"Wyglądało na to, że maszyna przecięła pas startowy". Zginęło 47 żołnierzy

Źródło:
PAP

47 żołnierzy zginęło, a 49 zostało rannych w katastrofie samolotu transportowego na wyspie Jolo na południu Filipin - poinformował w poniedziałek szef sił zbrojnych tego kraju, generał Cirilito Sobejana. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 wojskowych.

Władze wojskowe poinformowały wcześniej w niedzielę, że na ziemi zginęło również trzech cywilów, a kolejnych czterech zostało rannych.

Wojskowy samolot transportowy typu Lockheed C-130 rozbił się w niedzielę tuż przed południem czasu lokalnego koło wsi Bangkal, w górach, na północy wyspy Jolo. Maszyna przewoziła żołnierzy z południowego miasta Cagayan de Oro. Siły rządowe od kilkudziesięciu lat walczą w większości muzułmańskiej prowincji Sulu z bojownikami z islamistycznej organizacji Abu Sajaf.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Badane są przyczyny katastrofy

Gen. Sobejana powiedział dziennikarzom, że "samolot przy lądowaniu ominął pas i próbował odzyskać moc, ale nie udało mu się to i rozbił się".

Badane są przyczyny katastrofy. Regionalny dowódca wojskowy, generał Corleto Vinluan powiedział, że "jest mało prawdopodobne, że samolot został zestrzelony". Powołał się przy tym na świadków, według których "wyglądało na to, że maszyna przecięła pas startowy, a następnie rozbiła się na obrzeżach lotniska".

W katastrofie zginęło 47 osóbJTF HANDOUT

Autorka/Autor:mp/kab

Źródło: PAP