Rośnie ryzyko, że Chiny przekażą Rosji broń. "Byłbym zaskoczony, gdyby odrzucali prośby w nieskończoność"

Autor:
momo/dap
Źródło:
PAP
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnały
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnałyTVN24
wideo 2/21
TVN24Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnały

Dostawy broni z Chin do Rosji stają się coraz bardziej prawdopodobne – ocenił Andrew Small z amerykańskiego think tanku German Marshall Fund. Jak dodał, liderzy Unii Europejskiej muszą wyraźnie oznajmić Pekinowi, że zaważyłoby to na całości stosunków europejsko-chińskich.

Władze USA oceniły niedawno, że Chiny rozważają dostawy broni i amunicji dla atakującej Ukrainę Rosji. Dyplomacja UE określiła potencjalne dostawy uzbrojenia jako "czerwoną linię", której Chiny nie powinny przekraczać.

Według Andrew Smalla Chiny wciąż wahają się co do przekazywania broni, ale takie dostawy są "coraz bardziej prawdopodobne", bo Moskwa coraz pilniej ich potrzebuje. - Prawdopodobnie wybadają najpierw grunt transferami w szarej strefie, poprzez strony trzecie, ale byłbym ogólnie zaskoczony, gdyby odrzucali rosyjskie prośby w nieskończoność – stwierdził analityk w rozmowie z Polską Agencją Prasową

CZYTAJ WIĘCEJ: Xi wybiera się do Putina. Może rozmawiać też z Zełenskim >>>

Pekin obawia się wspólnego zachodniego frontu

Jego zdaniem Chiny nie chcą jednak całkowicie niszczyć swoich relacji z USA i UE. Nie chcą też, aby na Zachodzie powstał jednolity front przeciwko nim. - Chiny wiedzą, że ich stosunki z USA mają jeszcze trochę przestrzeni, by upaść niżej. Ich relacje z Europą są jeszcze dalekie od upadku. Jeśli jednak Pekin przekaże Rosji broń, te relacje mogą się pogorszyć – zaznacza Small. Bezpośrednim skutkiem byłby nowy pakiet sankcji wymierzonych w osoby i instytucje w Chinach.

Według eksperta chiński rząd wciąż stara się wbijać klin pomiędzy USA a Unię Europejską, by osłabić jakąkolwiek koalicję wymierzoną przeciwko Chinom i utrzymać w Europie dostęp do technologii, które coraz trudniej jest mu pozyskiwać w Stanach Zjednoczonych.

Przemówienie Xi Jinpinga w chińskim parlamenciePAP/EPA/MARK R. CRISTINO

- Jednak jeśli podejmie kroki, które sprawią, że Chiny staną się bezpośrednim zagrożeniem dla Europy, stworzenie pełnego zachodniego frontu przeciwko Chinom i utwardzenie polityki bloków stanie się znacznie bardziej prawdopodobne – podkreślił Small, który jest specjalistą ds. stosunków chińsko-amerykańskich.

Zdaniem eksperta szczególnie liderzy UE powinni wobec tego ostrzegać Chiny i podkreślać, jak ważne jest to dla Europy. - Konkretne reperkusje nie muszą być wymieniane. Wystarczy, że z absolutną jasnością oznajmi się Chinom, że to będzie kosztowne i wpłynie na całe stosunki chińsko-europejskie – uważa badacz z German Marshall Fund.

Chiny mogą jednak mimo wszystko zdecydować się na militarne wsparcie Rosji, zwłaszcza jeśli uznają, że dalsze odrzucanie próśb Moskwy pogorszy dwustronne relacje albo jeżeli ocenią, że jest to kluczowe dla rosyjskiego wysiłku wojennego i bez chińskiej pomocy Rosja przegra – twierdzi Small.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Rosja nie może przegrać", czyli "dyplomatyczna podwójna gra" Chin >>>

Władimir Putin i Xi JinpingSERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/PAP/EPA

Chińsko-rosyjska "przyjaźń bez granic"

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. Sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Moskwę przez kraje zachodnie i ich sojuszników.

Przed inwazją Chiny i Rosja deklarowały przyjaźń "bez granic", a już po jej rozpoczęciu pogłębiały współpracę w wielu dziedzinach i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości