Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2. Deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy

Źródło:
PAP, TVN24
Duda: na Ukrainę zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach koalicji
Duda: na Ukrainę zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach koalicji TVN24
wideo 2/5
Duda: na Ukrainę zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach koalicji TVN24

Polska przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard 2 - potwierdził we Lwowie prezydent Andrzej Duda. Wyjaśnił, że czołgi zostaną przekazane w ramach budowanej koalicji międzynarodowej w tej sprawie. Kompania to 14 czołgów.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjechał w środę do Lwowa, gdzie rozmawiał o sytuacji w zachodnich regionach Ukrainy, w szczególności graniczących z Białorusią. Wysłuchał raportu o działaniach w walce z dywersją, stanie umocnień na granicy, a także o zaopatrzeniu wojsk i służb granicznych w regionach graniczących z Białorusią.

Potem, razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i polskim prezydentem Andrzejem Dudą, podpisał Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

Wołodymyr Zełenski we LwowieWołodymyr Zełenski/facebook

Leopardy dla Ukrainy

Na wspólnej konferencji Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2. - Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne - powiedział.

Kompania Leopardów liczy 14 czołgów.

- Przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa i my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard - dodał. Wyraził nadzieję, że "w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy". - Taka decyzja w Polsce już jest - potwierdził.

Prezydent Zełenski skomentował, że Ukraina oczekuje "wspólnej decyzji" państw, które rozważają przekazanie czołgów. Jak stwierdził, jeden kraj nie może zapewnić takiej liczby maszyn, jaka zapewniłyby Ukrainie zwycięstwo.

Andrzej Duda o polskiej pomocy dla Ukrainy

Prezydent Duda uznał, że "powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata", do jakich doszło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i wezwał światowe rządy do dalszej pomocy dla Ukrainy.

Przypomniał, że Polska była "pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji". Wymienił wśród sprzętu przekazanego Ukraińcom od początku inwazji Rosji czołgi, amunicję, karabinki Grot oraz armatohaubice Krab.

W ubiegłym roku Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów konstrukcji sowieckiej - były to T-72 i ich polska modyfikacja PT-91 Twardy.

Zdjęcie z 11 stycznia 2023 roku
Gitanas Nauseda, Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda we LwowieZdjęcie z 11 stycznia 2023 rokuJakub Szymczuk/KPRP

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: