60 procent mieszkańców Kijowa nadal bez prądu po rosyjskich ostrzałach

Aktualizacja:
Autor:
asty,js
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Rosyjski ostrzał. Wybuchy w Kijowie i innych regionach Ukrainy
Rosyjski ostrzał. Wybuchy w Kijowie i innych regionach UkrainyTVN24, Reuters
wideo 2/27
TVN24, ReutersRosyjski ostrzał. Wybuchy w Kijowie i innych regionach Ukrainy

Czwartek jest 274. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Koncern DTEK, główny dostawca prądu w Kijowie poinformował, że bez prądu po rosyjskich atakach nadal pozostaje 60 proc. odbiorców w mieście oraz 70 proc. w całym obwodzie kijowskim. Rankiem koncern wznowił dostawy energii elektrycznej do obiektów infrastruktury krytycznej - wodociągów i szpitali. Prace nad przywróceniem zasilania do innych obiektów trwają. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:59

  Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 4 tys. rakiet, a średnia cena jednego rosyjskiego pocisku wynosi trzy miliony dolarów, pisze Forbes. Innymi istotnymi pozycjami rosyjskich wydatków są pensje żołnierzy, a następnie odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych żołnierzy i rannym w walce.

  Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w walkach od 24 października do 24 listopada zginęła rekordowa liczba rosyjskich żołnierzy, 17 470. To jeszcze więcej niż w pierwszym miesiącu wojny. Całkowite straty rosyjskie według Ukraińców to ponad 85 000 żołnierzy. Moskwa twierdzi, że jej straty są mniejsze.

 • 2:05

  Rosja za dziewięć miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu - donosi ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes.

 • 1:23

  Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyli do wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy w celu udzielenia wsparcia i pomocy ich personelowi - poinformował na Twitterze dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, donosi Ukrinform.

 • 23:56

 • 22:24

  Matthew Holliday, dyrektor ICMP na Europę, powiedział, że obecnie nie da się precyzyjnie stwierdzić, ile osób na Ukrainie zostało przymusowo przeniesionych, ile jest przetrzymywanych w aresztach w Rosji, ile zostało oddzielonych od rodzin lub zmarło i zostało pochowanych w prowizorycznych grobach.

  Jego zdaniem proces poszukiwania zaginionych na Ukrainie będzie trwał latami, nawet po ustaniu walk. Dlatego liczba 15 000 jest podawana z ostrożności, biorąc pod uwagę, że w samym Mariupolu mogło zginąć lub zaginąć 25 000 osób.

  - Liczby są ogromne, podobnie jak wyzwania stojące przed Ukrainą - powiedział Holliday. - Zdecydowana większość osób zaginionych, zmarłych, to ofiary zbrodni wojennych, a sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności – dodał.

 • 22:22

  Ponad 15 000 osób zaginęło podczas wojny na Ukrainie - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP). Organizacja podkreśla jednak, że jest to bardzo ostrożny szacunek, bowiem rzeczywistej liczby osób zaginionych obecnie nie da się jasno określić.

  ICPM to organizacja z siedzibą w Hadze, utworzona w następstwie wojen na Bałkanach w latach 90. W lipcu tego roku otworzyła biuro w Kijowie, aby pomóc Ukrainie w dokumentowaniu i poszukiwaniu zaginionych osób.

 • 22:05

  Ukraiński przywódca podkreślił, że na naradzie z dowódcam wojskowymi rozmawiał o kwestii łączności na terenie kraju.

  - Rosja chce, by Ukraińcy pozostali nie tylko bez światła i ciepła. Terroryści chcą nas izolować pomiędzy sobą, abyśmy już nie czuli wzajemnie swojej obecności. Jest to kwestia fundamentalna - ocenił Zełenski. Zapewnił, że władze przygotowują dodatkowe rozwiązania w kwestii łączności.

  Zełenski wymienił w wystąpieniu zainicjowaną w Parlamencie Europejskim kampanię "Generatory Nadziei", której celem jest zapewnienie Ukrainie generatorów prądu. Agregaty mają pomóc w utrzymaniu funkcjonowania podstawowych obiektów, dostarczając energię do szpitali, szkół, obiektów wodociągowych, ośrodków pomocy humanitarnej i schronów. Prezydent Ukrainy podziękował władzom PE i "wszystkim przyjaciołom w Unii Europejskiej", którzy dołączyli się do tej kampanii.

 • 22:04

  Zełenski przekazał, że wciąż w 15 obwodach Ukrainy są problemy z wodą. Najtrudniejsza sytuacja pod tym względem panuje w obwodach: kijowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, lwowskim, połtawskim i charkowskim. Problemy z elektrycznością są największe w tych samych sześciu regionach, a także w Kijowie i obwodach: żytomierskim, winnickim, zakarpackim, iwanofrankowskim, tarnopolskim, mikołajewskim, odeskim, chersońskim i chmielnickim.

 • 22:03

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że jego kraj stopniowo wychodzi z blackoutu i przywraca dostawy energii elektrycznej, wody, ogrzewania i łączności przerwane w wyniku zmasowanego ostrzału rosyjskiego dzień wcześniej.

  - Przez cały dzień trwają naprawy. Stopniowo przywracamy elektryczność, wodę, ogrzewanie i łączność - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

 • 21:21

  75 procent mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego, jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Ukrainy, wciąż nie ma prądu. W obwodzie odeskim, również na południu kraju, bez elektryczności pozostaje 64 procent odbiorców - poinformowali operatorzy.

 • 20:50

  Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń, zginęło czterech mieszkańców - poinformował wieczorem szef administracji obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Jak przekazał, pociski spadły m.in. na plac zabaw dla dzieci.

  "W wyniku ostrzału wybuchł pożar w wielopiętrowym bloku mieszkalnym. Pociski wroga spadły też na plac zabaw dla dzieci" - napisał Januszewycz na serwisie Telegram. Spośród 10 rannych w ostrzale cztery osoby zmarły.

  Szef obwodu poinformował, że ostrzał nastąpił około godz. 17 czasu lokalnego (godz. 16 w Polsce). Rosjanie ostrzelali z systemów rakietowych i artylerii dzielnice mieszkalne miasta.

  🇺🇦 Ярослав Янушевич / Херcонська ОДА (ОВА)

  ⏺Російські окупанти знову обстріляли Херсон. Близько 17:00 російські загарбники з артилерії та РСЗВ вкрили вогнем житловий район міста. Через обстріл загорілася багатоповерхівка. Ворожі снаряди потрапили й на дитячий майданчик. На цю годину відомо про 10 постраждалих внаслідок обстрілу, у чотирьох з них рашисти забрали життя. Співчуття рідним, в кого ці нелюди забрали найдорожче. Не пробачимо!

 • 20:13

  W armii Rosji propagowany jest dokument, w którym mowa jest o potrzebie udziału 5 mln żołnierzy w jej siłach zbrojnych w celu wygrania "wojny z NATO na Ukrainie" - poinformował gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego.

  Dokument ten nosi nazwę "Wnioski z wojny z NATO na Ukrainie" - powiedział wojskowy, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  - Część tego arcydzieła wyszczególnia między innymi problemy rosyjskich wojsk okupacyjnych, wśród nich - niezdolność dowódców do kierowania personelem w oddziałach, niezadowalający stan dyscypliny i przygotowania bojowego, przestarzałe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, brak możliwości podejmowania decyzji przez dowódców bez obowiązkowego uzgodnienia ze zwierzchnikami, itd. - powiedział gen. Hromow.

  - W dokumencie mowa jest również o tym, że takiej wojny nie było już od ponad 80 lat, a w celu odniesienia zwycięstwa przez Rosję liczebność jej armii powinna sięgnąć około 5 mln żołnierzy - relacjonował generał. Jak dodał, "w ocenie niektórych oficerów rosyjskich sił zbrojnych to ostatnie może oznaczać ogłoszenie w Rosji w najbliższym czasie kolejnej fali mobilizacji i wprowadzenie stanu wojennego w kraju".

 • 19:51

  Posłowie do Parlamentu Europejskiego zatwierdzili 18 mld euro pożyczki dla Ukrainy w czasie trwania wojny wywołanej przez Rosję. Rozporządzenie zostało przyjęte 507 głosami, przeciwko było 38 europarlamentarzystów, a 26 wstrzymało się od głosu.

  Zgodnie z wnioskiem Komisji 18 mld euro pokryje część szacowanego na 4 mld euro miesięcznego zapotrzebowania na finansowanie na Ukrainie podstawowych usług publicznych, stabilności makroekonomicznej i odbudowy zniszczonej przez Rosję infrastruktury krytycznej. Pożyczka pozyskiwana przez UE z rynków finansowych będzie wypłacana w kwartalnych ratach, z zachowaniem ciągłości i przewidywalności.

  Pożyczka dla Ukrainy jest warunkowa. Wymaga reform, które wzmocnią instytucje kraju i przygotują go zarówno do odbudowy, jak i do członkostwa w UE. Warunki, które są weryfikowane przez Komisję przed każdą ratą, obejmują środki na rzecz zwalczania korupcji, reformy sądownictwa, poszanowania praworządności, dobrego zarządzania i modernizacji instytucji.

  Od początku wojny UE i jej państwa członkowskie przekazały Ukrainie 19,7 mld euro, z czego dużą część w postaci pomocy makrofinansowej zatwierdzonej przez PE we wrześniu i lipcu.

  Pożyczka musi teraz zostać zatwierdzona jednomyślnie przez Radę 6 grudnia, zanim Komisja będzie mogła skorzystać z rynków finansowych i wypłacić wsparcie na początku 2023 roku.

 • 19:48

  Bez energii elektrycznej pozostaje nadal około 60 proc. odbiorców w Kijowie i 70 proc. w obwodzie kijowskim - poinformował koncern DTEK, główny dostawca prądu w stolicy Ukrainy. Władze Kijowa powiadomiły o wznowieniu dostaw wody.

  W oświadczeniu opublikowanym wieczorem przez agencję Interfax Ukraina koncern podkreślił, że rankiem w czwartek wznowił dostawy energii elektrycznej do obiektów infrastruktury krytycznej - wodociągów i szpitali. Prace nad przywróceniem zasilania do innych obiektów trwają.

  Ze swej strony władze miejskie Kijowa poinformowały, że według stanu na godz. 17.20 (godz. 16.20 czasu polskiego - red.) we wszystkich dzielnicach przywrócono dostawy wody, jednak w niektórych miejscach są problemy z ciśnieniem wody. Służby komunalne pracują nad przywróceniem ogrzewania w mieście.

  We Lwowie do końca dnia z powodu braku zasilania na podstacjach elektrycznych nie będą kursować tramwaje i trolejbusy - podały służby prasowe rady miejskiej. Jeśli stan ten się przedłuży, w piątek rano na ulice wyjadą dodatkowe autobusy.

  W Charkowie na wschodzie kraju i w obwodzie charkowskim wznowiono dostawy prądu dla prawie 70 proc. odbiorców - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

  Regiony i miasta Ukrainy borykają się ze skutkami środowego zmasowanego ataku rosyjskiego na obiekty infrastruktury energetycznej, w tym elektrownie, elektrociepłownie, stacje elektroenergetyczne. W wyniku ostrzałów większość mieszkańców Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu.

 • 19:47

  To nie jest czas na opuszczenie Ukrainy - powiedział prezydent USA Joe Biden. Ocenił też, że nowy Kongres będzie wspierał dalszą pomoc dla Ukrainy, zaś sprawa nałożenia limitu ceny na rosyjską ropę jest wciąż "w grze".

 • 17:47

  W sprawie wojny w Ukrainie "działania dyplomatyczne nie przyniosły dotąd wielkich rezultatów" - stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. W wywiadzie dla stacji telewizyjnej włoskiego Episkopatu - TV2000 podkreślił: "Wszystko zależy od stron" konfliktu i przypomniał, że od początku Watykan wyrażał gotowość zaangażowania się na rzecz jego zakończenia.

  - Papież powtarzał stale swą wolę doprowadzenia do tego, by zakończyć wojnę, ale także oddania się do dyspozycji, aby zaoferować warunki i otoczenie, by to nastąpiło. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi - powiedział kardynał Parolin w dniu, gdy minęło dziewięć miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

  Watykański sekretarz stanu wyjaśnił, że działania Stolicy Apostolskiej prowadzone są zgodnie z "trzema liniami".

  - To przede wszystkim nauczanie papieża z jego stałymi i żarliwymi apelami o zakończenie wojny. Jest też aspekt humanitarny, bo sytuacja na Ukrainie staje się coraz bardziej nie do zniesienia, a ludność jest pozostawiona w ciemnościach i w zimnie z powodu bombardowań cywilnych instalacji, to jest naprawdę nie do pomyślenia - oświadczył kard. Parolin.

  - Są też działania dyplomatyczne, które nie przyniosły dotąd wielkich rezultatów - dodał.

 • 17:41

  Szefowie sztabów generalnych trójki UE, tj. Francji, Czech i Szwecji, rozmawiali w Pradze o szkoleniu ukraińskich żołnierzy - poinformował czeski sztab generalny.

  Najwyżsi wojskowi dowódcy trzech państw przewodzących w UE dyskutowali o dalszym wsparciu Wspólnoty dla Ukrainy, w tym o unijnej inicjatywie szkolenia ukraińskich żołnierzy.

  Rzehka zauważył, że wsparcie dla Ukrainy jest jednym z priorytetów kończącej się prezydencji Czech. Powtórzył, że Czechy chcą uczestniczyć w programie, który musi uwzględniać potrzeby ukraińskiej armii. Zadeklarował, że czeska armia jest gotowa do prowadzenia szkolenia ogólnowojskowego, specjalistów od broni masowego rażenia, oddziałów medycznych oraz saperskich. Czechy wyślą też swoich instruktorów do innych krajów oraz do sztabu misji szkoleniowej, który będzie mieć siedzibę w Polsce.

 • 17:36

  Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

  - Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO - powiedziała Lambrecht.

  - Jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami - dodała.

 • 16:37

  Grupa żołnierzy ukraińskich, funkcjonariuszy straży granicznej i gwardii narodowej - łącznie 50 osób - wraca do kraju w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską - powiadomił Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  "Dziś z niewoli rosyjskiej zdołało powrócić 50 ukraińskich obrońców: 20 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej, 12 chłopców z marynarki wojennej, 10 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, sześciu pograniczników i dwóch z obrony terytorialnej" - napisał Jermak w komunikacie na serwisie Telegram. Uściślił, że wśród uwolnionych jest dwóch oficerów.

  Jermak podkreślił, że 19 osób spośród uwolnionych to obrońcy Mariupola, z których dwunastu ewakuowano z broniących się do końca zakładów Azowstal. Siedmiu uwolnionych służyło na Wyspie Węży, piętnastu - w elektrowni atomowej w Czarnobylu..

  O poprzedniej wymianie jeńców biuro prezydenta Ukrainy poinformowało dzień wcześniej, w środę. Tego dnia ogłoszono, że do kraju wraca 35 wojskowych i jeden cywil. Również w tej grupie znaleźli się obrońcy Mariupola i funkcjonariusze Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

 • 16:34

  Unia Europejska kontynuuje prace nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas czwartkowej wizyty w Finlandii.

  - Ciężko pracujemy, aby uderzyć w Rosję tam, gdzie boli jeszcze bardziej, stępić jej zdolność do prowadzenia wojny z Ukrainą. Mogę dziś ogłosić, że pracujemy pełną parą nad dziewiątym pakietem sankcji - powiedziała von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z szefowymi rządów Finlandii i Estonii Sanną Marin i Kają Kallas.

  - I jestem przekonana, że bardzo szybko zatwierdzimy globalny pułap cenowy na rosyjską ropę z państwami grupy G7 i innymi głównymi partnerami. Nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży Putina i nie wygra jego bezprawnej i barbarzyńskiej wojny – dodała.

  Von der Leyen podkreśliła też, że rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną są zbrodniami wojennymi.

  - Wiem również, że nasi ukraińscy przyjaciele przetrwają tę strategię, ponieważ są silni, a ich sprawa jest słuszna, a my, UE, stoimy z nimi w tych bardzo trudnych czasach tak długo, jak to będzie konieczne – zapowiedziała.

  W zeszłym miesiącu UE zatwierdziła ósmy pakiety sankcji wobec Rosji, który zawierał m.in. więcej ograniczeń w handlu stalą i produktami technologicznymi.

 • 16:27

  Szkolenie za granicą przeszło dotąd 7600 ukraińskich żołnierzy, trwa przygotowanie dalszych 2900 wojskowych - poinformował na briefingu w Kijowie gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych.

  Gen. Hromow wyjaśnił, że 7600 żołnierzy przeszło "podstawowe przygotowanie" i z tego zakresu szkoli się jeszcze 2900 żołnierzy. Według jego słów na poligonach krajów partnerskich Ukrainy prowadzone są działania z zakresu przygotowania zbiorowego.

  Polska, Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone już szkolą ukraiński personel wojskowy. Niemcy i Hiszpania zapowiedziały w zeszłym tygodniu, że planują wyszkolić tysiące ukraińskich żołnierzy w ramach unijnego programu, który ma wesprzeć Kijów w obronie przed inwazją rosyjską.

 • 14:51

  Nad ranem w większości kijowskich mieszkań powoli zaczęto przywracać prąd i ogrzewanie, gorzej jest z dostawami wody - mieszkańcy muszą zbierać śnieg i wodę deszczową. Władze miasta informują, że dzisiaj dostawy wody mają zostać przywrócone.

  - Nie wiem, czy to dobrze, czy nie - dowiemy się jutro, gdy zobaczymy czy nie będzie mrozu, lecz dzisiejszy deszcz mnie bardzo ucieszył - powiedziała w rozmowie z korespondentką PAP 45-letnia Ałła. - Na naszym podwórku śnieg, który padał pod koniec ubiegłego tygodnia, został sprzątnięty i nie mogłam - tak jak moja koleżanka - zebrać go do wiadra, a później roztopić. Na szczęście zaczął padać deszcz, dzięki czemu mam teraz w domu tak zwaną techniczną wodę - opowiada kobieta.

  25-letnia Natalia relacjonuje natomiast: "Moi rodzice poszli na koncert do filharmonii i byli pod wrażeniem postawy muzyków, którzy zagrali w nieogrzewanej sali koncert przy świecach, latarkach i lampkach. Widzów było niedużo, lecz ci, którzy byli – byli zachwyceni, a brzmienie orkiestry było wyjątkowe".

  Dozorca w jednym z kijowskich bloków, 65-letni Mykoła przez całą noc pilnował drzwi wejściowych zamykanych na zamek elektroniczny, które w mroźną noc nie mogły pozostawać szeroko otwarte. - Było mi miło, że niektórzy mieszkańcy pomyśleli o mnie i częstowali mnie gorącą kawą i herbatą - mówi PAP mężczyzna. - W budynku, w którym pracuję są kuchenki elektryczne, więc zrobić coś gorącego bez prądu jest tu niełatwo, dlatego też kawa i herbata oferowana przez mieszkańców są po prostu bezcenne - dodaje.

  Mykoła opowiada też o trudnościach w życiu codziennym, z którymi borykają się kijowianie: "W moim mieszkaniu jak na razie nie ma ani wody, ani prądu. Z uwagi na to moja siostra zaprosiła mnie i moją rodzinę 'na kąpiel'". Mężczyzna dodał, że "kąpielowe wizyty" są obecnie w Kijowie powszechne, a taka postawa ludzi jest kolejnym świadectwem tego, że Ukraińcy wytrwają i zwyciężą.

 • 13:53

  Około 10-15 tys. białoruskich wojskowych jest gotowych do udziału w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - poinformował gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

  - Gotowość sił zbrojnych Białorusi do prowadzenia samodzielnych działań ofensywnych jest oceniana jako niska. Stan moralno-psychologiczny uważany jest za niski w związku z odmową większości składu osobowego udziału w (...) wojnie z Ukrainą - powiedział generał, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  - Jednocześnie ok. 10-15 tys. osób ze struktur siłowych Białorusi jest gotowych, by uczestniczyć w tzw. specjalnej operacji wojskowej Rosji przede wszystkim ze względu na atrakcyjny żołd - wskazał.

  Jak poinformował, rosyjskim wojskowym w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim rozkazano zaminowanie terenu, by nie dopuścić do rzekomego "przedarcia się dywersyjnych grup sił obrony Ukrainy na terytorium Rosji". Sprawdzany jest też stan uzbrojenia i sprzętu. - Biorąc pod uwagę te informacje, błędnym byłoby wykluczanie wrogich prowokacji na granicy - oznajmił.

 • 13:50

  Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład do planowanego pakietu wsparcia Unii Europejskiej o wartości 18 mld euro - wynika z dekretu opublikowanego w węgierskim dzienniku urzędowym.

  W dokumencie napisano, że rząd "podtrzymuje swoje zobowiązanie do udziału w finansowym wsparciu dla Ukrainy, które jest potrzebne w kontekście wojny". Dlatego zobligował ministra finansów do przekazania kwoty 187 mln euro jako węgierskiego wkładu w unijną pomoc dla Kijowa w 2023 roku wartą 18 mld euro.

  Ponadto rząd wezwał ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto do rozpoczęcia negocjacji ze stroną ukraińską w celu wypracowania umowy dla przekazania środków.

  Kilka dni temu premier Viktor Orban zapowiedział, że Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie, środki dla Kijowa mogą przekazać na podstawie umowy dwustronnej.

 • 13:47

  Po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączone zostały wszystkie bloki energetyczne elektrowni atomowych w kraju - poinformował koncern atomowy Enerhoatom.

 • 12:33

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w czwartek film, na którym zwraca się do narodu białoruskiego z ostrzeżeniem o planowanych rosyjskich prowokacjach i apeluje o nieuleganie im.

 • 12:31

  W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja prawdopodobnie przerzuciła główne elementy swoich sił powietrznodesantowych (WDW) na fronty w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Niektóre jednostki WDW zostały prawdopodobnie wzmocnione zmobilizowanymi rezerwistami. Chociaż ten słabo wyszkolony personel osłabi rzekomo elitarny potencjał WDW, Rosja prawdopodobnie nadal będzie kierować te jednostki do sektorów uznanych za szczególnie ważne" - skomentowali Brytyjczycy.

 • 11:23

  W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu chersońskiego znaleziono ciała ponad 430 cywilów zabitych przez siły okupacyjne oraz dziewięć miejsc, w których torturowano ludzi - poinformował w czwartek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

  Zaznaczył, że na wyzwolonym terytorium wciąż jest wiele zaminowanych terenów i budynków. Trwają też ostrzały moździerzowe ze strony rosyjskiej armii.

 • 11:16

  Mimo braku prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich ostrzałów lekarze kijowskiego Instytutu Serca w środę przeprowadzali pilne operacje. Podczas operacji na sercu dziecka w sali zabrakło światła, lekarze kontynuowali pracę przy zapalonych latarkach.

  Dyrektor placówki Borys Todurow poinformował, że w Instytucie Serca przebywało podczas ostrzału 190 pacjentów i 300 pracowników.

 • 11:04

  Dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia - pytał Zełenski podczas inauguracji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.

 • 10:54

  Zełenski: Rosja przeprowadza zmasowane uderzenia rakietowe na nasze miasta. Stara się pozostawić miliony ludzi bez prądu, ciepła i wody.

 • 10:49

  Dzisiaj mija 9 miesięcy od dnia, kiedy Rosja rozpoczęła zbrodniczą, niesprowokowaną, pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie. Nasze państwo demonstruje odwagę niszcząc armię okupanta, który chwalił się, że jest drugą armią świata. Większość państw świata demonstruje potężną solidarność – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Sejmie.

 • 10:29

  Ponad 95 procent terytorium Mołdawii odzyskało już dostęp do energii elektrycznej po środowej awarii spowodowanej rosyjskimi ostrzałami Ukrainy - poinformował na Twitterze wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu.

 • 10:28

  Rosja potrzebuje tygodnia, by przygotować zmasowany atak rakietowy - taki, do jakiego doszło w środę - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

  "Próbują nas złamać, zanurzyć w ciemności i zimnie w okresie wojny i zmusić do negocjacji na warunkach agresora. To im nie wyjdzie, zdajemy sobie sprawę z cykliczności (zmasowanych ataków rakietowych) - to około tygodnia. To jest okres, który jest potrzebny, by przygotować się do następnego zmasowanego ataku rakietowego" - mówił Jusow, cytowany w czwartek przez portal RBK-Ukraina. Według niego "bez wątpienia" Moskwa będzie ponawiać takie ostrzały.

 • 10:07

  Przedstawiciele Ukrainy i Rosji spotkali się w zeszłym tygodniu w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, aby omówić kwestie wymiany jeńców oraz wznowienia eksportu rosyjskiego amoniaku - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Do spotkania miało dojść 17 listopada. Reuters powołał się na własne źródła, pragnące zachować anonimowość.

  Rosyjski amoniak, który jest niezbędny przy produkcji nawozów, transportowany jest do Azji i Afryki rurociągiem przebiegającym przez Ukrainę. Reuters nie dowiedział się, co ustalono podczas rozmów.

  Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar powiedział Reutersowi, że "uwolnienie naszych jeńców jest elementem negocjacji w sprawie eksportu rosyjskiego amoniaku", i dodał, że Ukraina stara się wykorzystać każdą okazję, by uwolnić jeńców. Powiedział, że nic nie wiedział o spotkaniu w ZEA - informuje Reuters.

 • 9:31

  "Trzeba zdać sobie sprawę z najważniejszego: wczoraj tak naprawdę w naszej sieci energetycznej doszło do blackoutu w wyniku ostrzałów. O 4 rano już zdołaliśmy połączyć (sieć), teraz działa jako całość" - powiedział w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, cytowany przez Interfax-Ukraina.

  Szef resortu oświadczył, że obiekty infrastruktury krytycznej w całym kraju zostały już podłączone do prądu. Poinformował, że do wieczora powinny znów zacząć produkować energię elektryczną elektrownie atomowe, co przyczyni się do zmniejszenia deficytu prądu - pisze Ukrinform.

 • 8:57

  Rozlokowanie systemów Patriot na zachodzie Ukrainy wzmocniłoby bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Ukrainy i Europy - oznajmił w czwartek Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentując inicjatywę polskich władz w sprawie niemieckiej oferty wsparcia obejmującej Patrioty.

  "A dlaczego w Polsce? Można na Ukrainie rozlokowywać, na zachodzie. To jest pytanie do naszych partnerów, na jakie są gotowi pójść kroki, by obronić ukraińską granicę i ukraińskie terytorium oraz Europę, by jeszcze na obrzeżach Europy zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej" - powiedział Ihnat, cytowany przez RBK-Ukraina.

 • 8:42

  Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,937 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 6,135 milionów – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

 • 8:07

  Na powierzchnię wydobyto na Ukrainie około trzy tysiące górników, którzy utknęli pod ziemią po rosyjskich ostrzałach - poinformował w czwartek rano Wałentyn Rezniczenko, szef władz obwodu dniepropietrowskiego na południowym wschodzie Ukrainy.

  Operacje ratunkowe przeprowadzono w Krzywym Rogu i w rejonie (powiecie) pawłohradzkim. Pracownicy utknęli w kopalniach w związku z brakiem prądu spowodowanym ostrzałami.

 • 7:48

  Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow powiedział, że ponad 1000 miejscowości w regionie jest nadal bez prądu i trwają prace naprawcze - pisze RBK-Ukraina.

 • 7:48

  70 procent Kijowa w czwartek rano jest bez prądu po środowych rosyjskich zmasowanych ostrzałach - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. W obwodzie kijowskim bez dostaw energii pozostają mieszkańcy tysiąca miejscowości.

  Kliczko napisał w komunikatorze Telegram, że służby całą noc pracowały nad przywróceniem dostaw energii i wody w mieście. Wodę mają już odbiorcy na lewym brzegu Dniepru, na prawym dostawy mają być przywrócone w pierwszej połowie dnia.

 • 7:45

  Te postulaty Putina są równoznaczne z wymogiem zmiany władz w Kijowie, nawet jeśli nie powiedział tego wprost - podkreśla ISW.

  "Maskowanie przez Kreml jego celów, które jest najprawdopodobniej skierowane do zachodnich odbiorców, dezorientuje rosyjskich zwolenników wojny" - piszą eksperci.

 • 7:44

  Rosja nie porzuciła celów przejęcia kontroli nad Ukrainą, "tylko najprawdopodobniej częściowo je maskuje, by wprowadzić w błąd kraje Zachodu, które mają naciskać na Ukrainę w sprawie dążenia do pokoju" - napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

  ISW podkreśla, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow 21 listopada powiedział, iż zmiana obecnych władz w Kijowie nie jest celem rosyjskiej "specjalnej operacji wojskowej" (wojny) na Ukrainie i zaznaczył, że prezydent Władimir Putin "już wcześniej o tym mówił".

  Jednak - jak wskazują analitycy - Putin twierdził w ostatnim czasie między innymi, że Ukraina "straciła swoją suwerenność" i znalazła się całkowicie pod kontrolą NATO, że Rosja "stworzyła" Ukrainę i to ona może być "jedynym prawdziwym gwarantem suwerenności" Ukrainy. Powtarzał też, że konieczna jest "denazyfikacja" Ukrainy.

 • 7:39

  Pierwszym miejscem, które chcę odwiedzić w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Chersoniu, jest teatr – powiedział PAP były minister kultury Ukrainy, a dziś żołnierz sił zbrojnych tego kraju, Jewhen Nyszczuk, który z bronią w ręku wkroczył do wyzwolonego miasta.

 • 6:40

  W środę ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki w okolicy ośmiu miejscowości w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według sztabu personel medyczny w okupowanym mieście Gorłówka w obwodzie donieckim otrzymał od okupacyjnych władz polecenie, by zabierać dokumenty poległym bojownikom tzw. grupy Wagnera oraz by nie przeprowadzać oględzin ich ciał, lecz zapakowywać zwłoki w worki do transportu.

 • 6:39

  Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych i 23 ataki lotnicze oraz ponad 70 ostrzałów miejscowości i ukraińskich pozycji z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - poinformował w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według komunikatu sztabu, podczas zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, kirowohradzkim, zaporoskim, charkowskim i donieckim wystrzelono 67 pocisków manewrujących i około 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 pocisków i pięć dronów.

 • 6:25

  Naród ukraiński jednoczy się w tych chwilach z Polską, z ogromną nutą współczucia i solidarności - powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, odnosząc się do eksplozji rakiety w Przewodowie, w której zginęło dwóch Polaków.

 • 6:09

 • 4:13

  ISW: Siły rosyjskie kontynuowały działania obronne na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w kierunku miejscowości Kreminny i Swatowe. Zaciekłe walki toczone są również wokół Bachmutu i Awdijiwki.

 • 4:12

  Rosyjskie ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie są zbrodniami wojennymi i nie mogą pozostać bezkarne - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. - Rosyjska strategia polega na tym, aby złamać ukraiński naród - powiedział Emmanuel Macron.

  Prezydent Francji poinformował, że w najbliższych dniach zamierza skontaktować się telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by porozmawiać z nim m.in. o sprawie zachowania bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

 • 4:12

  Ukraiński prezydent ocenił, że Rosja odpowiedziała na jego propozycję "formuły pokoju" wygłoszoną podczas szczytu G20 własną "formułą terroru". Wezwał też ONZ, by uznał Rosję za państwo terrorystyczne oraz ponowił swój apel o odebranie Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

  - Nie możemy być zakładnikiem jednego międzynarodowego terrorysty. Rosja robi wszystko, by uczynić generator elektryczny potężniejszym narzędziem niż Karta Narodów Zjednoczonych. (...) Potrzebujemy waszych decyzji - stwierdził Zełenski.

 • 4:12

 • 4:11

  Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał przy tym do odebrania Rosji prawa weta w Radzie.

 • 4:11

  Rosyjski ostrzał rakietowy na Ukrainę pokazuje, że Kreml jest skłonny zwiększyć ryzyko incydentu jądrowego, który może zagrozić całemu regionowi - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

 • 4:11

  W efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu - podało ministerstwo energetyki Ukrainy. Dodano, że rosyjski atak doprowadził do tymczasowego wstrzymania produkcji prądu we wszystkich elektrowniach atomowych, większości elektrowni cieplnych i wodnych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii.

  W środę siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę 67 pocisków manewrujących, z których ukraińska obrona powietrzna strąciła 51; na Kijów wystrzelono 30 rakiet, 20 z nich zniszczono - przekazał z kolei naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

 • 4:11

  Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty,js

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Vladyslav Musiienko

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości