Polska i Świat

Polska i Świat

Od 10 maja wszyscy dorośli mają dostać skierowanie na szczepienie, a wtedy będą mogli od razu się zapisać. Szczepionek ma być dużo, a w poniedziałek rozpoczęły się już te w powszechnych punktach szczepień. Na razie jest 16, po jednym w każdym województwie. Docelowo ma być ich prawie 500. Szczepienia to jedyna, najlepsza i skuteczna broń do walki z COVID-19. Barbara Sobska.

Dotyk ten potrzebny, pożądany, wytęskniony - pandemia nas zablokowała, nie podajemy ręki na powitanie, nie całujemy się. Kto z nas nie tęskni za tym, żeby przytulić swoich rodziców czy dziadków, ale nie robi tego w trosce o ich bezpieczeństwo. Zasada dystansu spowodowała, że kontakt fizyczny z drugim człowiekiem ograniczyliśmy do minimum. Adrianna Otręba.

Wolontariusze poświęcają wolny czas, by pomagać w szpitalach - zdecydowali się wesprzeć medyków na pierwszej linii frontu. Nie leczą pacjentów jak lekarze, ale jak lekarze i pielęgniarki pomagają - wspierają chorych i towarzyszą im w najtrudniejszych chwilach. Łukasz Wieczorek.

O szczepieniach przeciwko COVID-19 słyszymy ostatnio najwięcej i najczęściej, ale to wcale nie oznacza, że zniknęły inne choroby zakaźne. Rodzice ciągle mają obowiązek zaszczepić swoje dzieci między innymi przeciwko odrze, różyczce i śwince, ale coraz częściej tego nie robią. UNICEF alarmuje, że już straciliśmy przez to odporność zbiorową na odrę, więc rodziców trzeba zachęcać i informować wszystkimi możliwymi sposobami. Monika Celej.

Dziennikarz portalu tvn24.pl dotarł do uzasadnienia zwolnienia Sławomira Nowaka z aresztu. Znajdują się w nim konkretne powody zwolnienia - rozbieżne z wypowiedziami Zbigniewa Ziobry. Michał Tracz.

Postanowienie sądu w sprawie przejęcia Polska Press uznaje za bezprzedmiotowe i spotyka się ze związkami zawodowymi, wcześniej dokonuje zmian w zarządzie. Ruchy te mogą okazać się bezprawne. Jacek Tacik.

Codziennie dowiadujemy się o śmierci kolejnych osób z powodu COVID-19. Za tą rosnącą liczbą kryją się przede wszystkim ludzie, ich historie i ból najbliższych, którzy nie mogli nawet odwiedzić chorego i być przy nim w ostatnich godzinach życia. Adrianna Otręba rozmawiała o tym, jakie jest odchodzenie w czasie pandemii z perspektywy rodziny i lekarza.

Trybunał Konstytucyjny ma w czwartek określić, czy Rzecznik Praw Obywatelskich może pozostać na stanowisku po upłynięciu kadencji, jeśli parlament nie wybrał jego następcy, czy nie. Sędzia Stanisław Piotrowicz dla wielu już wskazał kierunek orzeczenia, nie tylko podczas wtorkowego przesłuchania Adama Bodnara. Jeszcze jako poseł i szef sejmowej komisji sprawiedliwości zarzucał mu, że nie reprezentuje obywateli i występuje przeciwko własnemu rządowi. Materiał Michała Tracza.

Kolejne śledztwo w sprawie Jacka Międlara umorzone i po raz kolejny prokuratura nie dopatrzyła się mowy nienawiści w słowach wykrzykiwanych na marszu narodowców dwa lata temu. Padły między innymi takie hasła jak "precz z żydowską okupacją". Śledczy widzą wzmocnienie postaw patriotycznych i chyba tylko oni, bo władze Wrocławia i politycy opozycji hańbę i szerzenie patologii. Materiał Barbary Sobskiej.

Profesor Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS - jego limit do kompromisu właśnie się skończył. Kroplą, która przelała czarę goryczy, jest reakcja Ministerstwa Zdrowia na zarzuty dotyczące eksperymentów medycznych na płodach. Wszystko zbiega się w czasie, kiedy profesor krytykuje rząd w walce z pandemią. Materiał Dawida Rydzka.

Przyspieszenie szczepień jest bardzo ważne - miały temu służyć punkty drive thru i punkty szczepień powszechnych. Samorządy ruszyły do realizacji, niektóre już powstały, ale nie wszystkie mają już zielone światło do działania. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Polskie władze wyjątek robią dla żłobków, przedszkoli i obiektów sportowych na świeżym powietrzu - te zostaną otwarte wcześniej, bo już 19 kwietnia. O szerszym luzowaniu na razie nie ma jednak mowy. Sytuacja nadal jest poważna - o stanie pandemii mówi nie tyle liczba zachorowań, ile obłożenie szpitalnych oddziałów covidowych. Stąd też decyzja o utrzymaniu zamkniętych hoteli i miejsc noclegowych na zbliżającą się majówkę. Materiał Jacka Tacika.