Mitch McConnell ponownie wybrany przywódcą republikanów w Senacie

Źródło:
PAP

Senator Mitch McConnell pokonał w środę swojego rywala Ricka Scotta w wyborach na przywódcę mniejszości republikańskiej w wyższej izbie Kongresu USA. Otrzymał 37 głosów, a jego oponent - senator z Florydy - 10.

Zdaniem obserwatorów wyzwanie wobec przewodzącego republikanom w Senacie Mitcha McConnella ze strony reprezentującego Florydę Ricka Scotta odzwierciedla rosnące niezadowolenie republikanów. Jest ono spowodowane m.in. tym, że ich partia nie zdobyła przewagi nad demokratami w Senacie w wyborach w środku kadencji prezydenckiej.

Według niektórych źródeł oponenci McConnella wystąpili z wnioskiem o opóźnienie wyborów. Głosowało za tym 16 republikanów. Starcie między obydwoma senatorami odzwierciedla większą batalię o kierunek i wizję rządzenia partią.

Pora na zmiany?

- Wierzę, że nadszedł czas, aby Senacka Konferencja Republikańska była znacznie bardziej odważna i zdecydowana niż w przeszłości. Musimy zacząć mówić, za czym się opowiadamy, a nie tylko przeciwko czemu. Nie wierzę, że możemy po prostu powtarzać argumentu, że demokraci są radykalni. Republikańscy wyborcy oczekują i zasługują na to, aby poznać nasz plan promowania i wzmacniania konserwatywnych wartości – przekonywał Scott.

McConnell przypisywał niepowodzenie GOP w wyborach wystawieniem słabych kandydatów i chaotycznemu zachowaniu wewnątrz partii, co, w jego opinii "przestraszyło" niezależnych i umiarkowanych wyborców. Zaznaczył, że "nie przejął na własność" przewodzenia (od 15 lat) republikanom w Senacie.

- Każdy, kto chce się o to ubiegać, może czuć się wolny. Nie jestem w żaden sposób urażony posiadaniem przeciwnika, lub kilkoma głosami sprzeciwu. Jestem całkiem dumny z wyniku głosowania 37 do 10 – zapewniał McConnell.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP