Czarny dym i gęste płomienie po ostrzale w Doniecku. Pociski spadły "w odstępie dwóch, trzech minut"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 227 dni. W sobotę w Doniecku spłonęła drukarnia po tym, jak została ostrzelana. Pracownik tego miejsca powiedział agencji Reuters, że widział trzy pociski uderzające w budynek. Dodał, że pojawiały się kolejno po sobie w odstępach kilku minut. Wcześniej agencje Reuters i AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy, informowały, że w sobotniej eksplozji na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym zginęły trzy osoby. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:14

  Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy na relację z kolejnego dnia.

 • 3:37

  Przywrócono kursowanie pociągów towarowych i pasażerskich na moście Krymskim uszkodzonym przez eksplozję w sobotę rano - poinformował w nocy z soboty na niedzielę portal Ukrainska Pravda, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Transportu.

 • 2:40

  "Dzisiaj był dobry i przeważnie słoneczny dzień na terenie naszego państwa. W dużej części kraju było około 20 stopni i słonecznie. Niestety na Krymie było pochmurno" - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 1:17

  Zdjęcia satelitarne Maxar Technologies pokazujące uszkodzenia mostu Krymskiego

 • 0:32

  Charków, ostrzelany budynek [zdjęcie z 8 października 2022]

 • 23:45

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że siły ukraińskie kontynuują operacje na wschodzie i południu Ukrainy. W szczególności w Donbasie, w rejonie Bachmutu, toczą się - jak powiedział - "bardzo, bardzo ciężkie walki".

  Prezydent podziękował wszystkim żołnierzom ukraińskim zaangażowanym w walkę, zwłaszcza 93 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej Chołodnyj Jar.

 • 23:22

  Atak na Most Krymski, który łączy Rosję z okupowanym przez nią półwyspem, izraelski ekspert Dawid Gendelman nazwał "precyzyjnie zaplanowaną operacją".

  Zwrócił uwagę, że nie jest jasne, jak skoordynowano wybuchy na paśmie drogowym i części kolejowej mostu. - To wszystko jeszcze wymaga ustalenia. Jednak ogólnie była to precyzyjnie zaplanowana operacja – ocenił w rozmowie z BBC.

 • 22:11

  Pozostałości pocisku S-300 z rosyjskim napisem leży w Charkowie w Ukrainie (08.10.2022)

 • 21:50

  Most Krymski uszkodzony. Relacja Andrzeja Zauchy

 • 20:20

  Ukraina podczas czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze zaproponowała zmianę nazwy tego formatu na Europejską Wspólnotę Pokoju – poinformował doradca prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa w wywiadzie dla portalu Europejska Prawda.

  Europejska Wspólnota Polityczna jest pomysłem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Utworzenie tego gremium zostało zatwierdzone przez unijnych przywódców na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej. Nowa struktura ma zapewnić platformę do politycznej koordynacji dla UE i pozostałych państw kontynentu europejskiego.

 • 20:07

  W sobotę w Doniecku spłonęła drukarnia po tym, jak w została ostrzelana przez Rosjan. Pracownik tego miejsca, Nikołaj, powiedział agencji Reuters, że widział trzy pociski uderzające w budynek.

  - Dwa pociski lądują na budynku w odstępie dwóch, tzrech minut. Pobiegłem odjechać samochodem, który był tam zaparkowany. Kiedy go odjechałem i wróciłem, wylądował kolejny, trzeci pocisk – relacjonował.

  W sobotę w Doniecku spłonęła drukarnia po tym, jak w została ostrzelana

 • 19:30

  Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, w którym zarządził zaostrzenie ochrony mostu prowadzącego z Rosji na Krym, a także infrastruktury dostarczającej energię elektryczną i gaz ziemny na Półwysep Krymski – poinformowała agencja Interfax.

  W dokumencie - wydanym niedługo po tym, jak most został uszkodzony przez wybuch - napisano, że za wzmocnienie środków ochrony odpowiedzialna będzie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

 • 19:14

  Sobotni wybuch na moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi – uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "To konkretny, materialny przejaw konfliktu pomiędzy Federalną Służbą Bezpieczeństwa i prywatnymi armiami z jednej strony a ministerstwem obrony i sztabem generalnym z drugiej" – powiedział cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  "Bez wątpienia jesteśmy świadkami początku negatywnych procesów w Rosji. Gwałtownie spada sterowalność struktur siłowych, rozpoczęły się potężne konflikty pomiędzy służbami specjalnymi, wszyscy szukają odpowiedzialnych za porażki militarne, chcą zmienić najbliższe otoczenie pana Putina i zająć inne stanowiska. Albo aresztować tych czy innych generałów" – ocenił doradca Zełenskiego.

 • 16:14

  Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych w Ukrainie - poinformował w sobotę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na resort obrony Rosji.

  W rosyjskich mediach niezależnych generał jest przedstawiany jako bliski doradca wojskowy Władimira Putina. Do Surowikina - według tych źródeł - należała między inicjatywa bombardowania cywilnej infrastruktury technicznej w Ukrainie.

 • 14:33

  Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi zapowiedział, że "wkrótce pojedzie" do Rosji, a następnie wróci na Ukrainę, by uzgodnić kwestie bezpieczeństwa nuklearnego i strefy ochronnej wokół elektrowni. "To absolutny i pilny imperatyw" – podkreślił szef MAEA.

  Powołując się na oficjalne informacje strony ukraińskiej oraz doniesienia ekspertów agencji przebywających na terenie siłowni, przekazał, że połączenie elektrowni z linią energetyczną zostało zerwane około godziny 1 w nocy czasu miejscowego.

 • 14:30

  Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny" - oświadczyła w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

  Ukraiński koncern Enerhoatom informował, że połączenie zostało odcięte w wyniku rosyjskiego ostrzału. Elektrownia znajduje się pod okupacją wojsk rosyjskich.

  "Zaporoska Elektrownia Atomowa musi być chroniona" – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi, cytowany w komunikacie agencji.

 • 14:20

  Liczba ofiar śmiertelnych inwazji rosyjskiej wśród ukraińskich cywilów wzrosła w ciągu ostatniej doby o 21 osób - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  W komunikacie w serwisie Telegram Tymoszenko napisał, że w obwodzie donieckim na wschodzie kraju zginęło 15 osób. Dziewięć wśród nich to osoby, które zginęły wcześniej, ale ich śmierć odkryto 7 października.

  W obwodzie zaporoskim na południu kraju zginęły cztery osoby. Po jednej osobie zginęło w obwodzie dniepropietrowskim i sumskim. Rannych zostało w ciągu minionej doby 31 osób w tych regionach oraz w obwodzie charkowskim - poinformował Tymoszenko.

 • 14:17

  W sobotniej eksplozji na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym zginęły trzy osoby - podały agencje Reuters i AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.

  Wcześniej rosyjskie służby oświadczyły, że na moście eksplodował samochód ciężarowy. Jak podaje AFP, Komitet Śledczy oznajmił, że zginęli pasażerowie auta jadącego obok tej ciężarówki i że ustalił dane samochodu ciężarowego.

  Rosyjscy śledczy na częściowo zniszczonym moście Krymskim (8 października 2022)  Ukraińska agencja UNIAN przekazała w sobotę opinię eksperta Ołeksandra Kowałenki, który wskazał, że przy wjeździe na most działały systemy kontrolne rosyjskiego ministerstwa transportu. Miały one kontrolować pojazdy pod kątem obecności materiałów wybuchowych.

 • 13:42

  Krym, most Krymski zniszczony. Australijski generał: dowód, że Rosjanie nie mogą obronić żadnego z regionów, które anektowali

 • 13:34

  Żołnierze ukraińskich wojsk przeciwlotniczych zestrzelili używanego przez Rosję irańskiego drona-kamikadze Shahed-136 przy pomocy wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

  "8 października w obwodzie mikołajowskim żołnierze mobilnej grupy ogniowej chersońskiej rakietowej brygady przeciwlotniczej zestrzelili drona-kamikadze Shahed-136 z wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios” – ogłosiło dowództwo.

 • 13:21

  Rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko cytowany przez portal Liga.net. oświadczył w sobotę, że SBU nie komentuje eksplozji, do których doszło na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym, a uczyni to dopiero po zwycięstwie Ukrainy w wojnie.

  Wcześniej ukraińskie agencje informacyjne podały, powołując się na źródło w organach ochrony prawa Ukrainy, że incydent na moście był operacją specjalną SBU.

 • 13:19

  Uszkodzenie rosyjskiego mostu na anektowany Krym jest bardzo korzystne dla Ukraińców, bo utrudnia Rosjanom dostarczanie żywności, paliwa i broni na obszary okupowane na południu Ukrainy - powiedział w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

 • 11:46

  Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.

  Zniszczony Most Krymski

 • 11:45

  W związku z porażkami na polu walki w Rosji nasila się krytyka wobec kierownictwa ministerstwa obrony, w czym prym wiodą przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 11:45

  Ministerstwo obrony Ukrainy porównało w piątek uszkodzony w pożarze most na anektowany Krym do zatopionego przez siły ukraińskie krążownika Moskwa.

  "Krążownik rakietowy Moskwa i most kerczeński, dwa owiane złą sławą symbole rosyjskiej potęgi na ukraińskim Krymie - utonęły. Co dalej, ruscy?" - oświadczyło ministerstwo w komentarzu na Twitterze.

 • 8:03

  Pożar Mostu Krymskiego. Wstrzymano ruch pojazdów

 • 6:51

  Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Ogień wybuchł na kolejowej części przeprawy. Na most nie są wpuszczane pojazdy.

  Українська правда

  На кримському мосту потужна пожежа

 • 5:21

  Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób. "W zbiorowych grobach leżą tu całe rodziny. Są groby dzieci urodzonych w latach 2019-2021" - napisał Żukow w komunikacie na serwisie Telegram.

 • 4:56

  Zachodnie i rosyjskie źródła donoszą o pojawiających się pęknięciach w szeregach władz na Kremlu i rozprzestrzenianiu się pogłosek na ten temat w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej – przekazał amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Informacje te podważają pozory stabilności reżimu Władimira Putina – dodano.

 • 4:55

  Zniszczony pojazd wojskowy pod charkowem

  Zniszczony czołg w okręgu charkowskim

  Zniszczone czołgi w okręgu charkowskim

 • 4:54

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w piątek, że jego rada wykonawcza zatwierdziła wniosek Ukrainy o 1,3 mld dolarów dodatkowego finansowania. Środki te mają być przeznaczone m.in. na rekompensatę utraty wpływów z eksportu zboża spowodowanych rosyjską wojną napastniczą - poinformował MFW.

 • 4:54

  Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy. Eksplozje miały miejsce krótko po północy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press. Wstępne raporty nie precyzowały, co było przyczyną eksplozji ani co było celem ataku.

 • 4:54

  Aleś Białacki, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich przypominają, że nawet w czasach wojny nie da się zgasić pragnienia godności i praw człowieka - powiedział prezydent USA Joe Biden, gratulując laureatom Pokojowej Nagrody Nobla. Zauważył, że wszyscy nagrodzeni pokazali światu represje wobec swoich współobywateli.

 • 4:53

  Ukraiński żołnierz strzela z przechwyconego rosyjskiego działa (07.10.2022)

 • 4:52

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ciągu bieżącego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć miejscowości w obwodzie ługańskim.

 • 4:52

  Dwoje dzieci, pięcioletnia dziewczynka i 10-letni chłopiec, zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.

Autorka/Autor:asty, js, akr

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: