Polska i Świat

Polska i Świat

Pandemia sprawia, że bardzo łatwo zapomnieć o innych problemach. A jednym z takich zabójczych problemów, zwłaszcza w sezonie zimowym, pozostaje smog. Jednak z frontu ochrony środowiska płyną też dobre wieści. Warszawa znalazła się na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Sylwia Piestrzyńska.

W ostatnim czasie polskie władze ogłosiły powstanie kilku nowych jednostek do spraw zagranicznych. Andrzej Duda tworzy Biuro Polityki Międzynarodowej prezydenta, a PiS tworzy biuro ds. międzynarodowych. Dawid Rydzek sprawdził, co te nowe ośrodki mają osiągnąć i czy nie będą dublować się z już istniejącym Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Według różnych wyliczeń osiągnięcie odporności stadnej w Polsce, w aktualnym tempie szczepień, może zająć nawet kilka lat. Pojawiają się również zmarnowane szczepionki. Patryk Rabiega. 

Wicepremier Jarosław Gowin ogłasza plan wsparcia dla górskich gmin, które głównie żyją z turystyki, a w czasie pandemii niemal całkowicie są sparaliżowane. Wielu przedsiębiorców stoi na skraju bankructwa, dlatego z niecierpliwością czekali na decyzję rządu. Jarosław Gowin mówi o dwóch formach pomocy. Gminy mogą dostać dofinansowanie do 8 milionów złotych, mogą też liczyć na zwrócenie samorządom 80 procent kosztów umorzenia podatku od nieruchomości. Barbara Sobska.

Testowanie nauczycieli już się zaczęło. Wielu się zgłosiło, choć pytają o sens, bo przecież zarazić mogą się w każdej chwili. Adrianna Otręba.

Zapisane notesy i zeszyty przeczytali już socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i SGH. Łukasz Wieczorek.

Od początku pandemii COVID-19 cały świat czekał na chwilę, w której będzie można zacząć myśleć o powrocie normalności. Ten moment właśnie trwa: szczepią się już medycy i pracownicy placówek medycznych, a w przyszłym tygodniu zaczną się u nas szczepienia powszechne. To pierwsza taka akcja w historii Polsk, Łatwo się więc zagubić w nowych, tworzonych na bieżąco regułach postępowania. Maria Mikołajewska przygotowała pigułkę wiedzy o tym, gdzie się zgłosić i czy w zapisach może pomóc internet.

Co oznacza wyrok opolskiego sądu i czy szykuje się fala pozwów? Chodzi o sprawę fryzjera z Głogówka, który wygrał w sądzie z sanepidem. Opolski sąd uchylił karę 10 tysięcy złotych nałożoną na salon fryzjerski za pracę w czasie lockdownu. Sąd uznał, że w tym przypadku rozporządzenie Rady Ministrów nie było właściwym sposobem do zakazania prowadzenia działalności gospodarczej. Sylwia Piestrzyńska.

Pierwsze weto w drugiej kadencji i wielkie zaskoczenie w Prawie i Sprawiedliwości. Andrzej Duda zdecydował o zablokowaniu ustawy o działach administracji rządowej. Prezydent ma do ustawy zastrzeżenie i zamiast porządkować zatwierdzony rządowy ład, właśnie zrobił bałagan. Maciej Warsiński.

Od 8 rano w poniedziałek kierowcy parkujący w Warszawie płacą więcej. W Poznaniu już pierwsza godzina w ścisłym centrum kosztuje 7 złotych. Łukasz Wieczorek.

Często pod koniec grudnia mówimy "niech już ten rok się skończy". Ale tym razem takie marudzenie jest wyjątkowo uprawnione. Aż chciałoby się go radośnie i tłumnie pożegnać. To niestety byłoby nieodpowiedzialne. Co w zamian? Pomysły, podpowiedzi i propozycje - w tym od TVN24 - zebrała Sylwia Piestrzyńska.