Ukraiński sztab: rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
asty,
js,
tas/dap
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Sobota jest 276. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab poinformował również, że trwa przygotowanie nowoprzybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych na okupowanej części ukraińskiego terytorium. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:26

  Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do śledzenia niedzielnej relacji:

 • 0:48

  Żołnierze w rosyjskim wojsku są słabo wyszkoleni i wyposażeni, a mimo to nadal wysyłani są na front. Władimir Putin poświęca ich życie, ale matki poległych mogą stać się dla niego niebezpieczne - pisze portal ZDF po piątkowym spotkaniu szefa Kremla z kilkunastoma matkami zmobilizowanych z okazji Dnia Matki. Jak skomentował Nico Lange, ekspert ds. rosyjskich i były pracownik resortu obrony w stacji ZDF, jest strategiczny powód, dla którego Putin wziął udział w takim wydarzeniu. "W poprzednich wojnach, takich jak wojna w Czeczenii, to właśnie matki walczących żołnierzy w dużym stopniu mobilizowały społeczeństwo" - podkreślił Lang.

  Według ZDF sytuacja setek cywilów wysłanych na front wojny przeciwko Ukrainie jest więcej, niż katastrofalna. "Brakuje im nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także sprawnego sprzętu wojskowego. Brakuje artykułów codziennego użytku, takich jak kurtki zimowe. Krewni i znajomi rosyjskich żołnierzy sami zamówili potrzebne rzeczy i wysłali je na front" - przekazał Lange.

  "Putin świadomie poświęca swoich żołnierzy, wysyłając ich choćby do miejsc, gdzie wiadomo, że jest bardzo niebezpiecznie. Przykładem jest miasto Bachmut, które od miesięcy wielokrotnie opierało się rosyjskim atakom" - dodał Lange. "To absolutnie nieludzkie, że rosyjscy dowódcy wykorzystują niedawno zmobilizowanych żołnierzy, aby sprawdzić, gdzie są miny na polach minowych i gdzie dokładnie znajdują się pozycje ukraińskie" - stwierdził.

  Jak potwierdził ekspert wojskowy Carlo Masala, żołnierze ci są traktowani jak "ludzka masa, kierowana falami na front" i "mięso armatnie", nie wnoszące wkładu w skuteczność bojową armii.

 • 22:55

  W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wsi Makijiwka w obwodzie ługańskim nie ostał się ani jeden niezniszczony dom, ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały ludzie żyją w piwnicach - przekazał w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  Zarówno Makijiwka, jak i inna wyzwolona miejscowość - Newske, w której żyje ok. 150 osób - znajdują się pod ciągłymi rosyjskimi ostrzałami. Gubernator podkreślił, że ludzie nie chcą opuszczać swoich domów. W Makijiwce pozostaje ok. 30 mieszkańców.

  Hajdaj zwrócił uwagę, że ukraińskie siły prowadzą działania w nadzwyczaj trudnych warunkach. "Straszne błoto, nie każdy pojazd przejedzie, a oni w tych deszczach, w minusowych temperaturach muszą prowadzić działania zbrojne w okopach" - powiedział.

  W sobotę w mediach społecznościowych udostępniano nagranie i zdjęcia przedstawiające warunki na ukraińskich pozycjach pod Bachmutem w obwodzie donieckim.

  УНИАН - новости Украины | война с Россией | новини України | війна з Росією | УНІАН

  Позиции под Бахмутом. Жесть

 • 20:49

  Luksemburg przekazał armii ukraińskiej sześć dronów Primoco UAV One 150 czeskiej produkcji - poinformował "Kyiv Indepedent", powołując się na ministerstwo obrony Luksemburga.

  "Kyiv Indepedent" przypomniał, że w poniedziałek minister obrony Luksemburga Francois Bausch powiedział, że kraj wyśle również dodatkowe wielozadaniowe pojazdy kołowe o wysokiej mobilności (HMMWV), aby "wzmocnić Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do samoobrony".

 • 20:48

  Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Szef ukraińskiego państwa poinformował, że w ciągu dnia rosyjska armia przeprowadziła ostrzał rakietowy prywatnych domów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. W ataku są ranni. Według najnowszych danych w mieście Dniepr poszkodowanych zostało 13 osób.

  "Ostrzeliwano też obwód doniecki, południe, inne regiony" - przekazał Zełenski.

  W tym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu w Ukrainie, którego kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Co roku w ostatnią sobotę listopada obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Hołodomoru i Represji Politycznych.

 • 20:46

  Ministrowie sprawiedliwości siedmiu największych państw uprzemysłowionych (G7) podczas przyszłotygodniowego spotkania w Berlinie będą rozmawiać o zbrodniach wojennych w Ukrainie - zapowiedział minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann.

  - Przede wszystkim będziemy mówić o przerażających zbrodniach wojennych, które są popełniane na terytorium Ukrainy i które chcemy ścigać i karać - powiedział Buschmann w nagraniu opublikowanym na Twitterze w związku z planowanym na poniedziałek i wtorek spotkaniem ministrów sprawiedliwości grupy G7 w Berlinie.

 • 18:15

  Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jak przekazało ukraińskie dowództwo, rosyjscy żołnierze przegrupowują oddziały, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim.

  Sztab poinformował również, że trwa przygotowanie nowoprzybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych na okupowanej części ukraińskiego terytorium.

 • 17:37

  Rosyjskie wojsko zaatakowało miejscowość Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Pociski trafiły w pięciopiętrowy budynek. W wyniku ostrzału zostało rannych trzech cywilów - poinformował szef tamtejszych władz Pawło Kyryłenko.

  Biuro prokuratora generalnego w Kijowie precyzowało później, że w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

 • 16:51

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w nawiązaniu do szczytu "Ziarno z Ukrainy" w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego.

  "90 lat temu straszliwy Hołodomor w Związku Sowieckim zabił miliony Ukraińców. Dziś Rosja używa głodu jako broni w wojnie z Ukrainą i do tworzenia podziałów, i dalszej niestabilności wśród reszty świata" - stwierdził Stoltenberg.

 • 16:17

  Rosyjscy okupanci próbują zorganizować deportację dzieci z obwodu ługańskiego do Rosji - przekazał rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  "Rosyjska administracja okupacyjna na czasowo okupowanym terytorium obwodu ługańskiego poinformowała, że przeprowadzono dogłębne badania lekarskie 15 tysięcy dzieci w wieku od 2 do 17 lat. Lekarze sprowadzeni z Rosji odnotowali w dokumentach, że 70 procent tych dzieci potrzebuje 'specjalnej opieki medycznej', co oznacza ich wywiezienie do Rosji" - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 15:36

  Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Kijowie.

  Szef polskiego rządu wziął udział w konferencji "Grain from Ukraine - bravery feeds planet", w której uczestniczył też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas późniejszej konferencji prasowej Morawiecki zwracał uwagę, że 90 lat temu komunistyczna Rosja dopuściła się ludobójstwa w Ukrainie poprzez sztucznie wywołany głód. Przypomniał, że zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków tam mieszkających.

  - Dzisiaj Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną. Chce rzucić Ukrainę na kolana. Nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie, nie udało im się pokonać jej finansowo, bo płynie pomoc finansowa z całego świata. Dziś następna próba to wywołanie głodu w Afryce po to, aby doprowadzić do wielkiego napięcia, nacisku migracyjnego na Europę, a także stworzenie bardzo złych warunków wewnątrz Ukrainy. Po to, żeby Ukraińcy cierpieli, po to, żeby oni chcieli sami doprowadzić do pokoju, który będzie pokojem na warunkach Putina - mówił polski premier.

  Dodał, że o tych kwestiach rozmawiał z prezydentem Zeleńskim i "nie można do tego dopuścić".

 • 13:51

  Szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował o uwolnieniu z rosyjskiej niewoli kolejnych 12 osób.

  Wśród uwolnionych jeńców są obrońcy Mariupola, Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, Wyspy Węży, a także troje cywilów.

  W minionym tygodniu udało się sprowadzić do domu 98 Ukraińców.

 • 13:48

  Prezydent Węgier Katalin Novak spotkała się w sobotę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To było pierwsze od czasu wybuchu wojny w Ukrainie spotkanie prezydentów obu państw.

  Prezydent Novak poinformowała o tym w mediach społecznościowych. "Jestem w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy. Pomagamy tam, gdzie są kłopoty" – napisała.

  Pod postem opublikowała grupowe zdjęcie, na którym prócz niej i Zełenskiego widać premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Belgii Alexandra De Croo, premier Litwy Ingridę Szimonyte oraz premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

 • 13:16

  Co najmniej sześć osób zostało rannych po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze – poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko w Telegramie. Uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych.

  Ostrzał wywołał pożar. Mieszkańcy relacjonowali, że widzieli kłęby dymu nad miastem. Na razie nie ma doniesień o zniszczeniu infrastruktury miejskiej.

 • 12:38

  Co najmniej sześć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze – przekazały w sobotę władze lokalne. Uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych.

 • 12:16

  "Ukraińcy przeszli przez straszne rzeczy. I pomimo tego zachowali zdolność do niepodporządkowania się i swoje umiłowanie wolności. Kiedyś chciano nas zniszczyć głodem, teraz – ciemnością i chłodem" - napisał w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w dniu upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu w latach 1932-1933, wywołanego przez władze sowieckie.

 • 11:06

  Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane – oświadczyła w sobotę w Kijowie premier Litwy Ingrida Szimonyte. Mówiła,że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie ma granic i przypomniała o śmierci dwóch osób, zabitych na terytorium Polski. - Tylko Rosja jest za to odpowiedzialna - powiedziała.

 • 11:05

  Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji – oświadczył w sobotę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

 • 10:22

  Premierzy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w sobotę w Kijowie wspólną deklarację, w ramach Trójkąta Lubelskiego.

 • 10:21

  W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

 • 10:08

  Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,9 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 6,1 miliona – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.

 • 9:57

 • 9:29

  Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, zdjęcia w otwartych źródłach pokazują wrak najwyraźniej zestrzelonego AS-15 Kent, wystrzeliwanego z powietrza pocisku manewrującego, zaprojektowanego w latach 80. wyłącznie jako środek przenoszenia broni jądrowej, w którym głowica została prawdopodobnie zastąpiona balastem.

  "Chociaż taki bierny system będzie nadal powodował pewne zniszczenia wskutek energii kinetycznej pocisku i niezużytego paliwa, jest mało prawdopodobne, by osiągał niezawodne efekty przeciwko założonym celom. Rosja niemal na pewno ma nadzieję, że takie pociski będą działać jako atrapa, rozpraszając ukraińską obronę powietrzną. Niezależnie od intencji Rosji, ta improwizacja podkreśla poziom wyczerpania zapasów rosyjskich pocisków dalekiego zasięgu" - napisano.

 • 8:46

  Informacje o planach ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi pod koniec listopada nie są zgodne z prawdą – powiadomił w sobotę ukraiński wywiad wojskowy, oceniając, że te działania dezinformacyjne mają na celu sprowokowanie Kijowa do przerzucenia wojsk na północ kraju.

  "W ostatnich dniach rozpowszechniana jest informacja o rzekomych planach wroga zaatakowania Ukrainy od strony północnej granicy przez zgrupowanie uderzeniowe Rosji i Białorusi pod koniec listopada" – pisze HUR, Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony. Informacji tej mają też towarzyszyć "anonimowe wrzutki" na temat planowanego przez przeciwnika poprzedzającego takie działania zmasowanego ataku rakietowo-lotniczego.

  "HUR powiadamia, że te informacje nie są zgodne z prawdą. Celem takiej informacyjnej operacji specjalnej jest sprowokowanie Ukrainy, by przerzuciła znaczną część wojsk na granicę z Białorusią i tym samym osłabiła potencjał Sił Zbrojnych na wschodzie i południu. Jednocześnie takie działania miałyby zademonstrować Białorusinom, że nasze państwo jakoby planuje zaatakować terytorium Białorusi i tym samym sprowokować ją do włączenia się do wojny" – napisano w oświadczeniu wywiadu wojskowego.

  Poza tym, jak wskazano, takie informacje mają na celu zasianie paniki wśród Ukraińców. Jest to element operacji informacyjno-psychologicznych.

  "Apelujemy do obywateli, by nie ulegali prowokacjom wroga i ufali tylko oficjalnym źródłom informacji. Siły Obrony Ukrainy zapewniają ochronę naszej granicy na północy i gotowe są w każdym momencie odeprzeć ataki przeciwnika: – zaznaczono. Według informacji wywiadu obecnie na tym kierunku nie ma oznak formowania zgrupowania uderzeniowego.

 • 8:25

  Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podał "New York Times".

 • 7:57

  "Matki zmobilizowanych", z którymi spotkał się w piątek Władimir Putin, w rzeczywistości były podstawionymi urzędniczkami. W rosyjskiej media sferze pojawiły się podziały z powodu traktowania zmobilizowanych jak mięso armatnie – napisał w sobotę amerykański Instytut Badań nad Wojną.

  Spotkanie, które odbyło się dwa dni przed obchodzonym w Rosji Dniem Matki i było szeroko relacjonowane przez media państwowe, miało służyć złagodzeniu niezadowolenia krewnych rezerwistów i wyciszenia apeli prawdziwych matek i żon.

 • 6:16

 • 4:50

  Instytut Badań nad Wojną: Raporty o słabo zaopatrzonym rosyjskim zmobilizowanym personelu dzielą rosyjską przestrzeń informacyjną, ujawniają napięcie między narracjami mobilizacyjnymi blogerów, Grupy Wagnera i faktycznymi rosyjskimi wysiłkami na rzecz złagodzenia problemów z morale.

 • 4:50

  - Uchodźcy z Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji zostali rozproszeni po Europie, nie wrócą do swoich domów zaraz po zakończeniu wojny - oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica. - Ich szkoły zostały zniszczone, ich domy zostały zniszczone, ich miejsca pracy zlikwidowane - dodała.

 • 4:49

  Odnosząc się do skali trudności z zaopatrzeniem w energię, prezydent oświadczył, że najwięcej problemów jest obecnie w stolicy Ukrainy, a także w obwodzie kijowskim, obwodzie odeskim, obwodzie lwowskim, obwodzie winnickim i obwodzie dniepropietrowskim.

  Prezydent szczególną uwagę poświęcił stolicy, gdzie jak przypomniał, w piątek wieczorem od sieci odłączono 600 tysięcy abonentów, a wielu mieszkańców Kijowa pozostawało bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin.

 • 4:49

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.

 • 4:49

 • 4:48

  Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest niezmienne: jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać. Jeśli oferta nie obejmie Ukrainy, ich miejsce powinno być w Polsce - ocenił szef BBN Jacek Siewiera.

 • 4:48

  Nawet hipotetyczne próby zajęcia Kijowa przez armię Rosji są skazane na klęskę - podkreśliła administracja ukraińskiej stolicy w piątek. Władze poinformowały o trwających pracach nad wzmacnianiem obrony miasta, budowane są fortyfikacje.

  Ukraińska armia nie zauważa obecnie sił przeciwnika, które pozwoliłyby mu na napaść na miasto z kierunku północnego. "Tym niemniej to nie jest powód do zaniedbywania obrony stolicy i bezpieczeństwa obywateli" - przekazała administracja Kijowa na Telegramie.

 • 4:48

  W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło na Ukrainie 11 cywilów. Wszystkie zabite osoby były mieszkańcami obwodu chersońskiego na południu kraju - poinformował w piątek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, js, tas/dap

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości