Polska i Świat

Polska i Świat

Ponad 160 złotych miesięcznie za wywóz odpadów zapłaci czteroosobowa rodzina z Wrocławia. Radni ustalili nowe stawki za wywóz śmieci. Przeciwnicy zmian twierdzą, że nowe rachunki zrujnują budżety mieszkańców. Miasto broni się, że w dobie inflacji nie ma innego wyjścia, jak podnieść ceny. Łukasz Wieczorek.

Zaatakowali od tyłu, uderzali w głowę metalowym kastetem, łamiąc kość policzkową. Później kopali leżącego, aż złamali mu nogę. Po ponad roku udało się doprowadzić do oskarżenia trzech warszawskich studentów z Tadżykistanu. Są oskarżeni o pobicie trzech Włochów. Po dramatycznych wydarzeniach na ulicy ofiary pobicia czeka niełatwa przeprawa przez proces sądowy. Maria Mikołajewska.

Czesław Michniewicz po 11 miesiącach odchodzi ze stanowiska trenera polskiej reprezentacji, nie pomógł mu nawet awans Biało-Czerwonych na Mistrzostwach Świata w Katarze. Prezes PZPN postanowił nie przedłużać mu kontraktu. Temat piłkarskiej premii i wizerunki naszej drużyny nie był tu bez znaczenia. Pytanie, kto zastąpi Michniewicza, pozostaje otwarte, ale czas nagli. Pierwszy mecz Polski już w marcu. Maciej Zalewski.

Miliardów z Unii nie ma, kamienie milowe są błędem - mówi Solidarna Polska. Na prawicy wokół tej sprawy toczy się polityczna gra. W najnowszym wywiadzie Jarosław Kaczyński przekonuje, że nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wymaga konsultacji i doprecyzowania, i że za jego uchwaleniem stoją powody finansowe, a minister Zbigniew Ziobro tego nie rozumie. Barbara Sobska.

Mistrzowie świata wrócili do Argentyny, gdzie od zwycięstwa nad Francuzami trwa nieprzerwana fiesta. We wtorek ogłoszono tam nawet święto narodowe, a bohaterowie narodowi – z Leo Messim na czele - autokarem przejechali wśród tłumów kibiców przez centrum Buenos Aires. Łukasz Łubian.

Już nie tylko drogie alkohole, słodycze i elektronika padają łupem złodziei w sklepach. Coraz częściej Polacy kradną jedzenie. Liczba zgłoszeń o znikającym z półek oleju czy maśle rośnie niczym inflacja. Łukasz Wieczorek.

Krzysztof S., muzyk jazzowy, który przez wiele lat pracował z dziećmi i młodzieżą, usłyszał prokuratorski zarzut seksualnego wykorzystania nieletniego. Poszkodowanych było więcej, ale sprawa została umorzona, bo w Polsce - w przeciwieństwie do USA czy Wielkiej Brytanii - przestępstwa o charakterze pedofilskim przedawniają się wraz z 30. urodzinami ofiary. Aleksandra Kąkol.

W sprawie umowy Orlenu z Saudi Aramco jest coraz więcej pytań bez odpowiedzi. Najnowsze dotyczą braku kontroli służb specjalnych nad tą transakcją i nad samym Danielem Obajtkiem, który nie dał się sprawdzić służbom. W efekcie prezes Orlenu nie ma dostępu do informacji niejawnych. Opozycja chce kontroli CBA. Barbara Sobska.