Zatrzymali 15-latka. Miał planować atak terrorystyczny

Świat


W Paryżu zatrzymano nastolatka w związku z udaremnionymi ostatnio atakami terrorystycznymi we Francji - poinformował portal franceinfo.fr, powołując się na anonimowego przedstawiciela francuskich sił bezpieczeństwa. Jednocześnie otwarto we Francji pierwsze centrum prewencji, integracji społecznej i obywatelskości (CPIC), do którego trafią zagrożeni radykalizacją młodzi muzułmanie.

Zatrzymany nastolatek jest podejrzewany przez policję o chęć przeprowadzenia ataku terrorystycznego we Francji. Miał także mieć powiązania z Rachidem Kassim, który według władz ma być bojownikiem tzw. Państwa Islamskiego odpowiedzialnym za przygotowywanie w ostatnim czasie planów co najmniej czterech zamachów we Francji. Według portalu franceinfo.fr zatrzymany nastolatek ma 15 lat i uczęszczał w Paryżu do szkoły średniej.

Zatrzymanie go potwierdził francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. Jak tłumaczył, do zatrzymania doszło w ramach akcji skierowanej przeciwko osobom podatnym na "wzywanie do zabijania".

W sobotę 10 września zatrzymano w Paryżu innego 15-latka, również podejrzewanego o szykowanie ataku terrorystycznego we Francji.

Uchronić przed radykalizacją

Tymczasem francuska telewizja France 24 poinformowała w środę o otwarciu pierwszego we Francji centrum prewencji, integracji społecznej i obywatelskości (CPIC), do którego trafią zagrożeni radykalizacją młodzi muzułmanie. Otwarto je w gminie Beaumont-en-Veron w zachodniej Francji.

Pierwsi podopieczni mają trafić do mieszczącego się w zamku Pontourny ośrodka do końca września - informuje telewizja na swojej stronie internetowej. Zatrudniające ok. 30 pracowników centrum zaopiekuje się łącznie 25 młodymi dorosłymi. Czas pobytu każdej z osób ma wynosić maksymalnie dziesięć miesięcy.

Jak zapewnił podczas inauguracji centrum prefekt departamentu Indre i Loara w Regionie Centralnym, Louis Lefranc, obecność w CPIC ma "dobrowolny" charakter i nie trafią do niego osoby, które "są ścigane za działalność terrorystyczną, podjęły próbę przedostania się do Syrii na tereny objęte wojną, czy dopuściły się aktów przemocy".

Sieć 13 ośrodków

Centrum w departamencie Indre i Loara jest pierwszą z placówek, które docelowo mają powstać w każdym z 13 regionów Francji metropolitalnej do końca 2017 roku.

Program pobytu w ośrodku ma obejmować m.in. zajęcia z religii, historii, filozofii oraz edukację medialną. Przebywająca w ośrodku młodzież będzie mogła także skorzystać z opieki medycznej oraz doradztwa socjalnego i psychologicznego. Będzie też miała zapewnioną swobodę praktyk religijnych. Raz w tygodniu podopieczni mają brać udział w podniesieniu na maszt francuskiej flagi.

Mimo zapewnień władz o powzięciu wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa, otwarciu centrum w Beaumont-en-Veron sprzeciwiają się niektórzy mieszkańcy, którzy we wtorek zorganizowali demonstrację na drodze prowadzącej do zamku Pontourny. - To centrum stanie się celem dla terrorystów z Daesz (tzw. Państwa Islamskiego) - wyraził zaniepokojenie Michel Carrier, przewodniczący lokalnego stowarzyszenia, które protestuje przeciwko powstaniu CPIC.

Premier Francji Manuel Valls poinformował w niedzielę, że władze prowadzą obserwację ok. 15 tys. osób przechodzących "proces radykalizacji", a przeciwko prawie 1,4 tys. osób prowadzone są śledztwa w związku z działalnością terrorystyczną.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, francetvinfo.fr