Kropka nad i

Kropka nad i

Środa, 29.02 - Po raz pierwszy mamy sytuację, kiedy Polska zaapelowała o solidarność do UE i w ciągu dwóch godzin nastąpiła szybka oraz zgodna reakcja - powiedział w "Kropce nad i" Radosław Sikorski, komentując niedawne zaostrzenie sporu dyplomatycznego z Białorusią. W ocenie szefa MSZ pokazuje to, że Polska ma silną pozycję w Unii.

Wtorek, 28.02 - Od roku nie oglądam reprezentacji Polski, bo w niej grają przestępcy i sfrustrowani zawodnicy francuscy czy niemieccy - stwierdził w "Kropce nad i" legendarny bramkarz z drużyny Kazimierza Górskiego, a obecnie poseł PiS, Jan Tomaszewski. Inne powody, dla których - jak mówił - "bojkotuje drużynę Smudy", to osoby prezesa PZPN oraz trenera kadry narodowej, którzy "kompromitują polski futbol". Na mecz z Portugalią się nie wybiera.

Poniedziałek, 27.02 - To jest skandal. Te wypowiedzi są absolutnie niedopuszczalne i kłamliwe. (...) Rydzyk powinien zostać pozbawiony kierownictwa i zesłany na pokutę do jakiegoś klasztoru - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski, oceniając publikację "Naszego Dziennika", który napisał m. in., że Lech Wałęsa został dowieziony motorówką Marynarki Wojennej na strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

Czwartek, 23.02 Mimo deklarowanego przez ludowców sprzeciwu w kwestii podniesienia wieku emerytalnego kobiet, premier i tak może zyskać ich poparcie - uważa Adam Hofman. I dodaje: Nie wiem, czy to z miłości, czy z rozsądku Pawlak jest trzymany na bardzo krótkiej smyczy. Poza tym - jak podkreślił w Kropce nad i - nawet jeśli PSL by zawiódł, projekt poparłyby ugrupowania Janusza Palikota i Leszka Millera.

Środa, 22.02 Komentarze wokół słów Waldemara Pawlaka, który przyznał, że niezbyt wierzy w państwowe emerytury, nie milkną. - Skoro ma wątpliwości do systemu emerytalnego, tym bardziej powinien chcieć ten system z nami naprawiać - radził mu w "Kropce nad i" minister finansów Jacek Rostowski.

Wtorek, 21.02 - To było szokujące. Nagłe zapowiedzenie (podwyższenia) o siedem lat na pewno było szokujące psychologicznie, to wywołało szok - mówił o zapowiedzi podniesienia wieku emerytalnego w "Kropce nad i" w TVN24 politolog Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Dopytywany czy wyobraża sobie 67-letnią pielęgniarkę stwierdził, że "można zmienić zawód".

Poniedziałek, 20.02 Służba Bezpieczeństwa zacięła się na Lecha Wałęsę. Postanowiła go maksymalnie skompromitować - powiedział w "Kropce nad i" Gromosław Czempiński, były szef UOP, podkreślając, że nie ma wątpliwości, że materiały na temat przywódcy Solidarności były fałszowane. Skomentował w ten sposób doniesień tygodnika "Uważam Rze", który napisał, że w kancelarii tajnej Sejmu mogły zachować się kopie donosów TW ps. "Bolek".

Czwartek, 16.02 - Gowin - ideolog w ministerstwie sprawiedliwości, skandaliczna sytuacja. Mucha - kompromitacja za kompromitacją. Nowak - który potrafi tylko mówić, czego nie zrobi, co się nie uda i czego nie będzie - wyliczał w "Kropce nad i" w TVN24 Janusz Palikot. Polityk powiedział, że chciałby, by doszło do rekonstrukcji rządu. Możliwość takiego scenariusza w czwartek zasygnalizował premier Donald Tusk.

Wtorek, 14.02 - Przyjechało około 20 radiowozów, w pewnym momencie bowiem policjanci niemieccy przestali panować nad sytuacją, bo zjechało się około stu Cyganów, tak zwana Grupa Tarzana - relacjonował w "Kropce nad i" Krzysztof Rutkowski ostatnią akcję swojego Patrolu w Niemczech. Zaprzeczył ponownie, jakoby działania jego ludzi miały polegać na sprowadzeniu do Polski 21-letniej kobiety. Po raz kolejny zaprzeczył też informacjom przekazywanym przez niemiecką policję, która twierdzi, że pracownicy Rutkowskiego zostali przez nią zatrzymani. - Są już w domu - zapewniał.

