Kropka nad i

Kropka nad i

"Warszawiacy widzieli już różne blokady i wiedzą, że da się z tym żyć"

Rząd sobie poradzi z blokadą Warszawy, a ci, którzy żyją w Warszawie, widzieli już różne blokady i wiedzą, że da się z tym żyć - powiedział w "Kropce nad i" Kazimierz Marcinkiewicz. W ten sposób komentował zapowiedź możliwych protestów związków zawodowych, jeśli rząd nie zgodzi się na postulaty "Solidarności" ws. czasu pracy i płacy minimalnej. B. premier jest zdania, że rząd nie powinien uginać się pod naciskiem związkowców.

Oleksy o Iwińskim: Nie wszystkiego trzeba bezwiednie bronić

- Uchwała nie jest wyrokiem sądowym. Jest wyrazem oceny moralnej, publicznej, historycznej i nie widzę powodu, dla którego trzeba było się tak zachować - ocenił postawę posła SLD Tadeusza Iwińskiego Józef Oleksy w "Kropce nad i". Iwiński został odsunięty od prac nad uchwałą ws. śmierci Grzegorza Przemyka z rąk milicji w 1983 r. po tym, jak zagłosował przeciwko jej uchwaleniu przez Sejm.

Tusk pozywa "Nie". "Nie widzę problemu"

- Premier był rysowany sfastyką. Pisowskie szmatławce przedstawiają premiera jako mordercę, agenta, komunistę, nazistę. Premier tego do sądu nie podawał - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski, komentując proces Donalda Tuska z wydawcą tygodnika "Nie".

"Barbarzyństwo. Nie powinien być lekarzem"

- To jest potworne, to jakieś barbarzyństwo. Nawet gdyby tego nie mówił lekarz, to byłbym wstrząśnięty. Jeżeli to mówi lekarz, to świadczy o tym, że nie powinien nim być - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. - Takie wypowiedzi są godne pożałowania - dodał ks. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Obaj mówili o wypowiedzi Bolesława Piechy nt. Angeliny Jolie.

"Orzeł to Polska, czyli wspólnota wszystkich Polaków"

- Orzeł to Polska, czyli wspólnota wszystkich Polaków - tłumaczył w "Kropce nad i" Ryszard Kalisz symbolikę zaprezentowanego dziś logo stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, którego jest założycielem. Polityk w TVN24 przekonywał, że ręka niebieska to pierwiastek męski, a purpurowa to pierwiastek żeński.

Schetyna o zarzutach wobec Muchy: To szokujące, to trzeba wyjaśnić

Nie może być zgody na dofinansowanie komercyjnych imprez z państwowych pieniędzy. Musimy to wyjaśnić od A do Z - zaznaczył w "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna, wiceszef PO. Odniósł się w ten sposób do zarzutów NIK, że minister Joanna Mucha bezprawnie wydała 6 mln zł z "rezerwy celowej", które poszły m.in. na koncert Madonny zamiast na sport.

Giertych w sprawie Rogalskiego: Kaczyński zasługuje na obronę

- W moim odczuciu etycznym w tej sprawie uważam, że Jarosław Kaczyński, którego rzadko bronię, zasługuje na obronę - powiedział Roman Giertych w "Kropce nad i", nawiązując do sprawy mec. Rogalskiego. - On (Kaczyński - red.) w tym śledztwie nie jest politykiem, nie jest szefem PiS-u, tylko jest pokrzywdzonym i ma prawo do tego, aby jego adwokat prezentował jego linię - powiedział Giertych.

Hofman o Rogalskim: Takiej hańby adwokatura dawno nie widziała

- Takiej hańby adwokatura dawno nie widziała - stwierdził w "Kropce nad i" Adam Hofman z PiS, komentując ostatnie wypowiedzi mec. Rafała Rogalskiego. Stwierdził też, że b. pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego "się skończył" i "cynicznie zmienia poglądy, by zarobić od Platformy". - PO ma poważne kłopoty. Donald Tusk szuka jakiejś ofensywy, ale jeśli tym, czym nas zaatakują, miał być Rogalski, to był to kapiszon - powiedział Hofman.

Rogalski: Nie zostałem wynajęty po to, żeby mówić nieprawdę

- Każdy człowiek błądzi i katharsis jest wymagane. Nie byłem w stanie dłużej żyć w pewnej schizofrenii. Nie zostałem wynajęty po to, żeby w sposób oczywisty mówić nieprawdę. Dlatego milczałem i moja wina polegała na tym milczeniu. Teraz tego nie czynię - powiedział w "Kropce nad i" mec. Rafał Rogalski, były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego ws. katastrofy smoleńskiej.

Jaruzelska: Z powodu nazwiska dostałam tyle samo kopniaków, co kuponów

- O stanie wojennym dowiedziałam się, jak większość Polaków, w niedzielę rano. Z ojcem nie miałam przez kilka dni żadnego kontaktu - mówiła w "Kropce nad i" Monika Jaruzelska. Zapewniła, że napisana przez nią książka "Towarzyszka panienka" nie miała być próbą wybielenia ojca generała. Podkreśliła, że znane nazwisko dało jej tyle samo "kopniaków, co kuponów". - Byłabym hipokrytką, gdybym się użalała, że miałam gorzej niż inni - przyznała się jednak Jaruzelska.

Kwaśniewski: Od miesięcy podlegam czarnemu PR-owi

Od wielu miesięcy podlegam czarnemu PR-owi. Już się z tym pogodziłem - stwierdził w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do kontrowersji, jakie wywołały informacje o tym, że wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz Rosjan, a także swojego zachowania podczas konferencji Europy Plus, które opozycja określiła jako "powrót choroby filipińskiej".

"Co do Ziobry są twarde dowody i materiały o kryminalnych przestępstwach"

Nie ma podstaw prawnych ani dowodów na negatywne działania Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast w aktach znajdują się twarde dowody co do Zbigniewa Ziobro i szereg materiałów świadczących o bardzo poważnych, kryminalnych przestępstwach - ocenił w "Kropce nad i" były prokurator krajowy i minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS Janusz Kaczmarek.

"Gowin kiedyś słyszał krzyk zarodków, teraz widzi wędrujące embriony"

- Pan minister Gowin już kiedyś słyszał krzyk zarodków, teraz widzi wędrujące embriony do Niemiec. Wydaje mi się, że minister sprawiedliwości powinien się czym innym zajmować. On głęboko wykracza poza swoje kompetencje - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Odniósł się w ten sposób do słów ministra Jarosława Gowina na temat zarodków.

Cimoszewicz: Coraz mniej fascynuje mnie polityka

- Polityka już coraz mniej mnie fascynuje. Myślę, że po tej kadencji podziękuję - mówił w "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz. Stwierdził też, że od wielu lat daleko mu do wyborów podejmowanych przez SLD. - Widzę całą masę błędów. Kwaśniewski i Miller to doświadczeni politycy, ale teraz i jeden, i drugi kroczą od błędu do błędu - stwierdził Cimoszewicz.

Miller: Palikot przypomina osobnika z serii komedii pomyłek

- Jest miejsce dla takiej partii, jak Ruch Palikota - po liberalnej stronie sceny politycznej - mówił w "Kropce nad i" Leszek Miller. Dodał jednak, że "nie znosi polityków, którzy się w coś przebierają", a Palikot musiałby się określić. Szef SLD odniósł się także do propozycji Palikota, by badać polityków na okoliczność używania alkoholu. - Palikot coraz bardziej przypomina osobnika z serii filmowych komedii pomyłek - stwierdził Miller.

Hofman o doniesieniach Macierewicza: obowiązkiem prokuratury jest się tym zająć

- Mamy zastrzeżenia do tego, że prokuratura nie zajęła się tą sprawą. Nie przesłuchała personelu medycznego, żołnierzy - mówił Adam Hofman w "Kropce nad i" komentując wypowiedź Antoniego Macierewicza, który mówił o "wiarygodnych relacjach, że trzy osoby przeżyły katastrofę". Zastrzegł, że pewności o tym, że taka sytuacja miała miejsce nie ma, ale że "obowiązkiem prokuratury jest sprawdzić tego typu doniesienia".

Krzemiński: Cała ta impreza pisowska nagina zaufanie do państwa

- To nie rząd, premier Tusk ani ówczesny marszałek sejmu Bronisław Komorowski rozbił żałobną wspólnotę narodową. (...) Podstawową decyzją, która rozerwała tę wspólnotę żałobną, była decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu - powiedział w "Kropce nad i" prof. Ireneusz Krzemiński.

Lasek: W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego

- To nie był wybuch. Badaliśmy wrak, obejrzeliśmy miejsce zdarzenia, zrobiliśmy bogatą dokumentację. W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Maciej Lasek - członek komisji Jerzego Millera, a od wczoraj także szef powołanego przez premiera zespołu. Odniósł się w ten sposób do tez zawartych w opublikowanym w środę raporcie parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza.