Wybory prezydenckie w USA. Joe Biden: Będę walczył o reelekcję. Musimy bronić demokracji i podstawowych wolności

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Joe Biden zapowiedział, że będzie walczył o drugą kadencję prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Każde pokolenie doświadcza momentu, w którym musi stawać w obronie demokracji, stawać w obronie podstawowych wolności. Wierzę, że dla nas to jest ten moment" - napisał w mediach społecznościowych, podkreślając, że to powód, dla którego zdecydował się na walkę o drugą prezydenturę. Wraz z Bidenem o urząd będzie ponownie walczyła Kamala Harris.

Amerykański prezydent ogłosił starania o drugą kadencję w krótkim wpisie, któremu towarzyszy trzyminutowe nagranie wideo. Cztery lata temu - w 2019 roku - zrobił to w ten sam sposób, podkreśla stacja CNN.

"Każde pokolenie doświadcza momentu, w którym musi stawać w obronie demokracji, stawać w obronie podstawowych wolności. Wierzę, że dla nas to jest ten moment. Dlatego będę walczył o reelekcję na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dołącz do nas. Dokończmy tę pracę" - napisał, zwracając się do obywatelek i obywateli.

Wraz z Joe Bidenem o drugą kadencję będzie się ubiegać wiceprezydent Kamala Harris.

Przyszłoroczne wybory prezydenckie odbędą się 5 listopada.

Amerykanie nie chcą powtórki walki Biden-Trump?

Według opublikowanego w niedzielę sondażu NBC News 70 proc. Amerykanów, w tym 51 proc. wyborców demokratów, nie chce, by Joe Biden startował w wyborach. Większość (60 proc.) nie chce też, by jego konkurentem był były prezydent Donald Trump.

Joe Biden znów chce być prezydentem. Wideo promocyjne jego sztabu
Joe Biden znów chce być prezydentem. Wideo promocyjne jego sztabujoebiden.com

Mimo to Biden nie ma dotąd poważnego kontrkandydata, zaś Trump góruje w sondażach nad swoimi rywalami, w tym gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem, który wydawał się przez moment alternatywą dla republikańskich wyborców.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters