Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 516 dni. Szkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą pilotować amerykańskie myśliwce F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku. Ukraina rozważa udział ukraińskich sportowców we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu, jeśli Rosjanie i Białorusini startować tam będą pod neutralną flagą. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Szkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą pilotować amerykańskie myśliwce F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku - poinformował w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z CNN.

> - Rozpoczęliśmy dyskusję na temat możliwości wzięcia przez naszych sportowców udziału we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk, jeśli na igrzyskach nie będzie Rosji i Białorusi. A Rosja i Białoruś oficjalnie jako kraje nie będą startować w Paryżu - powiedział w niedzielę minister młodzieży i sportu Ukrainy Wadym Hutcajt. Zapytany, czy ukraińscy sportowcy wezmą udział w zawodach kwalifikacyjnych, jeśli Rosjanie i Białorusini będą tam pod neutralną flagą, minister powiedział, że jego resort rozważa obecnie tę kwestię.

> - Mimo wszelkich prób złamania Ukrainy jest przed nią przyszłość, bo chroni kulturę, a Rosja zbliża się tylko do jednego: własnego demontażu z historii - oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ataku sił rosyjskich na Odessę z ostatniej nocy.

> - Rosyjski atak na Odessę, w wyniku którego uszkodzone zostały budynki we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta, stanowi nowy etap eskalacji przemocy wobec dziedzictwa kulturowego Ukrainy - oświadczyła w niedzielę dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

> - Rosja już przegrała wojnę przeciwko Ukrainie, biorąc pod uwagę, że chciała zetrzeć ten kraj z mapy świata - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla CNN.

> Kijów i Warszawa zawsze będą zjednoczone i rosyjskiemu dyktatorowi Władimirowi Putinowi nie uda się wbić między nie klina - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w niedzielę na Twitterze.

> Administracja prezydenta USA Joe Bidena wciąż odmawia przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu mimo rosnącej presji ze strony amerykańskich ustawodawców i próśb rządu w Kijowie - podał dziennik "Washington Post", powołując się na amerykańskich urzędników.

> Ukraina potrzebuje pełnowartościowej tarczy obrony powietrznej, bo tylko tak można pokonać rosyjski terror rakietowy - oświadczył w niedzielę prezydent kraju Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

Autorka/Autor:kz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: