Europa musi otworzyć się na Boga - mówił Benedykt XVI w homilii podczas mszy w Santiago de Compostela. Papież przebywa z dwudniową pielgrzymką w Hiszpanii. Jeszcze w drodze na miejsce wskazywał, że rozwinęła się "laickość, antyklerykalizm, sekularyzm silny i agresywny".
Samolot z Benedyktem XVI wylądował w Santiago de Compostela tuż przed godziną 12. Na lotnisku papieża przywitał następca hiszpańskiego tronu książę Filip z małżonką Letizią. Benedykt XVI spędzi w Hiszpanii dwa dni.
W drodze do Hiszpanii, na pokładzie samolotu papież mówił, że kraj ten zrodził się z wiary i miał wielu świętych. Lecz obecnie - stwierdził Benedykt XVI - rozwinęły się w nim "laickość, antyklerykalizm, sekularyzm silny i agresywny". Papież mówił również o potrzebie odnowy wiary na zachodzie Europy, bo to tam głównie - według niego - szerzy się "sekularyzm i laickość". - Przyszłość wiary wymaga spotkania, a nie konfliktu, między wiarą a laickością - przekonywał.
Spotkanie z księciem
Po przybyciu do Santiago de Compostela w Hiszpanii, Benedykt XVI oświadczył, że podobnie jak w 1982 roku Jan Paweł II, również on pragnie wystosować z tego miejsca apel do Europy, aby ożywiła swe chrześcijańskie korzenie.
W przemówieniu Benedykt XVI podkreślił: - Tak, jak Sługa Boży Jan Paweł II, który z Composteli wzywał Stary Kontynent, aby ożywił swe chrześcijańskie korzenie, ja też chciałbym zachęcić Hiszpanię i Europę, by budowały swą teraźniejszość i planowały swą przyszłość wychodząc od autentycznej prawdy o człowieku, od wolności szanującej tę prawdę i nigdy jej nie raniącej i sprawiedliwości dla wszystkich, poczynając od najbiedniejszych i bezbronnych.
Różne potrzeby
Papież dodał, że Hiszpania i Europa nie mogą być "tylko zatroskane o potrzeby materialne ludzi, ale także o te moralne i społeczne, duchowe i religijne", bo wszystkie one - stwierdził - "są autentycznymi potrzebami człowieka".
- Tylko w ten sposób działa się w sposób skuteczny, całościowy i owocny dla jego dobra - przypomniał. - Przybywam jako pielgrzym w Roku Świętym w Santiago de Composteli i przynoszę w sercu tę samą miłość do Chrystusa, która pobudzała Pawła Apostoła do podejmowania podróży - mówił papież.
Duchowe oblicze Europy
Tak, jak Sługa Boży Jan Paweł II, który z Composteli wzywał Stary Kontynent, aby ożywił swe chrześcijańskie korzenie, ja też chciałbym zachęcić Hiszpanię i Europę, by budowały swą teraźniejszość i planowały swą przyszłość wychodząc od autentycznej prawdy o człowieku, od wolności szanującej tę prawdę i nigdy jej nie raniącej i sprawiedliwości dla wszystkich, poczynając od najbiedniejszych i bezbronnych. Benedykt XVI
- Pragnę przyłączyć się do długiego szeregu mężczyzn i kobiet, którzy w ciągu wieków przybywali do Santiago de Composteli ze wszystkich zakątków Półwyspu Iberyjskiego i Europy, czy nawet z całego świata, aby stanąć u stóp świętego Jakuba i dać się przemienić przez świadectwo jego wiary - powiedział.
Papież zaznaczył, że to właśnie przybywający tam pątnicy stworzyli "drogę kultury, modlitwy, miłosierdzia i nawrócenia, która przybrała konkretny wymiar w kościołach i szpitalach, w schroniskach, mostach i klasztorach". - W ten oto sposób Hiszpania i Europa rozwijały oblicze duchowe, naznaczone w niezatarty sposób przez Ewangelię - mówił Benedykt XVI.
Europa "musi otworzyć się na Boga"
Podczas mszy świętej, jaką odprawił po południu w Santiago de Compostela, papież powiedział, że Europa "musi otworzyć się na Boga".
Europa musi "wyjść na spotkanie z Nim bez lęku, pracować z Jego łaską dla tej godności człowieka, którą odkryły najlepsze tradycje: oprócz tej biblijnej, fundamentalnej pod tym względem, także te z epoki klasycznej, średniowiecznej i nowoczesnej, z których narodziły się wielkie dzieła filozoficzne i literackie, kulturowe i społeczne Europy" - mówił papież.
"Tragedią jest to, że w Europie, zwłaszcza w XIX wieku, umocniło się i rozpowszechniło przekonanie, że Bóg jest antagonistą człowieka i wrogiem jego wolności" - stwierdził.
Poświęcenie Sagrada Familia
Wieczorem Benedykt XVI przybędzie do Barcelony. Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia wizyty będzie msza z okazji poświęcenia słynnej świątyni Sagrada Familia, dzieła Antonio Gaudiego.
Przed odlotem do Rzymu papież spotka się z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguzem Zapatero.
To druga pielgrzymka Benedykta XVI do Hiszpanii. W 2006 roku był w Walencji na Światowym Spotkaniu Rodzin. Wróci do tego kraju w sierpniu przyszłego roku, na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.
Źródło: PAP