Poniedziałek, 13.02 - Pan Bóg wie co robi i daje jeszcze Platformie Obywatelskiej szansę na skompromitowanie się - powiedział w "Kropce nad i" Joachim Brudziński (PiS). Jak podkreślił, "po tych rządach ktoś będzie musiał posprzątać i to na pewno będzie Prawo i Sprawiedliwość".

Czwartek, 09.02 - To jest taka zabawa, bo potem i tak wyniki w urnach różnią się - tak szef SLD Leszek Miller odniósł się do najnowszego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. Wynika z niego m.in., że Ruch Palikota i Sojusz dzieli coraz większa przestrzeń.

Środa, 08.02 - Z punktu widzenia procedury karnej i kryminalistyki tego rodzaju metody nie są dopuszczalne. Są wręcz niedozwolone - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 kryminolog Brunon Hołyst, pytany o metody jakie w czasie pracy nad sprawą zaginięcia półrocznej Magdy stosował Krzysztof Rutkowski. Zgodził się z nim były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Wtorek, 07.02 - Krzysztof Rutkowski przekracza tutaj granice przyzwoitości. Zawsze w tego typu postępowaniach jest wybór między przyzwoitością a skutecznością - ocenił w "Kropce nad i" były szef MSWiA Krzysztof Janik komentując spór na linii biuro detektywistyczne - policja. Na uwagę Moniki Olejnik, że szef biura detektywistycznego był skuteczny, czego zabrakło policji, polityk odparł: "To wprowadźmy tortury".

Poniedziałek, 06.02 - Premiera nie ma co żałować. To jego zawód - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent stwierdził, że sprawa ACTA pokazuje istotną słabość rządu. - Zawodzi nie tylko komunikacja, z czego ten rząd raczej słynął i był chwalony, ale także myślenie strategiczne - ocenił Kwaśniewski.

Czwartek, 02.02 - Ta sprawa wymaga rozpoznania. Stąd spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, od którego oczekuje jednoznacznego stanowiska czy są zagrożone wolności obywatelskie czy nie. Wydaje się, że nie - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski. Jednak zaznaczył, że ostateczne przekonanie Polaków do ACTA będzie należało do rządu. - Jeżeli sami mamy przekonanie do własnej racji i że to nie grozi korzystającym z internetu żadnymi negatywnymi konsekwencjami, to trzeba do tego ludzi przekonać i powiedzieć - nic wam nie grozi - podkreślił prezydent.

Środa, 01.02 Są dwie główne przyczyny buntu ws. ACTA. Po pierwsze chęć korzystania bez ponoszenia kosztów z czegoś, co jest chronione prawami autorskimi. Po drugie jest to bardzo wrażliwa reakcja na ryzyko naruszania prywatności - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 senator Włodzimierz Cimoszewicz.

Wtorek, 31.01 - Jestem przekonany, że gdyby Chrystus żył, to byłby jedną z pierwszych osób, które by taką maskę założyły, bo on walczył właśnie o wolność - mówił w TVN24 Robert Biedroń z Ruchu Palikota. - Pana Jezusa proponuję zostawić w spokoju - odpowiadał mu Stefan Niesiołowski z PO. Jak dodawał, obecnie "w Polsce jest za dużo wolności".

Poniedziałek, 30.01 - Nasze oczekiwanie było takie, by móc zabierać głos w dyskusji podczas spotkań strefy euro (choć nie głosować), a nie siedzieć jak na tureckim kazaniu - mówiła w "Kropce nad i" Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ten sposób wiceszefowa PO odniosła się do wewnątrzunijnego sporu w sprawie uczestnictwa w szczytach eurolandu państw spoza strefy.

Czwartek, 26.01 Pod rządami Donalda Tuska łamane są swobody obywatelskie - ocenił w "Kropce nad i" Joachim Brudziński z PiS, odnosząc się w ten sposób do zgody premiera na podpisanie umowy ACTA. Zdaniem posła PiS, Tusk realizuje zasadę dziel i rządź, i w jej myśl napuszczał na siebie środowisko lekarzy i aptekarzy, a teraz internautów.

Środa, 25.01 - Umowa nie jest tak groźna, jak nastraszono nią młodych ludzi - mówił o ACTA w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef resortu przyznał, że moglibyśmy nie podpisywać umowy, jednak powinniśmy to zrobić, ponieważ "kradzież na masową skalę własności intelektualnej nie jest sprawą dobrą".