Światowe media o wyborach samorządowych w Polsce

Źródło:
tvn24.pl
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit poll
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit pollTVN24
wideo 2/3
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit pollTVN24

Światowe media niemal zgodnie traktują wybory samorządowe w Polsce jako pierwszy po październikowych wyborach parlamentarnych test dla koalicyjnego rządu Tuska. Oceniają je również jako próbę sił, która wskaże, na ile mocna w koalicyjnej układance będzie Koalicja Obywatelska. 

"15 października powtórzył się w kwietniu" - mówił podczas wieczoru wyborczego w sztabie KO Donald Tusk, ogłaszając m.in. zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego w Warszawie, czy Aleksandry Dulkiewicz w Gdańsku. Ale w wyborach do sejmików wojewódzkich to PiS zdobył najwięcej głosów, zgarniając - według exit poll - ich 33,7 proc. Nie zmienia to faktu, że obecna koalicja rządząca razem ma ponad 50 proc.: Koalicja Obywatelska - 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc. i Lewica - Lewica - 6,8 proc. Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli według tego samego exit poll 7,5 proc., Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7 proc., a inne komitety - 3,9 proc.

Wybory samorządowe w Polsce zauważyły również światowe media, oceniając je głównie przez pryzmat testu dla Donalda Tuska i jego koalicyjnego rządu. Jak je komentują?

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe Wrocław 2024. Będzie druga tura wyborów prezydenckich

Wybory samorządowe w Polsce. Komentarze światowych portali

"Jak wynika z sondażu exit poll, nacjonalistyczna partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zajęła pierwsze miejsce w wyborach samorządowych w Polsce, co przekreśliło ambicje premiera Donalda Tuska dotyczące umocnienia jego władzy" - pisze Agencja Reutera. "Jeśli się potwierdzą, przekreślą nadzieje Tuska na pierwsze miejsce Koalicji Obywatelskiej (KO) w wyborach, niezależnie od partnerów z koalicji rządzącej" - dodaje.

Bloomberg zauważa, że w sumie to jednak koalicja jest zwycięzcą wyborów. "Koalicja rządząca premiera Donalda Tuska jest na dobrej drodze do wygrania wyborów samorządowych w Polsce, odnosząc słodko-gorzkie zwycięstwo swojego czteromiesięcznego rządu, który stara się naprawić napięte stosunki z Unią Europejską" - podkreśla agencja.

"Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na czerwiec, więc niedzielne wyniki będą uważnie obserwowane w Brukseli" - pisze Al-Dżazira. 

ABC News zauważa, że głosowanie jest sprawdzianem dla Prawa i Sprawiedliwości, które przez lata dominowało na scenie politycznej, ciesząc się silnym poparciem na konserwatywnych obszarach wiejskich, ale "w ubiegłym roku przegrało, bo jego twarda polityka wobec środowisk LGBTQ + i ograniczanie praw do aborcji została odrzucona przez wielu młodych wyborców i kobiety".

"The Times of India" dodaje, że wybory to też "papierek lakmusowy dla liberalno-proeuropejskiej postawy".

Portal gazety "Türkiye" pisze zaś o głównych tematach kampanii, w której "dyskurs toczył się przede wszystkim wokół problemów lokalnych, jak transport, mieszkalnictwo i decentralizacja samorządów, czyli odejście od scentralizowanej polityki PiS. Jednak krajobraz wyborczy skomplikowały kwestie takie jak protesty przeciwko Zielonemu Ładowi i napięcia związane z polityką rolną" - zaznacza.

ZOBACZ TEŻ: Prezes PiS przemawia w sztabie, za jego plecami Jacek Kurski

Autorka/Autor:am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl