Polska i Świat

Polska i Świat

Nawet 40 miliardów mogą kosztować w skali roku najnowsze obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. W obecnym budżecie nie ma o nich słowa, więc pojawia się pytanie, kiedy i w jaki sposób PiS zamierza wypłacać świadczenia.

- To podwójny skandal - mówi opozycja, kiedy na jaw wychodzą informacje, że kierowca ministra Antoniego Macierewicza w dniu wypadku wracającej z Torunia rządowej kolumny, nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, o czym informuje Onet. Prokuratura o tym wiedziała, ale mimo to sprawę umorzyła. Michał Tracz.

Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej. Klub Katarzyny Lubnauer odłożył na bok konflikt z posłami, którzy opuścili partię i stawia na współpracę, bo twierdzi że tylko szeroka koalicja może wygrać z PiS-em. Teraz czas na decyzję PSL. Barbara Sobska.

Założyciel "Ordo Iuris" z nominacją do Sądu Najwyższego. Powołał go prezydent Andrzej Duda. Nominacja Aleksandra Stępkowskiego już wcześniej wzbudzała kontrowersje, gdy wyszło na jaw, że ma podwójne obywatelstwo, co było niezgodne z ustawą o Sądzie Najwyższym. O nowo powołanym sędzim i zastrzeżeniach opozycji Dawid Rydzek.

Światowe media spekulują, że siedmioletni Rudolph Ingram to nowy Usain Bolt. Chłopiec z Florydy został okrzyknięty najszybszym dzieckiem świata. Zachwyca się nim nawet gwiazdor NBA, LeBron James.

Specjalny dron wkracza do walki ze smogiem - na razie jest w fazie testowej, ale już cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest inny niż te, o których do tej pory słyszeliśmy. Pokazuje nie tylko gdzie tworzy się smog, ale też gdzie przemieszcza się trujące, zanieczyszczone powietrze.

Nowoczesna składa projekt ustawy o zakazie stosowania terapii konwersyjnych. Niektóre kraje Europy nad podobnymi ustawami już w swoich krajach pracują. Malta zakaz takiej terapii już wprowadziła.

Polska i Dania kończą walkę o kawałek morza. Przez długi czas oba kraje nie potrafiły porozumieć się, która strefa należy do kogo. W końcu decyzje zapadły. Opozycja pyta, czy słusznie, skoro oddaliśmy Duńczykom aż 80 procent spornego terytorium.

Zbigniew Ziobro obroniony - wniosek o wotum nieufności wobec ministra przepadł. Wynik głosowania był do przewidzenia, ale nie o wynik chodziło opozycji. Chciała przypomnieć dokonania ministra i tego, czego nie zrobił - dlatego debata momentami była burzliwa.

Donald Tusk uważa, że do wyborów powinna pójść wielka obywatelska koalicja. - Potrzebna jest mobilizacja polityczna i moralna - mówi i jednocześnie deklaruje, że nie stworzy ani partii ani ruchu konkurencyjnego. Nie wyklucza za to startu w wyborach prezydenckich.

Prawo i Sprawiedliwość prezentuje jedynki i dwójki, a na nich znane nazwiska, ministrowie i wiceministrowie rządu. Opozycja mówi o ewakuacji i pyta, skąd ten pociąg do Brukseli, skoro niedawno temu Bruksela była zła.

Przygotowane przez Politechnikę Gdańską sztućce na pierwszy rzut oka nie różnią się od plastiku. Ale to nie plastik, a ekosztućce wyprodukowane z kukurydzy i skrobi. Czy mają szansę zaistnieć na rynku?

Najwyższa Izba Kontroli apeluje o zlikwidowanie obowiązkowej matematyki na maturze. Po kontroli okazuje się, że przedmiot nie jest dobrze nauczany. Problemy zaczynają się już w szkole podstawowej, a uczniom na maturze przysparza wiele stresu.

Mimo, że formalnie kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Mateusz Morawiecki wsiadł do autokaru i ruszył w objazd po Polsce. Tym razem, szef rządu Prawa i Sprawiedliwości chwali się wykonaniem tzw. "piątki Morawieckiego".