Rosjanie zaatakowali amunicją kasetową. Nie żyje dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zniszczenia po ataku Rosjan na Winnicę (nagranie z 14 lipca 2022)
Zniszczenia po ataku Rosjan na Winnicę (nagranie z 14 lipca 2022)Reuters
wideo 2/6
Zniszczenia po ataku Rosjan na Winnicę (nagranie z 14 lipca 2022)Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 516 dni. Rosjanie zaatakowali Kostiantyniwkę w obwodzie donieckim za pomocą amunicji kasetowej. W wyniku ataku zginęło dziecko, siedem osób jest rannych - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu. Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło. Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ewakuowali dzieci z niebezpiecznych przyfrontowych regionów, ponieważ "Rosjanie walczą z cywilami i w swojej żądzy zabijania nie zatrzymają się przed niczym". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:00

  Instytut Studiów nad Wojną: Prawdopodobnie siły ukraińskie przeprowadziły atak dronem w pobliżu budynku rosyjskiego ministerstwa obrony w Moskwie 24 lipca. Prawdopodobnie siły ukraińskie celowały również w rosyjskie aktywa wojskowe na okupowanym Krymie, tymczasowo zakłócając rosyjską logistykę przez Krym.

 • 3:20

  Administracja USA ogłosiła sankcje przeciwko ministrowi obrony Mali oraz dwóm malijskim dowódcom za współpracę z Grupą Wagnera i prace na rzecz jej ekspansji w tym kraju. Według Departamentu Stanu, odkąd wagnerowcy pojawili się w Mali, liczba ofiar cywilnych operacji wojskowych wzrosła o 278 proc.

 • 2:45

  W Kijowie ogłoszono alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy podały, że w regionie działają jednostki obrony powietrznej.

  "Zagrożenie wrogim atakiem utrzymuje się w centrum oraz na północy Ukrainy, a także w obwodzie odeskim i rozszerza się na zachód kraju na obwody: tarnopolski, chmielnicki i rówieński" - poinformowały ukraińskie media.Wcześniej alarm lotniczy został ogłoszony także we wschodnich rejonach Ukrainy.

  W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko, a siedem osób jest rannych – powiadomiły lokalne władze.

 • 2:22

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 0:40

  Ukraińska kontrofensywa przebiega wolniej, niż zakładano, ale rozwija się zgodnie z planem - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w poniedziałek przez ukraińską agencję UNIAN.

  Polityk zapewnił, że "nie martwi się rozwojem sytuacji na froncie" ponieważ błędem jest zakładanie, że "każda ofensywa musi być błyskawiczna". Reznikow zaznaczył, że czynnikami spowalniającymi ataki Ukraińców są: brak amunicji, szczególnie artyleryjskiej, samych systemów artyleryjskich oraz problem obrony powietrznej.

  - Mamy bardzo długie linie frontu i wielu wrogów stojących nam na drodze. Dla nas najważniejsze pozostaje życie ukraińskich żołnierzy - powiedział minister obrony Ukrainy. Reznikow zwrócił też uwagę na problem zaminowania rosyjskich pozycji obronnych. - Musimy bardzo ostrożnie używać naszych saperów - przyznał.

 • 23:15

  Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.

  - Rosja codziennie ma nieść straty. Tak jest sprawiedliwie – powiedział Zełenski, podsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie – te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie.

  Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów. - Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści – dodał.

 • 22:02

  W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko, siedem osób jest rannych - powiadomiły lokalne władze.

  "Około godz. 19 Rosjanie ostrzelali zbiornik wodny, nad którym wypoczywali ludzie. Ostrzał prowadzono amunicją kasetową z wyrzutni Smiercz" - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.

  Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło.

  Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ewakuowali dzieci z niebezpiecznych przyfrontowych regionów, ponieważ "Rosjanie walczą z cywilami i w swojej żądzy zabijania nie zatrzymają się przed niczym".

 • 20:32

  Podczas narady w dowództwie naczelnym omawiano sytuację na froncie, reakcję Ukrainy na rosyjskie ostrzały infrastruktury zbożowej i obiektów kultury, a także kwestię odblokowania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - powiadomił prezydent Wołodymyr Zełenski.

  "Kwestia pierwsza – aktualna sytuacja i planowanie naszych działań ofensywnych i obronnych. Druga – nasza odpowiedź na barbarzyńskie ataki Rosji na infrastrukturę zbożową i obiekty dziedzictwa kulturowego. Trzecia – odblokowanie Morza Czarnego i korytarz zbożowy" - napisał Zełenski w Telegramie, podsumowując poniedziałkową naradę w dowództwie naczelnym.

  Oprócz prezydenta uczestniczyli w niej m.in. dowódca naczelny gen. Wałerij Załużny, dowódca Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski, dowódca zgrupowania wojsk Tauryda na południu Ukrainy gen. Ołeksandr Tarnawski, szef wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow i wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

 • 19:46

  Gdyby USA dostarczyły systemy rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS, Ukraina mogłaby zniszczyć rosyjskie przybrzeżne kompleksy rakietowe i okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w portach na okupowanym Krymie - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

 • 19:39

  Blokowanie lądowych tras eksportu zboża z Ukrainy po 15 września, gdy wygasną obecne ograniczenia w UE, jest niedopuszczalne - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zaznaczając, że Kijów prowadzi rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania, które "zadowoli wszystkich".

  "Wierzymy w porozumienie z Komisją Europejską, ale przygotowujemy się na wszelkie scenariusze" - napisał Zełenski na Twitterze, informując o naradzie w sprawie eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

  "Nasze stanowisko jest jasne: blokowanie eksportu drogą lądową po 15 września, gdy przestaną obowiązywać obecne ograniczenia, nie jest dopuszczalne w żadnej postaci. Utrzymujemy kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, by znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim" - dodał prezydent Ukrainy.

 • 19:30

  Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę, utrzymują inicjatywę, naciskają na wroga - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  - Stopniowo, metr po metrze wyzwalają ukraińską ziemię. Każdego dnia to setki metrów, w ciągu tygodnia - kilometry. Nadejdzie dzień, kiedy będą to dziesiątki kilometrów. Przeciwnik desperacko stawia opór - w ciągu tego tygodnia 493 razy ostrzeliwał nasze pozycje z artylerii różnego typu i kalibru. Miało miejsce siedem starć, dwa ataki lotnicze - powiedział Czerewaty na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina.

  W trakcie walk zginęło 94 rosyjskich żołnierzy, 152 zostało rannych - poinformował wojskowy. Dodał, że zniszczony został także sprzęt wojskowy przeciwnika - czołg, trzy bojowe wozy piechoty, dwie samobieżne armaty Pion kal. 203 mm, trzy armaty, kompleks rakietowy Buk, dron Orłan - 10 i pięć samochodów, a także punkt dowodzenia bezzałogowcami.

  Sytuacja w rejonie Bachmutu według Instytutu Badań nad Wojną.

 • 18:39

  - Ukraina stanie się arsenałem zbrojeniowym wolnego świata i ekspertem od wojny konwencjonalnej. Chcemy, by nasz kraj stał się największym producentem broni w Europie - powiedział PAP.PL minister przemysłu strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszin.

  Kamyszin kieruje jednym z najważniejszych ukraińskich resortów od marca 2023 roku. Jak zaznacza, głównym celem pierwszych 100 dni jego urzędowania, było doprowadzenie ministerstwa do pracy w pełnowymiarowym zakresie.

  - Nikt nie wiedział, co robić dalej i czy w ogóle będziemy funkcjonować jako osobne ministerstwo. Wcześniej podlegaliśmy Ministerstwu Gospodarki Ukrainy - powiedział Kamyszin. - Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że mój resort jest pełnoprawnym uczestnikiem procesów na politycznej arenie - podkreślił.

  Czym obecnie zajmuje się ministerstwo? - Przede wszystkim budujemy potęgę Ukrainy jako producenta broni. Mamy już pierwsze sukcesy, nie mogę zdradzić wiele więcej, ale największy nacisk kładziemy na produkcję pocisków - zaznaczył.

  Kamyszin nie ujawnił konkretnych danych dotyczących mocy produkcyjnych ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, jednak - jak wyjaśnił - w ciągu ostatniego miesiąca zwiększyły się one dwukrotnie. Dodatkowo minister podkreślił, że Ukraina pracuje nad rozbudową przemysłowych kompleksów zbrojeniowych, by stopniowo zwiększać możliwości produkcyjne tego sektora. Zaznaczył, że Ukraina jest wdzięczna zagranicznym partnerom za pomoc i wszystkie zawarte w jej ramach umowy.

 • 18:31

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy biznesmena, który chciał przekupić funkcjonariusza tej struktury i zawładnąć 400 hektarami ziemi na poligonie, by uprawiać tam ziemię - poinformowała SBU na swojej stronie internetowej.

  Operacja zatrzymania biznesmena na gorącym uczynku wręczania łapówki prowadzona była misternie i wieloetapowo. SBU przekazała, że toczy się wobec niego prowadzone przez policję śledztwo w sprawie nielegalnego użytkowania gruntów na jednym z poligonów w obwodzie mikołajowskim. Oferował on funkcjonariuszowi SBU łapówkę w wysokości 1 mln hrywien (ok. 110 tys. zł. - red.), będąc przekonanym, że ten może wpłynąć na śledczych w sprawie cofnięcia zakazu użytkowania przez niego 400 ha ziemi należącej do poligonu. Wierzył też, że dzięki łapówce pracownik SBU jest w stanie sprawić, że nielegalnie użytkowny grunt przejdzie na jego własność, a on będzie mógł prowadzić tam działalność rolniczą.

  Funkcjonariusz SBU poinformował o tym swoich przełożonych. Urządzono prowokację i zatrzymano go na gorącym uczynku podczas przekazywania pierwszej raty łapówki.

  Sąd zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci aresztu z możliwością zwolnienia za kaucją w wysokości 6 mln hrywien. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

 • 17:34

  Atak na Odessę, drony nad Moskwą. Relacja Ołeha Biłeckiego z Ukrainy.

  Atak na Odessę, drony nad Moskwą. Relacja Ołeha Biłeckiego z Ukrainy

 • 17:17

  Siły ukraińskie w ciągu doby przesunęły się na kierunku Berdiańska na odległość od 350 m do 1,4 km - powiadomiły służby prasowe wojsk na południu Ukrainy

  "W trakcie operacji ofensywnych zgrupowania Tawrija (Tauryda) na kierunku berdiańskim nasze oddziały uderzeniowe odnotowały częściowe powodzenie i przesunęły się do przodu od 350 m do 1,4 km. Toczą się zaciekłe walki o Staromajorske" - powiadomił major Walerij Szerszeń z centrum prasowego wojsk na kierunku taurydzkim.

  Aktualna sytuacja na froncie według Instytutu Badań nad Wojną.

  Na kierunku melitopolskim sytuacja, jak zaznaczył, nie zmieniła się. W związku z gęstym zaminowaniem część ukraińskich oddziałów rozminowuje teren i prowadzi ostrzał, a pozostałe oddziały uderzeniowe umacniają się na zajętych rubieżach i przygotowują się do przyszłych działań ofensywnych.

  Siły wroga usiłują zapobiec stopniowemu przesuwaniu się wojsk ukraińskich. Podjęły nieskuteczne próby odbicia pozycji w rejonie miejscowości Pryjutne.

  W obwodzie donieckim w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 285 ostrzałów ukraińskich pozycji. Na kierunku marjinskim doszło do 13 ataków przeciwnika, wróg atakował także w rejonie Nowomychajliwki.

  Według danych strony ukraińskiej w ciągu doby straty wroga wyniosły 63 zabitych i 110 rannych.

 • 16:24

  W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni skalę zniszczeń obiektów światowego dziedzictwa, spowodowanych przez rosyjski ostrzał - powiadomił resort kultury Ukrainy. Ukraina chce usunięcia Rosji z UNESCO.

  "W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni zniszczenia obiektów dziedzictwa kulturowego" - powiadomiło ukraińskie ministerstwo kultury na Facebooku.

  Zniszczenia po rosyjskim ataku w Soborze Przemienienia Pańskiego w Odessie

  Jak dodano, UNESCO oceniła, że celowe ataki na obiekty kultury "można zrównać ze zbrodnią wojenną". "Tymczasem Rosja wciąż jest członkiem tej organizacji" - zaznaczono w komunikacie.

  Resort kultury i polityki informacyjnej zaapelował o "aktywne działania na rzecz zachowania i odnowienia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego". Wezwał także do usunięcia Rosji z UNESCO.

 • 15:10

  Ukraiński resort obrony przedstawił informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 242 tys. żołnierzy (+660 ostatniej doby), 4162 czołgi (+11) oraz 3963 drony (+5).

 • 14:37

  Atak dronami na Moskwę w nocy z niedzieli na poniedziałek był operacją specjalną wywiadu wojskowego Ukrainy - poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych. Wspomniane źródło dodało, że "wszystkie ptaszki doleciały do Moskwy".

  Zniszczenia po ataku dronów w Moskwie

 • 14:25

  Duża ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy kieruje się przez Mariupol do Berdiańska na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

 • 14:25

  Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział w poniedziałek szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.

  Kiper przekazał również, że liczba rannych w przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskim ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim wzrosła do siedmiu. Jeden z rannych jest w stanie krytycznym. Wcześniej informowano o czterech rannych.

 • 11:02

  Belgijska armia przeszkoliła dotychczas około tysiąca ukraińskich żołnierzy - poinformowała w poniedziałek minister obrony Belgii Ludivine Dedonder. Wkrótce ma zacząć się szkolenie Ukraińców na samolotach F-16.

  Z informacji, jaką szefowa resortu obrony przekazała dziennikowi "De Morgen" wynika, że część szkoleń odbywała się poza granicami Belgii i była przeprowadzona w ramach unijnego programu wzmacniania Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W przeszkolenie ukraińskich żołnierzy zaangażowanych jest około 100 belgijskich specjalistów. Pracują oni w Belgii, Polsce i Niemczech, gdzie m.in. szkolą snajperów oraz artylerzystów. Minister Dedonder przypomina, że belgijscy piloci zaczną również od sierpnia szkolić Ukraińców na samolotach F-16.

 • 10:02

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała agenta kierującego w Chersoniu na południu kraju siatką szpiegowską, która przekazywała stronie rosyjskiej dane o lokalizacji jednostek ukraińskich w przyfrontowych strefach obwodu chersońskiego – podała w poniedziałek SBU na Telegramie.

  Zatrzymany agent miał kontaktował się z grupą informatorów liczącą do 10 osób, a uzyskane dane przekazywał rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Siatka usiłowała zdobyć informacje dotyczące m.in. pozycji wyrzutni rakietowych Grad oraz haubic M777.

 • 9:00

  Wszystkie rosyjskie dzieci w wieku szkolnym mają być uczone podstaw obsługi dronów bojowych, co wskazuje na to, jak Rosja postrzega ich rolę we współczesnych wojnach - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjski senator Artiom Szejkin ogłosił, że lekcje będą obejmować prowadzenie rozpoznania terenu i sposoby przeciwdziałania wrogim bezzałogowym statkom powietrznym (UAV).

  W zmienionym programie nauczania "Podstaw bezpieczeństwa życia" dla uczniów klas 10 i 11, który ma obowiązywać od 1 września, lekcje z obsługi dronów dołączą do szkolenia z karabinu szturmowego, umiejętności posługiwania się granatami ręcznymi i udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

  "Odnowiony przez Rosję nacisk na szkolenie wojskowe dzieci jest w dużej mierze próbą wytworzenia kultury zmilitaryzowanego patriotyzmu, a nie rozwijania prawdziwych zdolności. Tym niemniej dodanie umiejętności w zakresie UAV podkreśla, w jaki sposób Rosja zidentyfikowała wykorzystanie taktycznych UAV na Ukrainie jako trwały element współczesnej wojny" - oceniono.

 • 8:55

  Magazyn amunicji w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie został w poniedziałek zaatakowany przez drony – podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Krymu z nadania Moskwy Siergieja Aksjonowa.

  Aksjonow oświadczył, że siły rosyjskiej obrony przeciwlotniczej przechwyciły nad tym obszarem 11 dronów. W okolicy uszkodzony został także budynek mieszkalny.

  Rosja ma bazę wojskową w pobliżu Dżankoja. Przedstawiciele władz Ukrainy od dawna podkreślają, że to miasto oraz jego okolice zostały przekształcone przez Rosjan w największą bazę militarną na Krymie.

 • 8:54

  W rezultacie prowadzonej kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji ponad 192 km kwadratowe terytorium na południu kraju – poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. W ciągu ostatniego tygodnia wyzwolono tam ponad 12 km kwadratowych.

  Według Malar na kierunku bachmuckim, na wschodzie kraju, wyzwolono od początku kontrofensywy 35 km kwadratowych, a w ostatnim tygodniu około 4 km kwadratowych terytorium.

 • 7:20

  Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.

  "Tej nocy został przeprowadzony prawie czterogodzinny atak dronami Shahed-136 na infrastrukturę portową Dunaju. Trzy drony zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej" – oznajmił Nazarow na Telegramie.

 • 6:47

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 24 lipca 2023

 • 4:05

  Szkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą pilotować amerykańskie myśliwce F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku - poinformował w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z CNN.

 • 0:18

  - Rozpoczęliśmy dyskusję na temat możliwości wzięcia przez naszych sportowców udziału we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk, jeśli na igrzyskach nie będzie Rosji i Białorusi. A Rosja i Białoruś oficjalnie jako kraje nie będą startować w Paryżu - powiedział w niedzielę minister młodzieży i sportu Ukrainy Wadym Hutcajt. Zapytany, czy ukraińscy sportowcy wezmą udział w zawodach kwalifikacyjnych, jeśli Rosjanie i Białorusini będą tam pod neutralną flagą, minister powiedział, że jego resort rozważa obecnie tę kwestię.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: