Ukraińskie władze: okupanci wywożą swoje rodziny z Nowej Kachowki

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona
Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolonaTwitter/@DefenceU
wideo 2/21
Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolonaTwitter/@DefenceU

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 228 dni. Władze okupacyjne w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy ewakuują swoje rodziny na Krym – podał w niedzielę deputowany do rady obwodu Serhij Chłań. Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Stelmachiwka w obwodzie ługańskim - poinformował wcześniej lojalny wobec Kijowa szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Stelmachiwka leży w części obwodu, w której trwa kontrofensywa obrońców. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:43

  Rosyjski ostrzał miasta Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy zniszczył w nocy wielopiętrowy budynek mieszkalny; są ranni - poinformował w poniedziałek nad ranem szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  "W wyniku ataku rakietowego na centrum Zaporoża wielopiętrowy budynek mieszkalny został ponownie zniszczony (...) Są ranni" - napisał Staruch na Telegramie.

 • 2:27

  Ciągły terror wobec ludności cywilnej to oczywisty dowód na to, że Rosja odmawia prawdziwych rozmów pokojowych - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Dodał, że Rosja po raz kolejny zaatakowała osiedla w Zaporożu, na poludniu Ukrainy; zginęło co najmniej 14 osób.


 • 0:00

  Oskarżenie Ukrainy o terroryzm przez Władimira Putina wygląda zbyt cynicznie, nawet jak na Rosję - ocenił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

  "Nie minęły nawet 24 godziny, odkąd rosyjskie samoloty wystrzeliły 12 pocisków w osiedle mieszkalne w Zaporożu, zabiły 13 osób i raniły ponad 50. Nie, jest tylko jedno państwo-terrorysta i cały świat wie, kto to jest" - napisał Podolak na Twitterze w niedzielę wieczorem. Skomentował w ten sposób słowa rosyjskiego przywódcy, że za wybuchem na Moście Krymskim stoją ukraińskie służby specjalne.

 • 20:41

  Zniszczenie Mostu Krymskiego. Władimir Putin: stoją za tym ukraińskie służby specjalne

 • 20:15

  Siły powietrzne Ukrainy w ciągu doby przeprowadziły dziewięć ataków, trafiając w siedem miejsc koncentracji sprzętu wojskowego, a także trzy kompleksy przeciwlotnicze przeciwnika. Ponadto zestrzelono dwa rosyjskie drony, jeden samolot i jedną rakietę lotniczą Ch-59.

  Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria uderzyły w trzy rosyjskie punkty dowodzenia, dwa rejony koncentracji wojsk i sprzętu - podał sztab.

 • 20:05

  Sztab podał, że w ciągu doby wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych, 12 lotniczych i 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni. "Łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, prawa i obyczaje wojny, przeciwnik atakuje obiekty infrastruktury krytyczne i osiedla mieszkalne" – podkreślono.

 • 19:58

  "Rosyjskie władze poszukują dodatkowych środków do prowadzenia wojny. Prowadzą obecnie rozmowy z krajami trzecimi w sprawie zakupu pocisków artyleryjskich, moździerzowych i części do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w niedzielę wieczorem na Facebooku.

  Twierdzi też, że kolejnych 13 składów kolejowych z amunicją ma wkrótce być wysłanych z Białorusi do Rosji.

 • 19:21

  W nocy z soboty na niedzielę wojska rosyjskie wystrzeliły co najmniej 12 pocisków rakietowych. W dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym pocisk zrujnował kondygnacje od parteru do siódmego pietra, potem zawaliła się wyższa część. Poważnym zniszczeniom uległo jeszcze pięć domów prywatnych, a w sumie uszkodzono 50 bloków wielopiętrowych i 20 domów.

  "Wzrosła liczba zabitych i rannych. Wśród nich jest wiele dzieci. W wyniku ostrzału rakietowego zginęło 13 osób, w tym jedno dziecko. Rannych jest 89 cywilów, wśród nich 11 dzieci" – napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (administracji) prezydenta Ukrainy. W niedzielę wieczorem wciąż trwała operacja ratunkowa.

 • 18:46

  "Nasi specjaliści w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej potwierdzają, że linia energetyczna, która została wczoraj utracona, została naprawiona i przyłączona do sieci" – powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

  Zaznaczył, że jest to "tymczasowa ulga" w trudnej sytuacji. "Potrzebna jest strefa ochrony" – podkreślił Grossi i zapowiedział, że uda się do Kijowa i spotka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 18:05

  Rosyjskie władze okupacyjne w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy ewakuują swoje rodziny na Krym – podał w niedzielę deputowany do rady obwodu Serhij Chłań.

  "Z Nowej Kachowki kierownictwo władz okupacyjnych wywiozło 12 autobusów z rodzinami, rozumiejąc, że długo się tam nie utrzymają. Na razie (wywożą ich – red.) na Krym" – powiadomił Chłań na Facebooku.

  Deputowany wskazał, że jest to związane z postępami wojsk ukraińskich na południowym froncie. Jak powiedział, w obwodzie chersońskim siły ukraińskie wyzwoliły już spod rosyjskiej okupacji obszar o powierzchni ponad 1100 km kwadratowych i "nie zatrzymują się".

 • 17:01

  Przedstawiciel administracji USA John Kirby odmówił w niedzielę komentarza na temat sobotniej eksplozji, która uszkodziła rosyjski most Krymski. - Tak naprawdę nie mamy nic więcej do dodania do raportów o eksplozji na moście. Po prostu nie mam nic, co mógłbym do nich dodać dziś rano - powiedział Kirby w telewizji ABC.

  Dodał, że wojnę z Ukrainą rozpoczął prezydent Rosji i mógłby ją dzisiaj zakończyć, po prostu wycofując swoje wojska.

  Według Kirby'ego, powołując setki tysięcy rezerwistów i politycznie anektując lub przynajmniej próbując anektować cztery obwody na południu i wschodzie Ukrainy, Putin pokazuje, że nie jest zainteresowany zakończeniem wojny. - Dlatego, szczerze mówiąc, prawie codziennie kontaktujemy się z Ukraińcami i zamierzamy nadal zapewniać im pomoc w zakresie bezpieczeństwa - powiedział przedstawiciel Białego Domu.

  Nawiązując do rosyjskich gróźb użycia broni nuklearnej Kirby przekazał, że Stany Zjednoczone nie mają żadnych wskazówek, by Putin podjął decyzję o użyciu broni jądrowej na Ukrainie i tym samym nie ma powodu, aby zmienić strategiczne stanowisko USA.

 • 15:13

  Skutki ostrzału Zaporoża (09.10.2022)

 • 14:32

  Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Stelmachiwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę lojalny wobec Kijowa szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

  "Już oficjalnie: wieś Stelmachiwka w hromadzie (odpowiednik gminy – przyp. red) Kołomyjczycha (...) została wyzwolona spod okupacji rosyjskiej" - napisał Hajdaj w komunikacie na Telegramie. Zilustrował ten wpis fotografią żołnierzy ukraińskich stojących przy wejściu do budynku administracji lokalnej.

  Stelmachiwka leży w rejonie (powiecie) Swatowe. W tej części obwodu ługańskiego trwa kontrofensywa sił ukraińskich.

  🇺🇦Артем ЛИСОГОР Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

  📌Вже офіційно: село Стельмахівка Коломийчиської сільської громади Сватівського району Луганської області звільнене від російських окупантів.

 • 14:12

  Państwa Unii Europejskiej chcą przeszkolić ok. 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy – podała w niedzielę agencja dpa, powołując się na informacje dzienników "Spiegel" i "Welt am Sonntag".

  Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (PSC) zajmuje się sprawą szkoleń wraz z ambasadorami państw unijnych. Decyzja nie została jeszcze formalnie zatwierdzona przez kraje UE – dodała dpa.

  Po nieformalnym, piątkowym szczycie UE w Pradze premier Czech Petr Fiala wyraził zadowolenie z porozumienia w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskich wojsk, nie podając konkretnych liczb.

  Z informacji "Welt am Sonntag" i "Spiegel" wynika, że ukraińscy żołnierze będą szkoleni między innymi w Niemczech i w Polsce. Ponadto planowane są szkolenia na terenie innych krajów UE.

 • 13:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał natomiast na Telegramie, że "barbarzyńcy i terroryści", którzy stali za atakiem, poniosą odpowiedzialność.

  Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska napisała na Twitterze, że "zabijając cywilów, Rosja okazuje swoją słabość". Jak dodała, "nie ma wątpliwości - Rosja jest państwem terrorystycznym".

 • 13:45

  "Przeprowadzone w nocy ataki rakietowe na infrastrukturę mieszkalną w Zaporożu to kolejny przykład barbarzyństwa rosyjskich wojsk. Stanowczo potępiamy wszelkie ataki wymierzone w ludność cywilną. Osoby, które dokonały tej zbrodni winny zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - napisano na Twitterze polskie MSZ.

 • 13:33

  Podczas ekshumacji pobiegane są próbki i przeprowadzana ekspertyza w celu identyfikacji zabitego. Dzieje się tak nie tylko w przypadku, gdy przy grobie nie było tabliczki z nazwiskiem osoby pochowanej, ale też wtedy, gdy grób został oznaczony. Specjaliści ustalą podczas ekspertyzy przyczynę śmierci. Prace są trudne, bo ciała już uległy zmianom; np. w jednym grobie są już tylko kości.

  "Ogółem od 29 września policja odkryła w wyzwolonych miejscowościach Donbasu 87 ciał, spośród których zidentyfikowano 38 cywilów. Według wstępnych ocen większość ludzi zginęła w wyniku ran od odłamków bądź z przyczyn naturalnych. Są też zabici z ranami od broni ostrej" - podała policja.

  O przejęciu pełnej kontroli nad Łymanem władze w Kijowie poinformowały przed tygodniem.

 • 13:32

  Około 20 ciał cywilów i wojskowych ukraińskich ekshumowano dotąd z miejsc pochówku w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, wyzwolonym niedawno spod okupacji rosyjskiej - poinformowały w niedzielę służby prasowe policji ukraińskiej.

  "Trwają prace w dwóch miejscach. W jednym z nich, według wstępnych danych, pochowano około 200 cywilów. Drugie miejsce to zbiorowy grób żołnierzy armii ukraińskiej" - podała policja. W oświadczeniu cytowanym przez portal Interfax-Ukraina podano, że wśród pochowanych ofiar są dzieci.

  Miejsce pochówku cywilów składa się z pojedynczych grobów. Zbiorowy grób żołnierzy to rów o długości 40 metrów. Jeden ze świadków powiedział policji, że na rozkaz Rosjan pochował tu około 20 żołnierzy armii ukraińskiej.

 • 13:11

  Przed modlitwą Anioł Pański papież Franciszek powiedział: - Mówiąc o otwarciu Soboru (Watykańskiego – red.) przed 60 laty nie możemy zapomnieć o niebezpieczeństwie wojny jądrowej, która właśnie wtedy groziła światu. Dlaczego nie uczyć się z historii?

  - Także już wtedy były konflikty i wielkie napięcia, ale wybrano drogę pokojową – mówił.

  Następnie przytoczył słowa z Biblii: - Oto, co mówi Pan: zatrzymajcie się na drodze i popatrzcie dokoła, zapytajcie też o drogi przeszłości. Poszukajcie drogi wiodącej do dobra i tam się udajcie, a znajdziecie pokój dla waszego życia.

 • 12:12

  Wojskowy z Rosji, który w połowie września trafił na front i poddał się po 12 dniach, zeznał Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), że był zaszokowany wyposażeniem żołnierzy ukraińskich i tym, że w ciągu minuty zniszczyli oni jego oddział - informuje SBU.

  Fragment zeznania Rosjanina SBU opublikowała w serwisie Telegram. Wojskowy, który pochodzi z Udmurcji - regionu Federacji Rosyjskiej na Przeduralu - 13 września trafił na granicę z Ukrainą, a poddał się 25 września.

  - Widzieliśmy ludzi normalnie ubranych i wyszkolonych. Co drugi miał krótkofalówkę (...), wszyscy - noktowizory. Roznieśli w minutę cały pluton, 20 osób zginęło w ciągu minuty! - opowiada Rosjanin.

  SBU cytuje jego słowa, że "lepiej siedzieć żywym w więzieniu, niż leżeć martwym w ziemi ukraińskiej".

 • 11:28

  Ukraiński wywiad wojskowy HUR udaremnił prowokację, w której rosyjskie służby specjalne, używając techniki deep fake, podszywały się pod premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i dzwoniły do szefa tureckiej firmy, produkującej drony Haluka Bayraktara - podała agencja Ukrinform.

  Zamiast spodziewanej rozmowy z Bayraktarem, rosyjscy prowokatorzy podszywający się pod Szmyhala zostali połączeni z agentem ukraińskiego wywiadu, który udawał sekretarza prasowego Bayraktara. Ten zadał im pytanie: "Co się stało z Mostem Krymskim?", nawiązując do sobotniej eksplozji.

  Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że celem nieudanej prowokacji było zdyskredytowanie współpracy ukraińsko-tureckiej. Baykar planuje budowę fabryki dronów bojowych na Ukrainie – podał Ukrinform.(

 • 10:22

  Przywrócenie ruchu na moście Krymskim bardziej propagandowe niż rzeczywiste. Relacja korespondenta TVN

 • 9:50

  Wybuch na moście nad Cieśniną Kerczeńską spowoduje ograniczenie jego przepustowości, co znacząco wpłynie na już i tak nadwyrężoną zdolność Rosji do utrzymania sił na południowej Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w sobotnim wybuchu, który uszkodził most nad Cieśniną Kerczeńską, przeprawę drogową i kolejową łączącą okupowany przez Rosję Krym z obwodem krasnodarskim w Rosji, dwa z czterech pasów jezdni zapadły się w kilku miejscach na długości około 250 m.

 • 9:15

  Ukraiński wywiad wojskowy HUR udaremnił prowokację, w której rosyjskie służby specjalne, używając techniki deep fake, podszywały się pod premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i dzwoniły do szefa tureckiej firmy, produkującej drony Haluka Bayraktara – podała agencja Ukrinform.

 • 8:43

  Ukraina, Zaporoże. Rosyjski atak rakietowy, zabici i ranni

 • 7:50

  W ukraińskich i rosyjskich źródłach pojawiły się niezweryfikowane doniesienia o krokach podejmowanych przez władze Rosji przeciwko wysokiej rangi wojskowym po eksplozji na moście - podaje ISW.

 • 7:49

  Sobotnia eksplozja na Moście Krymskim nie zakłóci trwale rosyjskich linii komunikacji, ale najpewniej utrudni na pewien czas logistykę i doprowadzi do opóźnień w transporcie żołnierzy i sprzętu na Krym - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:15

  "W nocy okupanci rosyjscy cynicznie ostrzelali budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną Zaporoża. Ustalane są dane o ofiarach, ale wiadomo już o dziesiątkach zabitych i rannych" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

 • 6:32

  Wojska rosyjskie ostrzelały nad ranem Zaporoże w południowo wschodniej Ukrainie, stolicę obwodu zaporoskiego. Według lokalnych władz wystrzelono co najmniej 10 rakiet między innymi na budynki mieszkalne. Zginęło 17 osób.

 • 5:37

  Ukraińska gospodarka skurczyła się w ciągu trzech kwartałów 2022 roku o 30 procent w porównaniu z takim samym okresem 2021 roku, głównie z powodu rosyjskiej inwazji - wyliczyło ministerstwo gospodarki Ukrainy.

 • 4:34

  Przywrócono kursowanie pociągów towarowych i pasażerskich na moście Krymskim uszkodzonym przez eksplozję w sobotę rano - poinformował w nocy z soboty na niedzielę portal Ukrainska Pravda, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Transportu.

 • 4:33

  Zdjęcia satelitarne Maxar Technologies pokazujące uszkodzenia mostu Krymskiego

 • 4:32

  "Dzisiaj był dobry i przeważnie słoneczny dzień na terenie naszego państwa. W dużej części kraju było około 20 stopni i słonecznie. Niestety na Krymie było pochmurno" - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 4:31

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że siły ukraińskie kontynuują operacje na wschodzie i południu Ukrainy. W szczególności w Donbasie, w rejonie Bachmutu, toczą się - jak powiedział - "bardzo, bardzo ciężkie walki".

  Prezydent podziękował wszystkim żołnierzom ukraińskim zaangażowanym w walkę, zwłaszcza 93 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej Chołodnyj Jar.

Autorka/Autor:katke, akr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Serhij Hajdaj (t.me/luhanskaVTSA/6237)

Tagi:
Raporty: