Polska i Świat

Polska i Świat

Czy w kraju Viktora Orbana współpraca opozycyjnego burmistrza z rządem jest możliwa? Czy zjednoczona opozycja ma szansę odbić w nadchodzącym wyborach? W czym Polska przypomina Węgry? O tym Barbara Sobska w rozmowie z burmistrzem Budapesztu Gergely Karácsony.

Na całym świecie złota wstążka stanowi symbol świadomości nowotworów dzieci i nastolatków. W Polsce Kampania Złotej Wstążki tym razem przez cały miesiąc będzie mówiła o białaczce. Bardzo ważna jest profilaktyka, czas ma tu ogromne znaczenie. Z dzielnymi pacjentami i rodzicami rozmawiała Adriana Otręba.

Wójt proponuje by Bielany-Wąsy, Bielany-Jarosławy i Bielany-Żyłaki zamienić po prostu na Bielany, żeby kurierzy i lekarze pogotowia nie błądzili, szukając adresu. Przeciwnicy zmian mówią o tradycji i zbędnej zmianie dokumentów. Łukasz Wieczorek.

Według szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki 80 procent nauczycieli jest zaszczepionych. Szczepienia dzieci od 12. roku życia mają być dobrowolne i nie będzie podziału dzieci ze względu na szczepienie. Kto jeszcze tego nie zrobił, będzie miał szansę zrobić to na terenie szkoły.  Karolina Bałuc.

Ramię w ramię, choć pojawia się element rywalizacji - jest też wspólny cel: odsunąć PiS od władzy. Donald Tusk i Rafał Trzaskowski razem na Campus Polska Przyszłości. Jednym z tematów jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Donald Tusk twierdził, że dla obecnej władzy ta sytuacja to "polityczne złoto", a dużo groźniejsze niż przekroczenie granicy państwowej jest "przekroczenie granicy podłości". Barbara Sobska.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie jest kwestią migracji, a agresji na Polskę - twierdzi Komisja Europejska. Nie zmienia to faktu, że patowa sytuacja trwa, kryzys jest nierozwiązany, a co najgorsze, ludzie dalej są bez pomocy. Jakie procedury i prawa przysługują tym, którym udaje się przekroczyć granicę? Dlaczego te zasady nie działają w przypadku cudzoziemców koczujących w obozowisku w Usnarzu Górnym? Monika Celej.

Czy Polska wykona wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że nasz kraj musi zapewnić migrantom koczującym przy granicy polsko-białoruskiej żywność, ubrania, opiekę medyczną i - jeśli to możliwe - tymczasowe schronienie? Mija kolejna, 18. doba. Barbara Sobska.

Skazanych zostało 35 osób na łącznie 400 lat więzienia, jest wśród nich były prezydent regionu Apulia. Maria Mikołajewska.

Kolejna sieć zapowiedziała, że otwierać będzie sklepy siedem dni w tygodniu. Wprowadzają usługi pocztowe, w myśl zasady, że placówek pocztowych niedzielny zakaz nie dotyczy. W Sejmie już trwają prace, by zmienić prawo. Grupa posłów PiS chce, by nie było wyjątków. Łukasz Wieczorek. 

Respiratory kupione od handlarza bronią trafiły na aukcję komorniczą. Licytacja obejmuje 418 urządzeń, a cena wywoławcza każdego z nich to 30 tysięcy złotych. Kto je kupi? Ten licytowany sprzęt wyprodukowano do użytku poza Unią Europejską i nie ma gwarancji producenta. Pojawiają się też pytania o odpowiedzialność polityczną za ten głośny zakup. Barbara Sobska.

Co Polska powinna zrobić z uchodźcami? Odpowiedź jest jedna - pomóc, ale nie jest to jednoznaczne z wpuszczeniem ich do Polski. Pierwszym etapem powinno być przyjęcie i rozpatrzenie ich wniosku o pomoc. Pełnomocnicy uchodźców chcą, by natychmiast interweniował Europejski Trybunał Praw Człowieka. Michał Tracz.

To prowokacja reżimu Łukaszenki - tak mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej premier Mateusz Morawiecki i dodaje, że sytuacja jest "bez precedensu". Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii również twierdzą, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany. Nie zmienia to faktu, że około 30 osób, które są w obozowisku, potrzebuje pomocy. Patryk Rabiega. 

Wysiłek włożony w powstanie szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 przyspiesza proces powstawania szczepionek przeciwko HIV i malarii. To duża szansa dla ludzkości, bo HIV stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Maria Mikołajewska.