W tymczasowym finansowaniu budżetu nie ujęto wsparcia dla Ukrainy. Joe Biden reaguje

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden po tym, gdy w sobotę odsunięto widmo zamknięcia rządu w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny, oświadczył, że "w żadnym wypadku nie możemy pozwolić na przerwanie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy". Tymczasowe rozwiązanie, które pozwala na finansowanie rządu przez następne 45 dni, nie obejmuje środków dla Kijowa. Mimo to minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przekazał, że szef Pentagonu Lloyd Austin w rozmowie telefonicznej zapewnił go o dalszej pomocy wojskowej.

- Chcę zapewnić naszych sojuszników, że możecie liczyć na nasze wsparcie, nie odejdziemy - zapewnił prezydent USA Joe Biden. - Oczekuję, że spiker (Izby Reprezentantów, Kevin McCarthy - red.) dotrzyma swojego zobowiązania potrzebnego do dostarczenia pomocy Ukrainie dla obrony przed agresją i brutalnością - dodał.

Prezydent wezwał republikańskich członków Izby Reprezentantów, aby poparli projekt ustawy w celu przekazania Ukrainie dodatkowej pomocy, do czego - jak zaznaczył Biden - się wcześniej zobowiązali. Tymczasowe rozwiązanie, które pozwala na finansowanie rządu przez następne 45 dni, nie obejmuje środków dla Kijowa - przypomniał Reuters.

Ukraińskie resorty obrony i dyplomacji: USA zapewniają nas o dalszej pomocy

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow w niedzielę wieczorem przekazał, że szef Pentagonu Lloyd Austin w rozmowie telefonicznej "zapewnił go, że pomoc USA dla Ukrainy będzie kontynuowana, a żołnierze ukraińscy będą mieć nadal mocne wsparcie na polu walki".

Ze swej strony MSZ Ukrainy w oświadczeniu w niedzielę oznajmiło, że władze w Kijowie "aktywnie współpracują z partnerami amerykańskimi nad tym, by nowa decyzja USA w sprawie budżetu, która zostanie opracowana w ciągu 45 dni, zawierała nowe fundusze na rzecz pomocy Ukrainie".

- Wsparcie dla Ukrainy pozostanie niezmiennie silnie, zarówno w administracji USA, jak i w obu partiach i izbach Kongresu USA - oznajmił rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko. Przyznał zarazem, że w USA "trwają dyskusje dotyczące polityki wewnętrznej, związane z amerykańskimi procesami politycznymi".

Odsunięte widmo shutdownu

W sobotę w nocy prezydent Biden podpisał ustawę o tymczasowym finansowaniu agencji rządowych USA, odsuwając widmo shutdownu, czyli zamknięcia urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny. Wcześniej, dzięki inicjatywie McCarthy'ego, udało się przekonać demokratów do poparcia tymczasowego, 45-dniowego rozwiązania.

Biden wezwał w niedzielę republikanów, aby skończyli z "balansowaniem na krawędzi" i zgodzili się na szybkie uchwalenie budżetu w celu uniknięcia kolejnego kryzysu za półtora miesiąca.

Przyjęta w sobotę przez Kongres i podpisana przez prezydenta ustawa o finansowaniu rządu obowiązuje do 17 listopada.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP