Ukraiński Sztab Generalny: zniszczyliśmy kwaterę żołnierzy rosyjskich na Zaporożu

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Dura: przypuszczamy, że część rosyjskich jednostek przeniosła się w inne miejsce, prawdopodobnie do obwodu zaporoskiego
Dura: przypuszczamy, że część rosyjskich jednostek przeniosła się w inne miejsce, prawdopodobnie do obwodu zaporoskiegoTVN24
wideo 2/35
TVN24Dura: przypuszczamy, że część rosyjskich jednostek przeniosła się w inne miejsce, prawdopodobnie do obwodu zaporoskiego

Środa jest 315. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował dziś, że w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskich. Dodano, że w ataku zlikwidowano też część z używanego w tym obwodzie sprzętu rosyjskiego wojska. Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czerniak przekazywał, że Rosja przesunęła nowe jednostki wojskowe na północ Krymu, aby zachować kontrolę nad korytarzem lądowym prowadzącym na półwysep. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:20

  Zapraszamy do relacji:

 • 3:57

  Ukraina zestrzeliła w tym tygodniu 80 irańskich dronów - poinformował Politico. Według ukraińskich wojskowych w dużej mierze jest to zasługa niemieckiego systemu Gepard - pojazdu, który może wysyłać podwójne strumienie pocisków. W ciągu ostatniego roku Berlin wysłał na Ukrainę 30 pojazdów Gepard, a w tym roku w drodze jest jeszcze siedem.

  Według rzecznika ukraińskich sił powietrznych Jurija Ihnata od września ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 540 irańskich dronów kamikadze. Gepard "jest skuteczny przeciwko nim, jak również przeciwko pociskom manewrującym" - dodał, "ale ta broń, która jest przeznaczona do obrony powietrznej wojsk lądowych, nie wystarczy" - zastrzegł.

 • 3:03

  Instytut Badań nad Wojną: przestrzeń informacyjna rosyjskich blogerów, w celu krytyki powszechnych problemów w rosyjskim wojsku, nadal wykorzystuje oficjalne wyjaśnienia Kremla na temat ukraińskiego ataku na bazę w Makiejewce.

 • 2:07

 • 0:45

  Trzeba w tym roku położyć kres rosyjskiej agresji, nie odkładając żadnej okazji, które mogą przyspieszyć pokonanie terrorystycznego państwa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo opublikowanym przez jego kancelarię.

 • 23:13

  Tichon Dziadko, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd , której na początku grudnia władze Łotwy odebrały licencję na nadawanie poinformował, że stacja zebrała 120 tys. euro na zakup generatorów dla Ukrainy, za pośrednictwem fundacji Breath.

 • 21:44

  Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów.

  Pytany na lotnisku w Covington w Kentucky o to, czy wozy Bradley są "na stole", jeśli chodzi o przyszłe pakiety uzbrojenia dla Ukrainy, Biden odpowiedział twierdząco, nie podając więcej szczegółów.

  O możliwości przekazania pojazdów Bradley Fighting Vehicles informował w ubiegłym tygodniu Bloomberg. Portal podawał wówczas, że przygotowanie ich do użytku i wyszkolenie ukraińskich załóg może zająć kilka miesięcy.

  Uzbrojone w działka 25mm i pociski przeciwpancerne TOW wozy byłyby największym dotąd wsparciem USA w kategorii wozów opancerzonych. Wcześniej USA przekazały Ukrainie m.in. transportery opancerzone M113 i wozy bojowe M1117.

 • 21:38

  Zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskim w mieście Tokmak położonym w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ataku zginęło bądź zostało rannych około 80 rosyjskich najeźdźców.

  We wtorkowym uderzeniu zlikwidowano też część z używanego w obwodzie zaporoskim sprzętu wojska rosyjskiego - uzupełniono w komunikacie Sztabu ogłoszonym w mediach społecznościowych.

 • 20:56

  Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odniósł się - podczas wirtualnej konferencji prasowej - do retoryki Kremla i jego mediów na temat ataku sił ukraińskich na Makiejewkę z użyciem amerykańskiego systemu HIMARS. Ministerstwo obrony w Moskwie potwierdziło śmierć 89 rosyjskich żołnierzy, armia ukraińska informowała o zabiciu około 400 Rosjan.

  Kirby stwierdził, że widział doniesienia Rosjan o tym, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w odpowiedzi na atak, lecz nie ma żadnych informacji, by to potwierdzić. Odrzucił też narracje o tym, że korzystanie przez Ukraińców z amerykańskiej broni oznacza, że Rosja walczy z USA.

  - Pan Putin może twierdzić ile tylko chce, że to jest jakiś rodzaj walki przeciwko Zachodowi, że to kwestia egzystencjalna dla bezpieczeństwa (Rosji). Że to USA kontra Rosja (...) Wszyscy wiemy, że to stek bzdur. To rosyjska inwazja na Ukrainę. (...) To Rosja sprowadziła przemoc na naród ukraiński w tej historycznej i bezprecedensowej skali - powiedział Kirby. Jak dodał, USA będą nadal dostarczać potrzebne Ukrainie uzbrojenie i "może to oznaczać więcej HIMARS-ów w przyszłości".

  Pytany o to, czy w świetle zakupu przez Polskę czołgów Abrams w miejsce maszyn podarowanych Ukrainie USA będą zachęcać innych sojuszników do wysłania czołgów Ukraińcom, rzecznik odpowiedział, że jest to decyzja należąca do indywidulanych państw. Jednocześnie podkreślił polskie zasługi w tej sprawie.

  - Polska jest niesamowitym sojusznikiem, przyjacielem i partnerem w całym tym wysiłku, nie tylko jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy, ale też we wsparciu Stanów Zjednoczonych we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO - podkreślił Kirby.

 • 20:49

  Rząd Estonii uzgodnił rozpoczęcie prac nad możliwością legalnego wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich. Zajmująca się tym Komisja Europejska nie osiągnęła dotychczas konsensusu, my natomiast chcemy być przykładem dla innych państw członkowskich - powiedział dziś minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

  - Państwa członkowskie UE zleciły Komisji Europejskiej utworzenie ram prawnych umożliwiających użycie zamrożonych środków (rosyjskich) do odbudowy Ukrainy. Dotąd nie osiągnięto w tej kwestii konsensusu - zauważył estoński minister, cytowany w środę przez agencję BNS. - Dlatego rozpoczęliśmy w tej sprawie dyskusję w rządzie i uzgodniliśmy uruchomienie prac nad formułą prawną, która umożliwi użycie tych środków - dodał Reinsalu.

  Od czasu ataku Rosji na Ukrainę Unia Europejska zamroziła posiadane przez siebie aktywa Kremla o wartości 17 miliardów euro, a sankcje zamroziły dodatkowo rezerwy walutowe Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej o wartości 300 mld euro. W Estonii zamrożone aktywa Rosji objęte sankcjami wynoszą łącznie kilkadziesiąt milionów euro.

 • 20:40

 • 19:55

  Zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskim w mieście Tokmak położonym w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ataku zginęło bądź zostało rannych około 80 rosyjskich najeźdźców.

  We wtorkowym uderzeniu zlikwidowano też część z używanego w obwodzie zaporoskim sprzętu wojska rosyjskiego - uzupełniono w komunikacie Sztabu ogłoszonym w mediach społecznościowych.

  Zaznaczono, że w środę Rosjanie kontynuowali ataki lotnicze w obwodzie donieckim oraz podkreślono, że na terenie całej Ukrainy utrzymuje się zagrożenie związane z atakami powietrznymi przeciwko celom cywilnym.

  "Przeciwnik koncentruje się na ofensywie w kierunku miast Łyman, Bachmut i Awdijiwka w obwodzie donieckim. W obwodach chersońskim i zaporoskim skupia się na utrzymaniu pozycji obronnych" - przekazało ukraińskie dowództwo.

 • 19:17

 • 18:27

  Kijów otrzymał tytuł "Honorowego Najlepszego Miasta Świata 2023" w najnowszym rankingu agencji Resonance - podał w środę portal Kyiv Independent. Kijów jest dziś sercem Europy, które kontynuuje walkę o życie i rozwój - skomentował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

  "Dzięki odporności, niezłomności mieszkańców Kijowa i odwadze w obliczu wojny eksperci agencji przyznali naszej stolicy honorowy tytuł najlepszego miasta 2023 roku w rankingu 100 najlepszych miast świata" – napisał Kliczko w Telegramie.

 • 18:09

  Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w środę przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zeleńskim. Macron zapowiedział, że Francja wyśle Ukrainie francuskie opancerzone samochody rozpoznawcze AMX-10 RC - przekazał na konferencji prasowej po rozmowie przywódców przedstawiciel francuskiej administracji, cytowany przez agencję Reutera.

  - Będzie to pierwszy raz, gdy pojazdy opancerzone produkowane w państwie Zachodniej Europy zostaną dostarczone ukraińskiej armii - wskazał urzędnik. Nie podał jednak żadnych szczegółów na temat wielkości ani terminu planowanych dostaw.

 • 17:36

  W Bachmucie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, które od miesięcy szturmują wojska rosyjskie, dwie starsze kobiety zginęły w ostrzale artyleryjskim prowadzonym przez siły Rosji - poinformowała w środę policja regionu. Tożsamości zabitych jeszcze nie ustalono.


  "Dzisiaj około godz. 12 wojska FR zaatakowały miasto artylerią. Jeden z pocisków uderzył w drogę, a odłamki śmiertelnie raniły dwie starsze kobiety. Kobiety przebywały w bardzo niebezpiecznym rejonie i nie miały sił, by szybko ukryć się przed ostrzałem."

  Policja zaapelowała do mieszkańców, by ewakuowali się z Bachmutu do innych miejscowości.

 • 17:13

  Najpewniej dochodzić będzie do kolejnych ataków na Rosję, coraz dalej w głąb jej terytorium - przyznał w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu ABC News szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.

  Budanow nie powiedział jednak, czy za przewidywanymi atakami stać będzie ukraińskie państwo. Dodał, że "ucieszył go" widok uszkodzonego lotniska Engels zlokalizowanego setki kilometrów od ukraińskiej granicy w Rosji. Kijów nie przyznał się do ataku przeprowadzonego 26 grudnia 2022 roku.

  Szef wywiadu wojskowego Ukrainy wskazał, że będzie mógł skomentować ewentualny udział Kijowa w atakach przeciwko Rosji dopiero po zakończeniu rozpoczętej przez to państwo wojny. Odnosząc się do ataków wymierzonych w Krym, powiedział, że "to terytorium Ukrainy i możemy tam używać wszelkiej dostępnej nam broni".

 • 16:36

  Atak na hotel Alfavit w Kijowie, do którego doszło 31 grudnia, był odczuwalny w oddalonym o kilka kilometrów Narodowym Pałacu Sztuki "Ukraina" - poinformowały władze obiektu. I udostępniły nagranie z kamery monitoringu.

 • 16:29

  W kolejnym tweecie ministerstwo obrony Ukrainy zamieściło nagranie, na którym najprawdopodobniej widać moment zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca. "Walka trwa" - podpisano.

 • 16:27

  "Zeszłej nocy Chersoń został zaatakowany przez drony, amunicję zapalającą i rakiety.. Kreml dalej mści się na mieszkańcach Chersonia za opór, za to, że miasto nigdy nie stanie się rosyjskie" - napisał na Twitterze ukraiński resort obrony. Do wpisu załączył nagranie z nocnego ataku.

 • 16:03

  Ukraiński państwowy operator sieci przesyłowej Ukrenerho poinformował w środę, że zużycie energii elektrycznej w kraju wzrosło ze względu na chłodniejsze dni i intensyfikację działalności biznesowej po feriach zimowych.

  Według Ukrenerho w celu utrzymania równowagi systemu energetycznego we wszystkich ukraińskich obwodach wprowadzono limity zużycia. W przypadku przekroczenia tych limitów stosowane są awaryjne przerwy w dostawie prądu – poinformowała spółka.

  Władze Ukrenerho poinformowały również, że Rosja ponownie zaatakowała obiekty energetyczne we wschodniej części kraju, powodując znaczne szkody.

  "System energetyczny Ukrainy został poddany 11 atakom rakietowym i 14 atakom dronów ze strony Rosji. Urządzenia wytwórcze i sieci przesyłowe energii są na dużą skalę uszkodzone. Ich naprawa wymaga znacznych środków i czasu" – podała firma w oświadczeniu. Wezwała też Ukraińców do "rozsądnego" korzystania z energii elektrycznej podczas przeprowadzania napraw.

  Zgodnie z Konwencją Genewską atakowanie kluczowej infrastruktury publicznej stanowi zbrodnię wojenną.

 • 16:02

  W irańskich dronach wykorzystywanych przez Rosję w atakach na Ukrainę znajdują się części produkowane przez kilkanaście amerykańskich i zachodnich firm - wynika z ustaleń ukraińskiego wywiadu, z którymi zapoznała się w środę telewizja CNN.

  Różnego typu części, od drobnych elementów jak moduł GPS po silniki, zostały znalezione w dronie, który ukraińskie siły strąciły jesienią ubiegłego roku. Wywiad Ukrainy udostępnił listę tych części administracji prezydenta USA Joe Bidena.

  Jak komentuje CNN, ustalenia ukraińskiego wywiadu pozwalają ocenić, jak trudnym zadaniem dla amerykańskiej administracji jest zablokowanie produkcji dronów w Iranie. W grudniu CNN podał, że Biały Dom stworzył specjalny zespół, którego zadaniem jest zbadanie, w jaki sposób zachodnie technologie docierają do objętego sankcjami Iranu.

 • 15:41

  Pod okupacją rosyjską znajduje się ponad 20 procent ukraińskich gruntów ornych - oświadczył w środę minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski podczas briefingu w agencji Ukrinform. Jak dodał, ziemie te należą do obszarów w największym stopniu zaminowanych.

  Jak opisywał, ziemie wykorzystywane rolniczo, które znalazły się pod okupacją, przed wojną głównie zasiewane były pszenicą ozimą, jęczmieniem, kukurydzą i słonecznikiem.

  Mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok - informował pod koniec 2022 roku premier Denys Szmyhal. Dzięki "inicjatywie zbożowej" wyeksportowano 15 mln ton produktów rolnych, z czego ponad 10 mln ton przez porty Ukrainy nad Dunajem.

 • 14:59

  Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot dotrą na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe - oznajmił w czasie briefingu minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. - Przygotowania do przekazania tej broni już się rozpoczęły - dodał.

  W grudniu USA ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości prawie 2 mld dolarów, w którym znalazła się pierwsza bateria systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Wcześniej informowano, że ukraińscy żołnierze rozpoczęli już szkolenie z obsługi tych systemów.

 • 14:58

  Niemcy szukają kolejnych sposobów, by pomóc Ukrainie chronić jej obywateli oraz infrastrukturę – oświadczyła minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Podkreśliła przy tym, że jakikolwiek spadek determinacji Europy w tej sprawie byłby dobrodziejstwem dla Moskwy.

  - W tym roku musimy nadal chronić i rozwijać wspólną europejską jedność, która uczyniła nas silnymi w zeszłym roku - powiedziała przebywająca z wizytą w Lizbonie Baerbock.

 • 14:41

  Rozpętana przez Rosję wojna, która pociągnęła za sobą zachodnie sankcje, zdemolowała rosyjską służbę zdrowia. Lekarze uciekli z kraju albo zostali wcieleni do wojska - poinformował niezależny rosyjski portal The Insider.

  W placówkach służby zdrowia zaczyna brakować leków, zwłaszcza drogich i potrzebnych do leczenia poważnych chorób, najlepsi lekarze uciekli z kraju, a inni zostali wysłani na front i na tereny okupowane.

  Ihe Insider informuje, że wojna i sankcje nierównomiernie uderzyły w rosyjską służbę zdrowia, ponieważ w Rosji brakuje jednolitego systemu pomocy medycznej. Leczenie w przychodniach jest oddzielone od szpitalnego, ma osobne finansowanie i rozgałęzioną sieć placówek.

  "Z powodu tej nieprzejrzystości nie można opierać się na danych statystycznych, lecz rozmowy z lekarzami i innym personelem medycznym oraz dostawcami leków i wyrobów medycznych wskazują, że sytuacja jest tragiczna" - napisał portal.

 • 12:56

  Zdaniem ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosja ma problemy z uzupełnianiem zapasów pocisków o wysokiej precyzji, wciąż czeka na kolejną dostawę dronów z Iranu i będzie nadal łączyć środki do ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury.

  Jak stwierdził przedstawiciel wywiadu Wadim Skibicki w rozmowie z dziennikarzami, Rosjanie przygotowują się do kolejnego zmasowanego ataku rakietowego z użyciem różnych pocisków i dronów kamikadze.

 • 11:44

  Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot dotrą na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe. Przygotowania do przekazania tej broni już się rozpoczęły - powiedział podczas briefingu online minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  - Ubiegły rok zakończył się rewolucyjną decyzją o przekazaniu Ukrainie amerykańskich systemów Patriot, którą uzgodnili przywódcy Ukrainy i USA, Wołodymyr Zełenski i Joseph Biden (...). Spodziewamy się, że Patrioty zostaną uruchomione jak najszybciej - oświadczył Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 10:38

  Prokremlowski biznesmen i szef prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn przyznał, że jego najemnicy nie są w stanie przełamać ukraińskiej obrony w Bachmucie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy.

  Winą za to Prigożyn stara się obarczyć rosyjskie ministerstwo obrony - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 10:00

  Na terenie całej Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - poinformowały po godz. 10 czasu ukraińskiego (godz. 9 w Polsce) media w Kijowie. Podały, że z Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec MiG, który może przenosić pociski Kindżał.

 • 9:08

  W zniszczonym przez ukraińskie wojska budynku w Makiejewce w obwodzie donieckim, nie tylko stacjonowali rosyjscy żołnierze, ale prawdopodobnie przechowywano tam też amunicję, która eksplodowała podczas uderzenia, powodując wtórne eksplozje - pisze w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja prawie na pewno przejęła budynek szkoły zawodowej w Makiejewce do celów wojskowych (...) Znajdował się zaledwie 12,5 km od linii frontu w Awdijiwce, jednego z obszarów konfliktu, gdzie dochodzi do najzacieklejszych walk" - dodał resort.

 • 8:55

  W wyniku nocnego rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże został zniszczony obiekt infrastruktury, a znajdujące się w pobliżu budynki mieszkalne zostały uszkodzone - poinformował szef obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  Sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew napisał na Telegramie, że po ostrzale w pobliskich wieżowcach wypadły szyby z okien, zostały zniszczone także balkony.

  Dwie osoby zostały ranne.

 • 8:29

  Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło śmierć 89 rosyjskich żołnierzy w wyniku ataku sił ukraińskich w okupowanej Makiejewce, w obwodzie donieckim, w noc noworoczną. Wcześniej rosyjskie władze informowały o 63 zabitych żołnierzach.

  "Podczas usuwania gruzów konstrukcji żelbetowych, liczba zabitych towarzyszy broni wzrosła do 89. Wśród zabitych był podpułkownik Baczurin, zastępca dowódcy pułku" - przekazało ministerstwo w komunikacie na Telegramie.

 • 8:28

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał w najnowszym raporcie, że straty Rosjan od początku inwazji zbrojnej zbliżają się do 109 tysięcy. 720 rosyjskich żołnierzy zginęło w ciągu ostatniej doby - poinformowało ukraińskie dowództwo w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie.

  Minionej doby w czasie walk rosyjska armia straciła także dwa czołgi, sześć pojazdów opancerzonych i sześć systemów artyleryjskich.

 • 7:21

  W nocy z wtorku na środę w zaanektowanym przez Rosję Sewastopolu słychać było wybuchy - poinformował na Telegramie doradca mera okupowanego Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Co najmniej dwukrotnie interweniowała obrona przeciwlotnicza. Nie ma żadnej paniki, choć nie jestem tego pewien" - napisał urzędnik.

  Portal Ukrainska Prawda dodaje, że wybuchy słychać było w okolicach lotniska Belbek.

 • 6:36

 • 4:33

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z szefem polskiego resortu obrony Mariuszem Błaszczakiem. "Omówiliśmy szeroki wachlarz projektów do realizacji w tym roku, który ma znacznie zwiększyć zdolności obronne ukraińskiej armii. Dziękujemy Polsce za niesłabnące wsparcie w odpieraniu rosyjskiej agresji" – napisał na Twitterze.

 • 4:33

  W swym wtorkowym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że Rosjanie rzucą do walki wszystkie siły w celu podjęcia próby zmiany ostatecznego rezultatu wojny lub chociaż opóźnienia ich porażki.

  Ukraiński prezydent podkreślił, że "musimy zniszczyć ten rosyjski scenariusz". - Jesteśmy na niego przygotowani, terroryści muszą przegrać. To będzie ostateczna klęska terrorystycznego państwa - dodał.

 • 4:33

  We wtorek wieczorem Rosja dokonała ataku rakietowego na miasto Zaporoże - poinformował na Telegramie szef obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. W cześci wschodniej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwrakietowy.

  Jak poinformował portal Ukraińska Prawda we wtorek o godz. 11.44 czasu lokalnego (10.44 w Polsce) ogłoszono alarm obrony powietrznej w obwodach donieckim, charkowskim, połtawskim i dniepropietrowskim.

  Ukraińskie media informowały także o wybuchach w rosyjskich miastach Rostowie i Kursku.

 • 4:32

  Według naszych informacji Rosja utrzymuje na terytorium okupowanego Krymu lądowe, powietrzne i morskie nośniki ładunków jądrowych - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił, że wywiad wojskowy Ukrainy monitoruje ruch rosyjskiej broni jądrowej, zwłaszcza na poziomie taktycznym, i wie, gdzie ona się znajduje.

 • 4:32

  Szybko, przy niewielkich kosztach Ukraińcy znakomicie tworzą improwizowaną, skomunikowaną cyfrowo sieć dowodzenia i kontroli, pozwalającą żołnierzom na wykorzystanie danych wywiadowczych i świetną koordynację działań - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal".

 • 4:32

 • 4:31

  Kanada dostarczyła Ukrainie pojazdy "Senator" wyprodukowane przez kanadyjską firmę Roshel Defence Solutions.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości