Zełenski: w obwodzie donieckim sytuacja jest bardzo trudna, Rosja nasila presję

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Walki w Donbasie
Walki w DonbasieTVN24
wideo 2/4
Pozycje ukraińskich wojsk w DonbasieTVN24

Niedziela jest 347. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. W obwodzie donieckim we wschodniej części kraju toczą się zacięte walki, ponieważ Rosja nasila presję przed pierwszą rocznicą inwazji na Ukrainę – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu. - Ale jakkolwiek jest to trudne i jak duża jest presja, musimy wytrzymać, nie mamy alternatywy dla obrony i wygranej - podkreślił. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:24

  Ołeksij Reznikow, dotychczasowy minister obrony Ukrainy, żegna się z tym stanowiskiem - przekazał w mediach społecznościowych szef frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu, Dawid Arachamija. Jednocześnie przekazał, że jego miejsce ma zająć obecny szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Reznikow ma jednak pozostać w rządzie i ma zostać ministrem do spraw strategicznych gałęzi gospodarki.

 • 21:55

  Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego – powiadomił prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

 • 21:00

  - W obwodzie donieckim sytuacja jest bardzo trudna, trwają zacięte walki – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu. - Ale jakkolwiek jest to trudne i jak duża jest presja, musimy wytrzyma, nie mamy alternatywy dla obrony i wygranej - dodał. Powiedział też, że Rosja wywiera wzmożoną presję, aby "odrobić ubiegłoroczne porażki. - Widzimy to na różnych odcinkach frontu, a także presję informacyjną - zauważył.

 • 20:58

  We wschodniej Ukrainie w obwodzie donieckim toczą się zacięte walki, ponieważ Rosja nasila presję przed pierwszą rocznicą inwazji na Ukrainę – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 20:56

  Na najbliższym posiedzeniu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy pod głosowanie poddana zostanie dymisja ministra obrony Ołeksija Reznikowa – powiadomiła w niedzielę wieczorem deputowana prezydenckiej partii Sługa Narodu Mariana Bezuhła, cytowana przez portal Suspilne.

 • 19:59

  Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy – powiadomił w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Tokmaku, w obwodzie zaporoskim, okupanci wysiedlają mieszkańców; do domów wprowadzają się kolaboranci.

 • 19:29

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem. Wyjaśnił, że nie pojechał dotąd do Kijowa, ponieważ nie ma możliwości udania się również do Moskwy.

 • 19:29

  W najbliższy poniedziałek, 6 lutego, rozpoczną się szkolenia ukraińskich załóg czołgów Leopard – powiadomił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Szkolenia będą się odbywać poza granicami naszego kraju - dodał.

 • 18:13

  Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że kolumna rosyjskich ciężarówek, jadąca przez to miasto, nie dotarła do celu i została rozbita. "Coś się wydarzyło po drodze" - napisał na kanale Telegram Andriuszczenko.

  Media relacjonują, że przez okupowany Mariupol w sobotę jechało co najmniej 14 rosyjskich ciężarówek, a także dziesięć autobusów z rosyjskimi okupantami, którzy zmierzali do dzielnicy Mangusz.

 • 17:50

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow skomentował doniesienia o swoim możliwym odejściu ze stanowiska, twierdząc, że decyzję w tej sprawie podejmuje prezydent Wołodymyr Zełenski.

  - Decyzję o tym, czy dalej mam być ministrem obrony czy też nie, podejmuje jedna osoba - zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zgodnie z konstytucją proponuje kandydaturę, a decyzję o nominacji podejmuje parlament - powiedział Reznikow na konferencji prasowej. - Należę do ekipy (rządzącej) i będę robić wszystko, co konieczne dla naszego zwycięstwa - dodał.

  Ukraina. Ołeksij Reznikow: Rosjanie "lubią symbole". Ukraińcy spodziewają się ofensywy w związku z rocznicą inwazji

 • 15:18

  Chińskie firmy, państwowe i prywatne, dostarczają Rosji sprzęt wykorzystany na wojnie przeciwko Ukrainie – podał amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na analizę danych rosyjskiego urzędu celnego.

  Państwowe rosyjskie firmy zbrojeniowe, objęte sankcjami przez wiele krajów, sprowadzały z Chin m.in. urządzenia nawigacyjne, sprzęt do zagłuszania sygnału oraz części do myśliwców – przekazał "WSJ".

  Chińska dyplomacja zaprzeczyła tym doniesieniom.

 • 15:07

  Wojska rosyjskie, które atakują Bachmut na wschodzie Ukrainy, koncentrują się na przecięciu dwóch tras w pobliżu tego miasta: z Kostjantyniwki na południowym zachodzie i ze Słowiańska na północnym zachodzie - powiedział portalowi Suspilne ukraiński wojskowy Jewhen Kożyrnow z grupy taktycznej "Adam", walczącej w rejonie Bachmutu.

  Rosjanie są już przy obu trasach i ostrzeliwują je z artylerii - relacjonował Kożyrnow.

 • 15:01

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ostrzegł w czasie niedzielnej konferencji prasowej, że jeszcze w lutym należy się spodziewać nowej ofensywy Rosjan - podała agencja Reutera. Reznikow powiedział, że nie wszystkie dostawy broni, oferowanej przez wiele państw Zachodu w ramach pomocy wojskowej, dotrze na czas. Jednocześnie stwierdził, że jego kraj ma rezerwy, by móc powstrzymać natarcie.

 • 14:44

  W niedzielę rano rosyjskie wojsko ostrzelało Chersoń - poinformowały tamtejsze władze. W wyniku ataku doszło do pożaru liceum.

  "Pożar o łącznej powierzchni 100 metrów kwadratowych został ugaszony przez ratowników. Cywile nie ucierpieli w wyniku tego wrogiego ataku" - poinformowała chersońska obwodowa administracja.

  Ostrzelany budynek w Chersoniu

 • 14:20

  W Odessie prądu nie ma wciąż 40 procent odbiorców, czyli około 280 tysięcy mieszkańców. Udało się wznowić dostawy dla około 200 tys. osób i do obiektów infrastruktury krytycznej, ale sytuacja pozostaje trudna - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

 • 14:00

  Rosja koncentruje swoje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Dowódcy przekazali, że w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły wszystkie rosyjskie ataki w obwodach donieckim i ługańskim.

 • 13:50

  Aktywiści niezależnego kanału na serwisie Telegram Biełaruski Hajun poinformowali, że 12 rosyjskich śmigłowców, w tym Mi-8 i Mi-24, stacjonujących na lotnisku wojskowym w pobliżu miasta Łuniniec, zostało przerzuconych na lotnisko Maczuliszczy pod Mińskiem, położonym dalej od granicy ukraińskiej.

  Na początku lutego Biełaruski Hajun relacjonował, że mimo zakończenia wspólnych, białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych, maszyny pozostały na lotnisku w pobliżu granicy z Ukrainą.

  Rosyjski śmigłowiec Mi-24. Zdjęcie ilustracyjne

 • 13:22

  W obwodzie woroneskim w Rosji, graniczącym z Ukrainą, zbiegło sześciu rezerwistów zmobilizowanych na wojnę. Mężczyźni wysiedli z pociągu i oddalili się w nieznanym kierunku - podało Radio Swoboda, powołując się na kanał Baza w serwisie Telegram.

  Mężczyźni są poszukiwani przez policję. Podejrzewa się, że rezerwiści mogli odjechać taksówką w kierunku Moskwy. Według kanału Baza w stolicy Rosji i obwodzie moskiewskim wzmocniono policyjne patrole. Informacje o ucieczce żołnierzy nie zostały oficjalnie potwierdzone.

 • 13:15

  Liczb ofiar w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa wzrosła do pięciu - przekazały władze miasta.

  Charków został ostrzelany w niedzielę po godzinie 8 czasu ukraińskiego (godzina 7 w Polsce). Pociski trafiły w budynek mieszkalny i gmach uczelni. Wcześniej informowano, że w wyniku ataku zginęły trzy osoby.

  Rosyjskie pociski spadły w centrum Charkowa

 • 12:57

  Ukraińscy żołnierze sa już w drodze na szkolenia z obsługi systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T Mamba, których przekazanie Ukrainie zapowiedziały Francja i Włochy - poinformował dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk.

  System obrony powietrznej średniego zasięgu SAMP/T to wynik włosko-francuskiej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Na Ukrainie będzie przeznaczony do obrony przeciwlotniczej Kijowa i innych miast.

  Wicepremier Włoch Antonio Tajani na początku lutego zapowiedział, że system zacznie działać na Ukrainie w ciągu najbliższych siedmiu-ośmiu tygodni.

 • 11:37

  W ciagu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 700 żołnierzy - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty Rosjan od początku inwazji zbrojnej w lutym zeszłego roku sięgnęły 131 290 żołnierzy.

 • 10:57

  Rosyjskie wojska próbują zająć Wuhłedar - miasto na południowy zachód od Doniecka - by zniszczyć logistykę ukraińskiej armii - ocenił w ukraińskiej telewizji Espreso zastępca mera Wuhłedaru Maksym Werbowski.

  - Rosjanie koncentrują potężne siły w rejonie Wuhłedaru, ponieważ miasto jest dużym punktem logistycznym. Dla przeciwnika zajęcie Wuhłedaru jest ważne również w tym celu, by ukraińska armia nie mogła prowadzić uderzeń na okupowaną Wołnowachę. Najważniejsze zaś jest to, że oni (Rosjanie) próbują przerwać ukraińską obronę i dotrzeć do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego - powiedział Werbowski.

  Walki w okolicach Wuhłedaru

 • 10:08

  W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie wojska, próbujące okrążyć Bachmut w Donbasie, osiągały tam niewielkie postępy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort przekazał, że w związku z tymi postępami Rosjan dwie główne drogi wiodące do miasta, kluczowe dla ukraińskich obrońców Bachmutu trasy M03 i H32, są teraz prawdopodobnie zagrożone bezpośrednim ostrzałem wroga.

  Na początku tygodnia paramilitarne rosyjskie siły Grupy Wagnera najprawdopodobniej zajęły drogę, która łączy Bachmut z miastem Siwersk. Podczas gdy wiele alternatywnych tras zaopatrzeniowych wciąż pozostaje dostępnych dla ukraińskich wojsk, Bachmut jest coraz bardziej odizolowany - dodano w sprawozdaniu.


 • 10:00

  Rosyjscy okupanci konfiskują na tymczasowo kontrolowanych terenach Ukrainy książki w języku ukraińskim i spalają je w kotłowniach. Jest to praktyka rodem z czasów nazistowskich Niemiec - poinformował w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

 • 9:00

  Czterech cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Trzech w Bachmucie i jeden w Jampilu- poinformował szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko. 11 osób zostało rannych.

  Jak poinformował szef obwodu donieckiego, w ciągu ostatniej doby ostrzeliwane były w tym regionie okolice Kramatorska i Sołedaru, a także Wuhłedar, Awdijiwka, Nowoukrainka i Toreck.

 • 8:38

  W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 22,3 tys. osób - podała polska Straż Graniczna. Od 24 lutego ubiegłego roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 9,6 mln wjazdów do Polski i prawie 7,8 mln wyjazdów do Ukrainy.

 • 8:20

  Dwa rosyjskie pociski spadły w centrum Charkowa. Jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny - poinformował w niedzielę mer miasta Ihor Terechow na Telegramie.

  Szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał zaś, że "uderzono budynek mieszkalny w centrum miasta". "Wybuchł pożar. Na razie znane są trzy ofiary: 54-letnia kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 51 i 55 lat" - napisał na Telegramie. Jak przekazał, ranna kobieta trafiła do szpitala.

 • 8:03

  W najbliższych tygodniach rosyjskie wojska na Ukrainie skoncentrują się na działaniach zbrojnych w Donbasie, szczególnie w Bachmucie i zachodniej części obwodu ługańskiego; siły agresora nie będą w stanie prowadzić kilku operacji ofensywnych jednocześnie, dlatego nie zaatakują Zaporoża - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Think tank przytoczył niedawne wypowiedzi proukraińskiego doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki, który twierdził, że Rosja zgromadziła w okolicach tego miasta około 30 tys. żołnierzy w celu przeprowadzenia natarcia na Wuhłedar oraz Zaporoże na południu Ukrainy. Niemniej, nawet jeśli te szacunki byłyby prawdopodobne, to takie zgrupowanie wojskowe jest zbyt małe, by zaatakować 700-tysięczne miasto. Szczególnie w sytuacji, w której rosyjskie siły starają się jednocześnie okrążyć Bachmut i rozpocząć nową dużą ofensywę na Ługańszczyźnie - podkreślił amerykański ośrodek.

  Jak dodano, rozpowszechnianie przez najeźdźców pod koniec stycznia doniesienia o próbach szturmów w obwodzie zaporoskim były prawdopodobnie operacją informacyjną, obliczoną na rozproszenie ukraińskich wojsk przed decydującymi - w zamyśle Rosjan - natarciami w regionach donieckim i ługańskim.

  Wojska agresora kontynuowały w ostatnich dniach próby działań ofensywnych w Bachmucie i w pobliżu Wuhłedaru, czyli na dwóch najważniejszych obecnie odcinkach frontu w Donbasie. Jednocześnie można było zaobserwować zmniejszenie intensywności walk w pobliżu Doniecka. Potwierdzały to komunikaty ukraińskiego sztabu generalnego, który w ciągu ostatnich trzech dni nie raportował o rosyjskich szturmach na osi Donieck-Awdijiwka. Stanowiło to też kolejny dowód na to, że siły inwazyjne nie są zdolne do prowadzenia kilku dużych kampanii w tym samym czasie - zauważył

  Ukraińscy żołnierze strzelają z działa przeciwlotniczego w pobliżu Bachmutu

 • 7:12

  Z obwodu ługańskiego, regionu na wschodzie Ukrainy częściowo okupowanego przez wojska agresora, powróciło już do Rosji około 600 rezerwistów, którzy odmawiali udziału w walkach - poinformował w niedzielę w porannym komunikacie na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

  Dowództwo w Kijowie powiadomiło również o trudnościach wroga z zapewnieniem opieki medycznej rannym żołnierzom. W kontrolowanej przez najeźdźców Gorłówce w obwodzie donieckim zabrakło miejsc w szpitalach, dlatego Rosjanie udzielają pomocy poszkodowanym także na terenie szkół, przedszkoli czy magazynów. Do pobliskiego miasta Switłodarsk sprowadzono zespół medyków z odległej Jakucji - regionu we wschodniej Syberii, w azjatyckiej części Rosji.

  Doniesienia o żołnierzach wojsk agresora odmawiających walki na Ukrainie lub protestujących z powodu braku wynagrodzeń pojawiają się od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji. W miniony czwartek przedstawiciel sił krymskiego kierunku obrony ukraińskiej armii Ołeksij Dmytraszkiwski powiadomił, że do obwodu donieckiego przybyły jednostki szybkiego reagowania rosyjskiej Gwardii Narodowej, by stłumić bunt wojskowych wynikający z ich "złego stanu psychologicznego".

 • 5:03

  Ukraińska prokuratura prowadzi postępowania przygotowawcze w 14 sprawach karnych dotyczących udziału członków prywatnych firm wojskowych, w szczególności "grupy Wagnera", w zbrodniach wojennych na terytorium Ukrainy. Według śledztwa to oni byli zamieszani m.in. w zabójstwo sołtysa wsi Motyżyn - podaje Ukrinform

 • 4:18

  Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu alarmuje, że rosyjscy okupanci zamierzają wywieźć dzieci z okupowanych terenów obwodu ługańskiego do Karelii - poinformował portal Ukraińska Prawda

 • 3:25

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla sobotnio-niedzielnego wydania dziennika "Bild" powiedział, że istnieje porozumienie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że broń dostarczana przez Zachód nie zostanie użyta do ataków na terytorium Rosji.

  Odnosząc się do stwierdzenie Putina, że "niemieckie czołgi znów będą" zagrażać Rosji, Scholz powiedział: - Jego słowa są częścią serii absurdalnych porównań historycznych, których używa do usprawiedliwienia swojego ataku na Ukrainę. Ale tej wojny nie można niczym usprawiedliwić. Rosja prowadzi bezlitosną wojnę z Ukrainą.

 • 1:38

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że pozbawił ukraińskiego obywatelstwa byłych urzędników rządu Wiktora Janukowycza, którzy wspierają Rosję w jej wojnie z Ukrainą i mają rosyjskie obywatelstwo.

  - Dzisiaj podpisałem odpowiednie dokumenty, aby zrobić kolejny krok w obronie i oczyszczeniu naszego państwa z tych, którzy są po stronie agresora. Uczyniłem to na wniosek Służby Bezpieczeństwa dotyczący osób, które zostały zarejestrowane jako posiadające obywatelstwo rosyjskie – powiedział prezydent w swoim tradycyjnym wieczornym przemówieniu na zakończenie 346. dnia wojny.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: