Polska i Świat

Polska i Świat

Nowy ład na rynku pracy, ale nie w Polsce. Chcą być elastyczni i niezależni i pracować dla więcej niż jednej firmy - już za trzy lata w Unii Europejskiej co piąty pracownik będzie Gigerem. Paulina Florys.

Zginął, bo wyszedł przygotować jedzenie dla rodziny i ludzi ze schronu. Wracamy do rosyjskiego ataku na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Kobieta ukrywała się tam z mężem i dwoma synami. Męża nie udało się odnaleźć. W tamtym momencie ich koszmar się nie skończył. O ucieczce z piekła, który zgotowali Rosjanie, opowiada Sylwii Piestrzyńskiej pochodząca z Mariupola Ukrainka.

Na dniach mamy poznać wyniki kontroli w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Po horrorze jego podopiecznych zarządzono sprawdzenie wszystkich DPS-ów w kraju. Śledczy sprawdzają, czy nie zawiedli również urzędnicy nadzorujący placówkę. O pracy w DPS-ach można powiedzieć wiele - przede wszystkim brak jest ludzi i środków na ich prowadzenie. Monika Celej.

Przez lata piętnował agentów, ale nie kiedy chodzi o tego współpracującego z Prawem i Sprawiedliwością. Dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego sprawa agenta SB Kazimierza Kujdy i swojego wieloletniego współpracownika zasługuje na napiętnowanie, ale nie samego Kujdy, a sądów. Maciej Warsiński.

Czy ja jestem jasnowidzem? - pyta premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dotyczące obligacji, w które zainwestował ponad 4,5 mln złotych. Czy przy swojej wiedzy i doświadczeniu ekonomicznym mógł wiedzieć, jak dobrze zabezpieczyć oszczędności przed inflacją? Wątpliwości co do oświadczenia premiera nie po raz pierwszy są i pytania się mnożą, a opozycja chce, by sprawę wyjaśniło CBA i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Dawid Rydzek.

Czy dla polskiego piłkarza, który po inwazji wojsk Putina na Ukrainę wciąż gra w Rosji, jest miejsce w polskiej reprezentacji? Pytanie dotyczy Macieja Rybusa, który zostaje w Moskwie zadowolony i z nowego kontraktu i życia rodzinnego z żoną Rosjanką. W Polsce niesmak miesza się z rozczarowaniem, ale też wyrażanym coraz głośniej oczekiwaniem wyrzucenia go z kadry. Aleksandra Kąkol.

W polskich szpitalach pracuje coraz więcej ukraińskich lekarzy. Najczęściej nie leczą, a jedynie asystują i pomagają. Chociaż istnieje uproszczona procedura ich zatrudnienia, nie oznacza to szybkiej zmiany. Anna Wilczyńska.

Aby pomóc uratować ludzkie życie, wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę dwa słowa: "dawca szpiku". Im będzie ich więcej, tym większa szansa, na zgodność z osobą, która bez przeszczepu nie przeżyje. Maciej Zalewski.

Historia i Teraźniejszość ma być zdawana na egzaminie dojrzałości. Minister Przemysław Czarnek idzie ze swoim przedmiotem jak burza, nie oglądając się na opinie niezależnych ekspertów. HIT trafia do szkół ponadpodstawowych już 1 września - jest już nawet testowy podręcznik. Barbara Sobska.

Domy Opieki Społecznej to nie placówki bez nadzoru i poza kontrolą. Co zatem zawiodło w przypadku DPS-u w Jordanowie? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w związku ze skandalem w tej placówce zapowiada kontrole w całym kraju. Sylwia Piestrzyńska.

Kazimierz Kujda skłamał w oświadczeniu lustracyjnym. Były szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, były prezes spółki Srebrna oraz bliski współpracownik prezesa PiS-u twierdził w nim, że nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Niezgodność oświadczenia z prawdą orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. - Mam inne zdanie - komentował sprawę Jarosław Kaczyński. Dawid Rydzek.

Rząd nam przeszkadza w walce z inflacją - powiedział w poniedziałek w TVN24 Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Inflacja z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy i nie widać, żeby miała przestać. Monika Celej.

To jest megalomański pomysł władzy - tak o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego mówią ci, którzy wychodzą na ulice protestować. W piątek w wielu miejscach w Polsce odbyły się protesty przeciwko tej inwestycji. Zablokowanych było kilkanaście tras w całym kraju, najwięcej na Mazowszu, ale nie tylko. Maciej Zalewski.