Toksyczną melaminę wykryto w produktach mlecznych sprzedawanych w prowincji Guizhou na południowym zachodzie Chin - podał w poniedziałek dziennik "China Daily". To prawdopodobnie pokłosie wielkiego skandalu, który zakończył się śmiercią sześciorga dzieci, zachorowaniem 300 tys. osób i wykonaniem dwóch wyroków śmierci.
Przed dwoma laty okazało się, że melaminę, środek używany do wyrobu farb i lakierów, dodawano do produktów mlecznych, by zafałszować wyniki ich jakości.
Produkty z poprzedniego skandalu?
Według "China Daily" w niektórych rejonach prowincji Guizhou wycofano na polecenie lokalnego wydziału zdrowia produkty mleczne wytworzone przez trzy firmy. Producenci mają siedziby w prowincjach Liaoning, Shandong i Hebei. Przedstawiciel przemysłu mleczarskiego wyraził w rozmowie z gazetą przypuszczenie, że wycofane produkty mogły pochodzić jeszcze z 2008 roku.
Wówczas melaminę wykryto w niemal 70 mlecznych produktach, w tym także w słodyczach, z ponad 20 firm w Chinach, a także poza ich granicami. W związku z aferą skazanych zostało 21 osób; na dwóch wykonano wyrok śmierci.
Czym jest melamina?
Melamina służy do wyrobu materiałów wiążących, farb, lakierów i przedmiotów gospodarstwa domowego; stosuje się ją też m.in. do modyfikacji betonu. Ze względu na wysoką zawartość azotu była stosowana przez oszustów do zawyżania zawartości białka w mleku. Nieprzyswajalna przez organizm ludzki, prowadzi do kamicy, a nawet niewydolności nerek, co było właśnie przyczyną zgonów lub poważnej choroby większości ofiar afery.
Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu