Świat

Zginął w walkach z rebeliantami w Donbasie. Białorusini postawili mu pomnik

Świat

Ćwiczenia batalionu Prawego Sektora i sił zbrojnych Ukrainy
Prawy SektorBiałoruski aktywista walczył w szeregach batalionu Prawego Sektora. Na nagraniu (ćwiczenia batalionu Prawego Sektora i sił zbrojnych Ukrainy)

Białoruski aktywista Aleś Czarkaszyn walczył z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie. W sierpniu zeszłego roku został ciężko ranny i zmarł, nie odzyskując przytomności. Na cmentarzu pod Brześciem, gdzie został pochowany, rodacy odsłonili mu pomnik.

"Nie poddawaj się" – brzmi fragment napisu na pomniku ku czci Alesia Czarkaszyna. Monument został odsłonięty w dniu urodzin białoruskiego aktywisty. 27 września Czarkaszyn skończyłby 34 lata.

Czarkaszyn walczył z prorosyjskimi separatystami w Donbasie w szeregach ukraińskiego batalionu ochotniczego Prawy Sektor. Posługiwał się pseudonimem "Taras".

10 sierpnia 2015 roku, w pobliżu wioski Biełokamienka w obwodzie donieckim, został ciężko ranny. Zmarł pięć dni później, nie odzyskując przytomności.

"Autor pomnika wolał pozostać anonimowy"

Czarkaszyn był aktywistą opozycyjnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji. Jej przywódca Paweł Siewiaryniec wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika. Wraz z nim na cmentarzu zebrało się kilkadziesiąt osób, w tym krewni i przyjaciele Czarkaszyna.

"Autor pomnika wolał pozostać anonimowy" - napisał portal opozycyjnej gazety "Nasza Niwa". Przyjaciel Czarkaszyna, Andriej Lubenczuk, powiedział dziennikarzom, że pieniądze na budowę pomnika pochodziły m.in. z datków.

Autor: tas/tr / Źródło: nn.by, charter97.org

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Belsat_TV

Tagi:
Raporty: