Pentagon: Rosja kupuje amunicję od Korei Północnej

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, "New York Times", PAP
Generał Skrzypczak o ukraińskiej kontrofensywie na południu kraju
Generał Skrzypczak o ukraińskiej kontrofensywie na południu krajuTVN24
wideo 2/21
Generał Skrzypczak o ukraińskiej kontrofensywie na południu krajuTVN24

USA mają informację o tym, że Rosja kupuje amunicję artyleryjską od Korei Północnej - potwierdził rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Jak mówił, to oznaka logistycznych kłopotów Rosjan związanych z nałożonymi na Moskwę sankcjami.

Najpierw taką informację podał amerykański dziennik "New York Times". Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder potwierdził później, że USA mają informacje o tym, iż Rosja stara się o zakup amunicji artyleryjskiej z Korei Północnej. Jak dodał, jest to oznaka logistycznych kłopotów Rosjan w czasie wojny z Ukrainą.

- Mamy wskazania, że Rosja zwróciła się do Korei Północnej o amunicję - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej. - Sprawy na froncie nie układają się dla nich zbyt dobrze - dodał.

Pytania o skuteczność sankcji

Jak ocenił "New York Times", szerokie sankcje gospodarcze, przynajmniej jak dotąd, nie sparaliżowały Rosji. "Ceny energii, napędzane przez inwazję, napełniły jej skarbiec i pozwoliły Moskwie stłumić skutki odcięcia jej banków od międzynarodowego finansowania oraz ograniczenia eksportu i importu. Sankcje przeciwko poszczególnym rosyjskim oligarchom również nie zdołały podciąć władzy prezydenta Władimira Putina" - napisał dziennik.

Amerykańscy urzędnicy stwierdzili jednak, że jeśli chodzi o zdolność Rosji do odbudowy armii, to działania ekonomiczne Europy i Stanów Zjednoczonych były skuteczne. Amerykańskie i europejskie sankcje zablokowały Rosji możliwość zakupu broni czy elektroniki do jej produkcji.

Moskwa miała nadzieję, że Chiny będą skłonne zignorować te kontrole eksportu i nadal będą zaopatrywać rosyjską armię. Jednak w ostatnich dniach amerykańscy urzędnicy stwierdzili, że choć Chiny są skłonne kupować rosyjską ropę z rabatem, to Pekin, przynajmniej jak dotąd, przestrzega kontroli eksportu dla moskiewskiego wojska i nie próbuje sprzedawać ani sprzętu wojskowego, ani komponentów.

"Liczne awarie" sprowadzanych z Iranu dronów

W zeszłym miesiącu amerykański urzędnik powiedział Reutersowi, że pozyskiwane przez Rosję irańskie drony uległy "licznym awariom". Dodał, że Rosja najprawdopodobniej planuje nabyć setki bezzałogowych statków powietrznych (UAV) serii Mohadżer-6 i Szahed.

Irański dron Szahed-129Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

Ukraina rozpoczęła ostatnio kontrofensywę w kilku miejscach, w tym w okolicach Chersonia, które Rosja okupuje od początku inwazji. W ramach przygotowań do tych ataków siły ukraińskie uderzyły w rosyjskie składy zaopatrzenia, w tym te gromadzące artylerię i amunicję.

Autorka/Autor:pp, ads\mtom

Źródło: Reuters, "New York Times", PAP

Źródło zdjęcia głównego: TASS / Forum

Tagi:
Raporty: