Polska i Świat

Polska i Świat

Dyscyplinarka dla niepokornych. Krytykują zmiany w sądach, muszą się z tego wytłumaczyć. Za poglądy może być kara. Na razie jest podejrzenie, że sędziowie przekroczyli granice swobody wypowiedzi publicznej. To oficjalne uzasadnienie. I wezwanie na dywanik.

Epoka, która upamiętniał już dawno miniona, ale on dotąd trzymał się mocno. Czcił żołnierzy radzieckich i miasto w końcu powiedziało dość. Warszawski monument przechodzi do historii. Choć przy okazji zaczyna historię nową.

W Warszawie podwójne morderstwo na przepustce. Skazany za zabójstwo wyszedł na jeden dzień i zaatakował. Swoją partnerkę i jej dziecko. Oboje nie żyją. Już "po" sam poszedł na policję.

Kancelaria Sejmu składa skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o ujawnienie listy osób, które poprały kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria Sejmu odmówiła ujawnienia tych nazwisk, choć wcześniej Zbigniew Ziobro mówił o transparentności. Później minister zmienił narrację.

W Mielcu powstał komitet wyborczy "Zaznacz Tutaj". Jak przyznają jego twórcy, jest to eksperyment społeczny, który ma pokazać, czy Polacy głosują uważnie.

Polscy prokuratorzy zakończyli badanie wraku Tu-154M w Smoleńsku. Odbyło się to we współpracy z rosyjskimi śledczymi. Teraz prokuratorzy wracają do kraju. Pojawia się pytanie co z ich prac wyniknie. Antoni Macierewicz już w tym widzi rosyjską grę, Prawo i Sprawiedliwość nie chce sprawy komentować, za to politycy opozycji chętnie przyznają, że w prokuraturze jest raport miażdżący teorię wybuchu byłego ministra obrony.

Prezydent Andrzej Duda ma nowego rzecznika. Błażej Spychalski zastąpił Krzysztofa Łapińskiego. W piątek odbyło się uroczyste zaprzysiężenie i już teraz nowemu rzecznikowi szykuje się sporo pracy, bo prezydent ostatnio w słowach nie przebiera.

Minister Zieliński i jego zamiłowanie do hucznych obchodów. Dał się poznać jako wiceminister, który lubi konfetti i teraz znowu o sobie przypomina. Tym razem za sprawą głośnych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Suwałkach. Nad ranem kazał oddać salwę honorową, a teraz za nią przeprasza.

Barbara Nowacka w koalicji z Grzegorzem Schetyną i Katarzyną Lubnauer. Liderka Inicjatywy Polska zdecydowała się na podpisanie porozumienia programowego z Koalicją Obywatelską - tym samym odłączyła się od bloku lewicy. Po lewej stronie już słychać, że to błąd. Decyzja rzeczywiście może dziwić, bo do tej pory ideologicznie nie było im po drodze.

Wypadek w parku linowym w Uniejowie. Z sześciu metrów spadł 10-latek, mimo że miał na sobie uprząż. Ma złamania i obrażenia. Prokuratura wyjaśnia sprawę. Rodzą się jednak pytania o to, kto w parku linowym odpowiada za nasze bezpieczeństwo i czy parki są kontrolowane?

Po co prokuraturze okręgowej informacje na temat sędziów - tych, którzy sądzą najłagodniej i najsurowiej? Po co niepokoi się kilkudziesięciu prokuratorów nocą? Dlaczego raport miał być sporządzony pilnie? Wieczorny SMS tłumaczą rządzący - mówią o niefortunnej treści. Takie tłumaczenie nie przekonuje prokuratorów. Ci są oburzeni, a opozycja w całej tej sytuacji widzi  zagrożenie dla demokratycznego funkcjonowania państwa.

Kolejne pytanie prejudycjalne ślą polscy sędziowie do Luksemburga. Po Sądzie Najwyższym i Sądzie Okręgowym w Łodzi przyszedł czas na Sąd Okręgowy w Warszawie. Pytanie zadaje sędzia Igor Tuleya -  tym razem też chodzi o niezawisłość sędziowską - o izbę dyscyplinarną. Sędziowie boją się, że jeśli wyrok nie będzie po myśli rządzących, sędziowie mogą być represjonowani. PiS Luksemburga się nie boi.

Łódzki sąd skierował pytanie do unijnego trybunału w sprawie niezawisłości sędziowskiej. Sprawa dotyczy miasta Łowicz, które żąda od wojewody łódzkiego prawie dwóch i pół miliarda złotych za otrzymanie zbyt niskich dotacji celowych. To nie pierwszy raz kiedy sędziowie zwracają się z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału w Luksemburgu.

Odra znów staje się problemem. Liczba zachorowań rośnie w zastraszającym tempie - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia i dotyka takie kraje jak Ukraina, Francja, Gruzja, Grecja, czy Serbia. Ta ostatnia rusza z kampanią zaufania do szczepionek.

To była jedna z głośniejszych afer pedofilskich w Polsce. Były proboszcz parafii na warszawskim Tarchominie cztery lata temu został skazany za molestowanie 11-latka. O Grzegorzu K. znów jest głośno. Ksiądz pracuje teraz w diecezji warszawsko-praskiej - kieruje Domem Księży Emerytów. Mieszkańcy Otwocka są zaniepokojeni, bo obok jest szkoła.

Polityczna burza po festiwalu pod Chojnicami. Sponsorem była państwowa spółka Enea, a wykonawcą zespół, który do ostatniej nuty miał na sobie koszulki z napisem "Konstytucja". Było zdenerwowanie, pytania, jest odpowiedź.

W Niemczech obowiązuje nowe prawo. Zabijanie os, pszczół czy szerszeni jest zabronione. Złamanie przepisu grozi gigantyczną karą.

Czy radca prawna z wyrokiem dyscyplinarnym trafi do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Sprawa wyszła na jaw, po tym jak nowa KRS przyjęła ją do grona dwunastu kandydatów. Są tłumaczenia, oskarżenia i pytanie - co z tym kłopotliwym fantem zrobić?

Maluchy powinny podróżować tyłem do kierunku ruchu jazdy tak długo, jak się da - zaleca Amerykańska Akademia Pediatryczna i tym samym rozszerza swoją rekomendację. Fachowcy z zaleceniem nie dyskutują. Popierają je, bo wiedzą, że w momencie wypadku taka jazda zwiększa bezpieczeństwo dzieci aż pięciokrotnie.