Prezydent Ukrainy: Rosja straciła już więcej siły żywej i amunicji niż w wojnach czeczeńskich

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
tas,
pp//now
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Piątek jest 254. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja straciła już w Ukrainie więcej żołnierzy i amunicji niż w dwóch wojnach czeczeńskich razem wziętych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:02

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:45

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie wojsko próbuje wykorzystać zmobilizowanych żołnierzy do wznowienia ofensywy na Donieck, ale prawdopodobnie próby osiągniecia znaczących operacyjnych korzyści zakończą się niepowodzeniem.

 • 3:50

  Ministerstwo obrony Ukrainy: rosyjscy okupanci zorganizowali katastrofę ekologiczną w obwodzie charkowskim. Wycofując się, wysadzili śluzy zbiornika Oskil. Zbiornik, który przed inwazją miał 85 km długości i do 4 km szerokości, jest całkowicie płytki.

 • 2:36

  Hiszpania odebrała najwięcej zboża z Ukrainy po odblokowaniu w sierpniu jej portów na Morzu Czarnym. Zostały one zamknięte z powodu rozpoczętej 24 lutego br. rosyjskiej inwazji - poinformował madrycki dziennik "El Mundo". Wskazała, że w sumie w transportach wyekspediowanych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym znajdowało się ponad 10 mln ton zbóż oraz innych płodów rolnych.

 • 1:46

  Agencja Associated Press uzyskała materiał z kamer monitoringu z Buczy, na którym widać, jak wyglądał przebieg masakry ludności cywilnej przeprowadzonej przez rosyjskich wojskowych.

 • 1:03

  - Turcja ratyfikuje członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO dopiero po podjęciu przez te kraje odpowiednich środków - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 • 0:29

 • 22:15

  Rosja straciła już w Ukrainie więcej żołnierzy i amunicji niż w dwóch wojnach czeczeńskich razem wziętych - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Szef ukraińskiego państwa podkreślił w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, że najbardziej zacięte walki przez cały tydzień toczyły się wokół miast Bachmut i Sołedar w Donbasie. - Utrzymujemy nasze pozycje - zapewnił.

 • 22:14

  Ziemia między miastami Swatowe i Kreminna w Donbasie jest usłana ciałami rosyjskich żołnierzy - napisał na Twitterze Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

  Jak dodał, za każdym razem podczas ataków Rosjanie wysyłają swoich żołnierzy na "rekonesans", którego nie mogą przetrwać. "Umierają, idą następni, i znowu i znowu" - czytamy.

 • 21:30

  Policja w Mołdawii, sąsiadującej z Ukrainą najechaną przez Rosję, zatrzymała ośmiu członków prorosyjskiej partii Sor pod zarzutem otrzymywania pieniędzy od zorganizowanej grupy przestępczej - podał kiszyniowski portal Stiri, powołując się na źródła w prokuraturze generalnej.

 • 20:39

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Monastyrze, że grupa skoncentruje się bardziej na wspieraniu Ukrainy w ochronie przed rosyjskimi atakami na jej sieć energetyczną.

 • 20:36

  Nieodpowiedzialna retoryka nuklearna Rosji jest nie do przyjęcia. Każde użycie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej pociągnęłoby za sobą poważne konsekwencje - napisali ministrowie spraw zagranicznych państw G7 w dokumencie podsumowującym ich spotkanie w Monastyrze.

 • 19:26

  Po zbliżających się wyborach środka kadencji w USA amerykańskie wsparcie dla Ukrainy pozostanie niezachwiane - zapewnił w Kijowie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

  Jak podał Bloomberg, Sullivan spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i szefem jego biura Andrijem Jermakiem.

 • 19:23

  Kolejny raz mamy do czynienia z powtarzaniem zupełnie oderwanych od rzeczywistości insynuacji, które mają na celu pokazanie Polski jako kraju agresywnego - stwierdził pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, komentując wypowiedź prezydenta Rosji "o wciąż istniejącej w Polsce idei 'Polski od morza do morza'".

 • 19:20

 • 18:58

  Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan złożył dziś niezapowiedzianą wizytę w Kijowie - podał Reuters za reporterem Bloomberg News.

 • 18:50

  Na wojnie w Ukrainie zginęło już co najmniej 115 żołnierzy zmobilizowanych do armii rosyjskiej na mocy ukazu Putina - wynika z przedstawionych szacunków niezależnego rosyjskiego portalu Mediazona i rosyjskiej redakcji BBC.

 • 17:47

  W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy znaleziono ciała trzech cywilów ze śladami nienaturalnej śmierci. Ofiary najprawdopodobniej zostały rozstrzelane - podało biuro prokuratura generalnego Ukrainy.

 • 17:26

  Nie mamy potwierdzonych informacji o tym, że Iran już dostarczył rakiety do Rosji. Wiemy natomiast, że zawarto wszelkie uzgodnienia w tej sprawie - podkreślił Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

 • 16:55

  Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 400 mln dolarów, który będzie zawierał 45 czołgów T-72 zmodernizowanych w Czechach. Dodatkowo odnowienie 45 czołgów opłaci Holandia. Będzie to pierwszy amerykański pakiet obejmujący czołgi.

  Jak powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, dostawa czołgów odbędzie się w porozumieniu między USA, Czechami i Holandią.

  Singh stwierdziła, że będą to "najbardziej zaawansowane techniczne" czołgi na polu bitwy w Ukrainie. Zapowiedziała, że część z nich zostanie dostarczona w grudniu, zaś reszta w przyszłym roku.

 • 15:27

  Grupa G7 uzgodniła koordynację swojego wsparcia dla naprawy, odbudowy i obrony krytycznej infrastruktury energetycznej i wodnej Ukrainy - oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych państw grupy na zakończenie dwudniowego spotkania w Niemczech.

  "Będziemy twardo stać przy Ukrainie tak długo, jak będzie to potrzebne" - napisano.

 • 14:35

  Przestrzegam uchodźców, którzy chcą teraz przyjechać do Irlandii, że nasz kraj może nie być w stanie zapewnić im godnych warunków - poinformowała ambasador Irlandii w Kijowie Therese Healy w artykule opublikowanym w serwisie eurointegration.com, należącym do portalu Ukraińska Prawda.

  Dyplomatka wyznała, że Irlandia nigdy nie widziała takiej liczby ludzi, którzy przyjechali do tego kraju w tak krótkim okresie. "Przyjęliśmy ponad 55 tysięcy Ukraińców, to ponad 1 proc. ludności naszego kraju" – napisała Healy.

  Poinformowała, że rząd, urzędnicy i wolontariusze intensywnie pracują, żeby uporać się z kryzysem humanitarnym oraz udzielić niezbędnej pomocy osobom szukającym schronienia. "W ostatnim czasie zdarzały się jednak przypadki, że nie mogliśmy rozmieścić nowo przybyłych Ukraińców (oraz osób poszukujących ochrony międzynarodowej z innych państw) w należytych warunkach" – dodała.

 • 14:17

  Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly podkreślił na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 w niemieckim Monastyrze, że ukraińskie społeczeństwo i kraje Afryki dotknięte skutkami agresji Rosji na Ukrainę mogą liczyć na stałe wsparcie G7 - podała agencja dpa.

  - Ważne jest zarówno to, by pomóc narodowi ukraińskiemu bronić się przed Kremlem, jak też odciążyć kraje na całym świecie, których obywatele cierpią z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego i są spychani na skraj klęski głodu - oznajmił Cleverly.

 • 13:40

  "Zamarzliśmy. Pomocy" - plakat z takim napisem został wywieszony na balkonie jednego z budynków w okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu w obwodzie donieckim.

  Informację i zdjęcia opublikował na kanale Telegram doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Rozpaczliwe wołanie o pomoc ze strony mieszkańców. Sezon grzewczy od okupantów trwa pełną parą" - napisał Andriuszczenko.

 • 13:11

  Z Marjinki w obwodzie donieckim ewakuowano wszystkich cywilów - podała ukraińska policja. W mieście, które znajduje się pod ciągłym rosyjskim ostrzałem, nie ocalał ani jeden budynek mieszkalny - poinformowano.

  Ewakuacją ludności z Marjinki (przed rosyjską inwazją zbrojną mieszkało tam ok. 10 tys. osób - red.) zajmował się od ośmiu miesięcy zespół policjantów pod nazwą Biały Anioł.

  Funkcjonariusze wezwali do ewakuacji mieszkańców pobliskiej Krasnohoriwki, która wchodzi w skład do gminy miejskiej Marjinka. Wciąż pozostaje tam około 800 cywilów.

 • 12:28

  Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do "ewakuacji" mieszkańców okupowanego Chersonia ze strefy działań wojennych - podała propagandowa agencja RIA Nowosti.

  Jak stwierdził rosyjski przywódca, "ludność cywilna nie powinna cierpieć z powodu ostrzału, ofensywy czy kontrofensywy".

  Ukraińskie media komentują, że Putin nakazał deportację mieszkańców okupowanego miasta, zasłaniając się "troską o ludzi".

  Wcześniej przedstawiciel władz okupacyjnych w Chersoniu Kyryło Stremousow powiedział, że walki w Chersoniu i północnym obwodzie chersońskim mogą potrwać przez najbliższe dwa tygodnie.

 • 11:23

  Rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj ocenił, że najtrudniejsza sytuacja na froncie wschodnim, który pozostaje epicentrum wojny, panuje w rejonie Wuhłedaru, gdzie wojska rosyjskie próbują otoczyć siły ukraińskie.

  - Od kilku dni trwają walki w rejonie miejscowości Pawliwka - opisywał Czerewatyj sytuację koło Wuhłedaru. - Sytuacja jest trudna, trwają boje pozycyjne (...). Nasze oddziały trzymają się tam i nie pozwalają przejść wrogowi, tak jak na całej linii frontu. Jednak tam właśnie na razie trwa najzacieklejsza i najbardziej intensywna wojna - powiedział rzecznik, cytowany przez portal tygodnika "Zerkało Tyżnia".

 • 11:13

  "Otrzymaliśmy informację, że rosyjskie wojsko wykorzystuje teren elektrowni atomowej w obwodzie kurskim i powiązanych z nią przedsiębiorstw do przechowywania i obsługi rakiet" - przekazał w komunikacie ukraiński wywiad wojskowy.

  Według służb, na terenie obiektu, w podziemnych magazynach, mogą być przechowywane także irańskie pociski balistyczne".

 • 10:22

  Dziewięciu cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w Ukrainie w ostrzałach prowadzonych przez wojska rosyjskie. Wszyscy byli mieszkańcami obwodu donieckiego - podał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  14 osób zostało rannych.

  Władze obwodu donieckiego poinformowały, że ofiary śmiertelne spowodował w szczególności ostrzał miast Bachmut i Pokrowsk.

 • 10:19

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały w nocy rakietami S-300 miejscowości wokół Zaporoża oraz Mikołajów, ważny port na południu Ukrainy. W obwodzie lwowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła irański dron.

  Jak poinformował szef obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, w wyniku ostrzałów uszkodzona została instalacja gazowa i wybuchł pożar, który już ugaszono. Według wstępnych danych nie ma ofiar.

  Na Mikołajów rosyjskie rakiety spadły około północy. W ataku zniszczone zostały pomieszczenia magazynowe, uszkodzony budynek administracyjny i zaparkowane obok samochody. Nie ma informacji o ofiarach.

  Inny region południowej Ukrainy, obwód dniepropietrowski, ostrzeliwany był w nocy systemami rakietowymi Grad i ciężką artylerią - poinformował szef regionu Wałentyn Rezniczenko. W rejonie Nikopola obrona przeciwlotnicza strąciła osiem irańskich dronów.

  Irański dron został zestrzelony także nad obwodem lwowskim. Szef regionu Maksym Kozycki powiedział, że atak nie spowodował ofiar.

 • 9:05

  Rosyjskie wojska w Ukrainie prawdopodobnie zaczęły rozmieszczać oddziały, których zadaniem jest strzelanie do własnych dezerterów oraz zmuszanie żołnierzy do prowadzenia ofensywy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Ze względu na niskie morale i niechęć do walki siły rosyjskie prawdopodobnie zaczęły rozmieszczać 'oddziały zaporowe' lub 'jednostki blokujące'. Jednostki te grożą strzelaniem do własnych wycofujących się żołnierzy w celu zmuszenia ich do ofensywy i były stosowane w poprzednich konfliktach przez siły rosyjskie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:30

  Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny poinformował w rozmowie telefonicznej z głównodowodzącym Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie Christopherem Cavoli, że wojska rosyjskie trzykrotnie zwiększyli intensywność ataków na niektórych odcinkach frontu w Ukrainie.

  "Niemal 80 ataków codziennie" - przekazał Załużny na kanale Telegram, Jak dodał, omówił z Cavoli sytuację na froncie, która "jest napięta, pozostaje jednak pod kontrolą sił ukraińskich".

 • 7:28

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przeprowadziła kolejną, drugą rotację swoich ekspertów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

  Co najmniej czterech ekspertów przybyło do obiektu, by zmienić czterech specjalistów, którzy przebywali tam od miesiąca. Jest to druga rotacja od czasu wizyty Grossiego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej 1 września. Będzie to więc trzeci zespół ekspertów MAEA pracujących w elektrowni w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

  Obecność ekspertów "oznacza, że świat wie, co odbywa się w tej ważnej elektrowni jądrowej zlokalizowanej w centrum strefy wojny" - podkreślił Grossi w komunikacie opublikowanym w czwartek wieczorem na stronie internetowej MAEA.

 • 7:04

  Wojska rosyjskie w okupowanych obwodach: ługańskim i chersońskim na wschodzie i południu Ukrainy kontynuują działania "filtracyjne" wśród ludności, uprowadzając i wywożąc ludzi w nieznanym kierunku - podał w piątek sztab generalny armii ukraińskiej.

  "W miejscowości Pisky w rejonie starobielskim w obwodzie ługańskim przedstawiciele tzw. komendantury wojskowej przeprowadzili działania filtracyjne wobec miejscowej ludności. Prawie 30 obywateli uprowadzono i wywieziono w nieznanym kierunku. Analogiczne działania są prowadzone w miejscowościach wzdłuż trasy samochodowej Oleszki-Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim" - podał sztab.

  Zaznaczył, że takie działania są niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym i prawem konfliktów zbrojnych.

  W obwodzie chersońskim sztab obserwuje wzmożony ruch aut ciężarowych i osobowych, którymi Rosjanie wywożą zagrabione mienie. "Grabieże na dużą skalę odbywają się w Berysławiu i pobliskich miejscowościach" - relacjonuje sztab. Z tego regionu Rosjanie wywożą np. wyposażenie przedsiębiorstw obsługi sieci elektrycznych.

  Sztab przekazał także doniesienia z Rosji, z Władywostoku na Dalekim Wschodzie. W mieście tym, według armii ukraińskiej, mieszkańcy wyrażają niezadowolenie z powodu przeprowadzonej wcześniej mobilizacji na front i znacznych strat na wojnie wśród mieszkańców regionu. Władze Władywostoku "przygotowują się do możliwych protestów", a w całym regionie, Kraju Nadmorskim, wprowadzane są dodatkowe środki bezpieczeństwa - informuje sztab

 • 4:34

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuują wycofywanie niektórych jednostek z północno-wschodniego obwodu chersońskiego, ale nadal nie jest jasne, czy ich siły będą walczyć o Chersoń.

 • 4:33

  Ukraina śledzi "drogę pomocy w zakresie bezpieczeństwa od przygranicznych centrów logistycznych na linię frontu" i "dostarcza raporty o kosztach i uszkodzeniach, aby odnotowywać straty" - poinformowała agencja Reutera.

  Na początku tego tygodnia Pentagon ogłosił, że niewielka liczba żołnierzy amerykańskich rozpoczęła inspekcje na Ukrainie, aby upewnić się, że siły zbrojne właściwie wykorzystują broń dostarczaną przez Zachód.

 • 4:33

  Urzędnicy amerykańscy od kilku miesięcy badają użycie zachodnich broni przez Ukrainę i jak dotąd nie znaleźli żadnych oznak, że jest ona przekierowywana do innych krajów - powiedział rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder, informuje portal Europejska Prawda.

 • 4:33

  Wielka Brytania wprowadzi od 5 grudnia zakaz świadczenia państwom trzecim usług transportu rosyjskiej ropy, chyba że kupowana jest ona po cenie równej lub niższej od pułapu cenowego ustalonego przez państwa G7 i Australię - poinformował brytyjski rząd.

 • 4:33

 • 4:32

  Około 4,5 miliona Ukraińców, ponad 10 proc. przedwojennej populacji kraju, w czwartek wieczorem jest tymczasowo pozbawionych prądu z powodu rosyjskich ataków, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

 • 4:32


  Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która jest gospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów G7, zapowiedziała w czwartek, że Grupa będzie wspierać Ukrainę w zimie. Nie pozwolimy, by ludzie umierali z głodu i zimna z powodu brutalności Putina - dodała.

 • 4:32

  Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Pokrowsk w obwodzie donieckim – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko. Trzy pociski trafiły w budynek szkoły.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, tas, pp//now

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości