"Zbliża się nowy rozbiór", Warszawa problemem Camerona. Zachodnie media o Polsce

Zagraniczna prasa pisze o Polsce

Czy Polska wspierająca rzekomo Davida Camerona nie zada mu ciosu w plecy, stosując prawo weta wobec brytyjskiej próby ograniczenia świadczeń socjalnych? – pyta brytyjski "The Independent". "The New York Times" analizuje z kolei niebezpieczeństwo płynące dla Polski i reszty wschodniej flanki NATO po decyzji Pentagonu o zwiększeniu budżetu na zbrojenie regionu, a niemiecki "Die Welt" pisze o polskim rządzie i polskim Kościele, które same doprowadzają do podziału kraju. Zachodnie media #PisząoPolsce.

"Die Welt" w artykule "To nieuniknione – Europa stanie się muzułmańska" pisze o "zderzeniu sił konserwatywnych i liberalnych" w Polsce, w której nie tylko obecny rząd dzieli Polaków, ale i sam Kościół jest podzielony.

"Zbliża się nowy rozbiór Polski. Tym razem [jego sprawcą - red.] nie będzie jednak Rosja czy Prusy (...). Rozbiór będzie przebiegał przez samo społeczeństwo" – dodaje niemiecki dziennik, tłumacząc, że nad Wisłą dokonuje się "rewolucja konserwatywna (...) antyunijnego rządu", na którą, gdyby żył, nie pozwoliłby Jan Paweł II – wielki zwolennik wejścia Polski do Unii Europejskiej".

"Die Welt" wskazuje, że "Polska jeszcze nigdy nie była tak bardzo na prawo" i daje się to wyczuć na ulicach, na których w ostatnich miesiącach "osoby o ciemniejszej karnacji skóry" padały często ofiarami agresji.

"Die Welt" przytacza też ostatni komentarz bp. Tadeusza Pieronka dla "Rzeczpospolitej", w którym widzi on skomplikowane podejście polskiego Kościoła do problemów Europy. Biskup pisze o "nieuniknionym" przejęciu Francji i Belgii przez muzułmanów i o tym, że "Europa oddzieliła się od Chrystusa i stanie się muzułmańska". Równocześnie uznaje siebie za "Polaka gorszego sortu (...), który ma w genach zdradę", a więc tego otwartego na świat – który nie zgadza się ze słowami i polityką Jarosława Kaczyńskiego – wskazuje "Die Welt".

Zdaniem niemieckiego dziennika w polskim Kościele istnieje też "skrzydło z Łagiewnik", podchodzące do działań rządu z rezerwą, ale "uważane za dosyć liberalne". Reprezentuje je m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Jest też "ultrakonserwatywne" skrzydło z Torunia "z liczącą miliony wyznawców rozgłośnią".

Polacy coraz częściej znów widzą swój kraj jako oblężoną twierdzę i mogą zacząć się odwoływać do tradycji walki o suwerenność pod sztandarami Kościoła, pytanie jednak brzmi, czy polski Kościół "to wciąż jeszcze jedno ciało?" – pyta na koniec "Die Welt".

Cameron musi obiecywać Polsce

Magazyn Politico – podobnie jak kilka innych zagranicznych tytułów – skupia się z kolei na najważniejszych, wtorkowych wieściach dla Europy, czyli propozycji Donalda Tuska wystosowanej do Davida Camerona i rządu w Londynie ws. reformy Unii Europejskiej. Politico w jednym ze swoich artykułów pisze, że przed brytyjskim premierem stoi trudne zadanie przekonania państw Europy Środkowo-Wschodniej do przyjęcia rozwiązania dot. cięć w wydatkach socjalnych na przyszłych imigrantów ekonomicznych i będzie musiał je wykonać w czasie wizyty w Warszawie.

"Nowy polski rząd postara się dostosować Camerona" do swoich potrzeb – zwraca uwagę magazyn, podkreślając, że Polska podziela wizję Wielkiej Brytanii ws. Europy, która nie powinna już dążyć do większej federalizacji. Politico cytuje też słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który przypomniał, że Londyn jest jedyną poza Warszawą stolicą, która "podziela jej pogląd na kwestie bezpieczeństwa w Europie".

"Dwa problemy Camerona: wydatki socjalne i Polska" – tytułuje swój artykuł tygodnik "The Spectator". Pisze w nim o brytyjskim premierze, przed którym po propozycji Donalda Tuska "trudna wspinaczka pod górę". Wśród problemów, jakie napotka, nim uzgodni z Brukselą nowe porozumienie o ograniczeniach wydatków socjalnych na imigrantów, będzie z pewnością postawa Warszawy.

"Być może Cameron będzie musiał spędzić kilka najbliższych tygodni, przekonując polskich partnerów o pomocy, jakiej im udzieli na wielu polach i rekompensacie, jaka ich czeka. Może to oznaczać kwestie bezpieczeństwa lub zapewnienie o wsparciu kraju w starciu z Komisją Europejską w sprawie procedury ochrony państwa prawnego i wolności mediów" – konkluduje "The Spectator".

Komentujący kwestię walki Londynu o zmianę w polityce imigracyjnej i cięcia socjalne, "The Independent" zwraca z kolei w krótkim artykule uwagę na to, że Polska może się okazać "chwiejna" w kwestii poparcia dla Brytyjczyków i rząd w Warszawie, "dla zbicia kapitału politycznego w kraju", jest gotowy zastosować weto wobec planu Tuska przedstawionego Cameronowi.

Być może Cameron będzie musiał spędzić kilka najbliższych tygodni przekonując polskich partnerów o pomocy, jakiej im udzieli na wielu polach i rekompensacie, jaka ich czeka. Może to oznaczać kwestie bezpieczeństwa lub zapewnienie o wsparciu kraju w starciu z Komisją Europejską w sprawie procedury ochrony państwa prawnego i wolności mediów. The Spectator

Histerii Kremla nie będzie

"Europa Wschodnia przyjmuje ostrożnie większą amerykańską obecność wojskową" – pisze tymczasem amerykański "The New York Times" skupiający się na planach Pentagonu zmierzającego do "ufortyfikowania" Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziennik stwierdza, że przy czterokrotnym zwiększeniu budżetu skierowanego głównie do krajów wschodniej flanki NATO "Waszyngton wyprzedził niektóre z żądań, jakie pojawiłyby się na szczycie w Warszawie [w lipcu tego roku - red.]". Zrobił to, ponieważ "zrozumiał, że poprzednie, mniejsze zainteresowanie tą częścią Europy mu nie sprzyjało" – tłumaczy Łukasz Kister z Collegium Civitas cytowany przez "NYT".

Zdaniem rosyjskich analityków ds. bezpieczeństwa przepytanych o decyzję Pentagonu przez dziennik, ruch amerykańskiej administracji zapewne doprowadzi do wysłania dodatkowych oddziałów na zachodnią granicę Rosji, ale "nie wywoła histerycznej reakcji" Kremla.

[object Object]
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższegotvn24
wideo 2/35

Autor: adso\mtom / Źródło: tvn24.pl

Raporty: