ds. pedofilii znów były zamknięte dla posłów Koalicji Obywatelskiej, choć spraw do wyjaśnienia jest sporo - od tego, na co idą publiczne pieniądze, co do tej pory zrobiła komisja, iloma sprawami się zajęła i dlaczego do swojej pracy potrzebuje tak wielu udogodnień, jak limuzyny czy mieszkania służbowe. Pytania ważne, bo komisja jak dotąd nie wykazała się żadnymi osiągnięciami, za to sporo narosło wokół niej kontrowersji. Jacek Tacik.

Miasta bez reklam i szpecących billboardów - to byłby piękny widok. Ale firmy nie chcą usuwać reklam z ulic między innymi Gdańska, a sprawy trafiają do sądu. Konflikt dotyczy nie tylko stolicy Pomorza. Wiele miast po wprowadzeniu zakazu wieszania reklam ciągle z tym walczy. Wiele uchwały krajobrazowej nawet nie wprowadziło, choć można to zrobić już od ponad pięciu lat. Materiał Łukasza Wieczorka.

W Polsce nie odbywają się wybory uzupełniające na wszelkich szczeblach. Oficjalnie rezygnuje się z nich z powodów epidemicznych, na podstawie opinii sanepidu. - Jedną z przyczyn, jakiej dopatruję się w tych decyzjach, jest możliwość desygnowania i mianowania na komisarzy ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością – twierdzi wicemarszałek Sejmu i polityk PSL Piotr Zgorzelski. Materiał Dawida Rydzka.

Łamanie obostrzeń na mszy świętej w małopolskich Kątach. W kościele było pięć razy więcej wiernych, niż wynosił limit obostrzeń, kara sanepidu i reakcja proboszcza, który w ogłoszeniach parafialnych stwierdził, że "donosicielstwo to grzech śmiertelny", ale na tym nie poprzestał. Materiał Moniki Celej.

W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem - najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie wskaźnik zakażeń jest najwyższy w kraju. Dlatego od soboty zamknięte będą tam kina, hotele, teatry, galerie handlowe, obiekty sportowe oraz szkoły. Materiał Patryka Rabiegi.

Jest ciąg dalszy sprawy uchylenia immunitetu sędzi Beaty Morawiec. Sędzia odwołała się od poprzedniej decyzji i sprawa znów trafiła na wokandę nieuznawanej przez prawników Izby Dyscyplinarnej, która sądem nie jest. Rozprawę odroczono, ale nie zmienia to faktu, że jeśli Izba nie wstrzyma orzekania, Polsce już niebawem mogą grozić olbrzymie kary finansowe. Michał Tracz.

Ceny i tak wysokie, a mogą być jeszcze większe. Nowe mieszkania i domy mogą podrożeć nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Rada Ministrów przyjęła projekt, według którego przedsiębiorstwa będą musiały zrzucać się na nowy fundusz. Kupujący mają mieć gwarancję, że nie stracą pieniędzy w przypadku upadku firmy. Według deweloperów stawka jest za wysoka, a klienci już dziś są zabezpieczani i to na nich odbije się ta zmiana. Łukasz Wieczorek.

Spór polsko-czeski z finałem w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Bardzo prawdopodobne. Chodzi o działalność kopalni Turów. Czesi twierdzą, że pozbawia ich ona wody. To pierwszy pozew, który wnosi przeciw Polsce inny kraj członkowski. Patryk Rabiega.

Minister kultury odwołał dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Piotr Gliński sam go powołał dwa miesiące temu. Pracownicy studia skarżyli się na wątpliwe faktury, pojawiły się podejrzenia o wyprowadzanie publicznych pieniędzy i zatrudnianie ludzi bez kwalifikacji. Sam dyrektor z filmami, także rysunkowymi, za dużo wspólnego nie miał. Sylwia Piestrzyńska.

We wtorek obchodzono ogólnopolski dzień walki z depresją. To śmiertelna choroba, bo depresja zabija. Brzmi przerażająco szczególnie, jeśli słyszymy, że jedynie połowa chorujących szuka pomocy u lekarza, zgłasza się na psychoterapię i walczy z nią. Nie potrafimy też o niej mówić, często bagatelizujemy. W czasach pandemii to jeszcze większy problem. Maria Mikołajewska.

Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Aleksander Doba nie żyje. Jego podboje świata rozpalały wyobraźnię. Jako pierwszy człowiek w historii przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk. Latał też na szybowcach i skakał ze spadochronem. Przed wyjazdem mówił: "nie mam klapek na oczach, że tylko woda i kajaki". Maciej Warsiński.

Rzeszów czeka na nowego prezydenta. Rezygnację z zajmowanego stanowiska po ponad 18 latach złożył Tadeusz Ferenc i od razu zaproponował na swoje miejsce wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Tym samym Rzeszów może być pierwszym miastem wojewódzkim "odbitym" przez Zjednoczoną Prawicę. Barbara Sobska.

Nie rozumieją, dlaczego ta sprawa skończyła się w sądzie. Teraz nastolatkom grozi kurator albo nawet poprawczak. Zaczęło się od wpisu w internecie po decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i protestach, które przetoczyły się przez nasz kraj. Adrianna Otręba.

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga mówił, że nikt nie jest bez grzechu. On sam jest oskarżany o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, zmarłym niedawno duchownym, który według licznych świadectw wykorzystywał seksualnie dzieci. Nie poniósł za to żadnej kary. Takich spraw na koncie arcybiskupa Dzięgi może być więcej. Karolina Bałuc.