80 procent Kijowa bez prądu i wody po rosyjskim ostrzale

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Środa jest 273. dniem ataku Rosji na Ukrainę. W wyniku ostrzału Kijowa zginęły cztery osoby. 80 procent miasta pozostaje bez dostaw prądu i wody - poinformował mer Witalij Kliczko. W związku z rosyjskimi ostrzałami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:08

  ISW: Siły rosyjskie kontynuowały działania obronne na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w kierunku miejscowości Kreminny i Swatowe. Zaciekłe walki toczone są również wokół Bachmutu i Awdijiwki.

 • 2:54

  Rosyjskie ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie są zbrodniami wojennymi i nie mogą pozostać bezkarne - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. - Rosyjska strategia polega na tym, aby złamać ukraiński naród - powiedział Emmanuel Macron.

  Prezydent Francji poinformował, że w najbliższych dniach zamierza skontaktować się telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by porozmawiać z nim m.in. o sprawie zachowania bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

 • 1:58

  Ukraiński prezydent ocenił, że Rosja odpowiedziała na jego propozycję "formuły pokoju" wygłoszoną podczas szczytu G20 własną "formułą terroru". Wezwał też ONZ, by uznał Rosję za państwo terrorystyczne oraz ponowił swój apel o odebranie Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

  - Nie możemy być zakładnikiem jednego międzynarodowego terrorysty. Rosja robi wszystko, by uczynić generator elektryczny potężniejszym narzędziem niż Karta Narodów Zjednoczonych. (...) Potrzebujemy waszych decyzji - stwierdził Zełenski.

 • 1:25

  Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał przy tym do odebrania Rosji prawa weta w Radzie.

 • 0:26

  Rosyjski ostrzał rakietowy na Ukrainę pokazuje, że Kreml jest skłonny zwiększyć ryzyko incydentu jądrowego, który może zagrozić całemu regionowi - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

 • 23:43

 • 23:20

  W efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu - podało ministerstwo energetyki Ukrainy. Dodano, że rosyjski atak doprowadził do tymczasowego wstrzymania produkcji prądu we wszystkich elektrowniach atomowych, większości elektrowni cieplnych i wodnych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii.

  W środę siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę 67 pocisków manewrujących, z których ukraińska obrona powietrzna strąciła 51; na Kijów wystrzelono 30 rakiet, 20 z nich zniszczono - przekazał z kolei naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

 • 21:50

  Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

 • 21:26

  Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynardowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.

 • 20:58

  We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 procent, a dostawy prądu w połowie - przekazał mer miasta Andrij Sadowy.

 • 20:58

  36 ukraińskich obrońców wraca do domów w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Wymiana objęła jednego cywila i 35 wojskowych. Są wśród nich obrońcy Mariupola oraz funkcjonariusze Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli w pierwszych dniach inwazji na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - pisze Interfax-Ukraina.

 • 19:53

  80 proc. odbiorców w Kijowie jest pozbawionych dostaw prądu i wody wskutek rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

 • 19:41

  Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone rosyjskiemu zmasowanemu atakowi rakietowemu na Ukrainę, rozpocznie się dzisiaj o godzinie 23 czasu kijowskiego (godzina 22 w Polsce) - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, cytowany przez RBK-Ukraina.

  O zwołanie pilnego posiedzenia tego gremium apelował prezydent Zełenski.

 • 19:39

  Korespondentka PAP relacjonuje sytuację w Kijowie. Po środowym, zmasowanym ataku rakietowym wojsk rosyjskich miasto jest pogrążone w ciemności. Brak prądu, ogrzewania i wody. Ruch tramwajów został wstrzymany, a pociągi metra kursują z dłuższymi przerwami. Otwarte są sklepy i lokale, które są wyposażone w generatory. Mieszkańcy ukraińskiej stolicy nie wpadają w panikę i wspierają się nawzajem.

  Ze względu na przerwę w dostawie elektryczności, w Kijowie występują duże problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu. Wśród mieszkańców nie widać jednak oznak paniki, a zachowanie ludzi jest bardzo podobne do tego, które było widoczne w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji w lutym - ludzie wzajemnie się wspierają i pomagają sobie nawzajem.

  W sklepach spożywczych, które są zaopatrzone w generatory, utworzyły się kolejki. Ludzie są spokojni i skoncentrowani - wiedzą czego potrzebują i dość mechanicznie kupują to co trzeba, rozliczają się i wychodzą. Ze sklepów znów zniknęła muzyka, a kasjerzy ponownie pracują przy wszystkich kasach.

 • 18:36

 • 18:33

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne, Ukraina domaga się pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

  "Mordowanie cywilów i niszczenie cywilnej infrastruktury to akty terroru. Ukraina będzie nadal domagać się od świata zdecydowanej reakcji na te zbrodnie" - napisał Zełenski na Twitterze

 • 18:21

  Biały Dom zatwierdził w środę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającą uzbrojenie o wartości 400 milionów dolarów. W jej skład weszły m.in. rakiety do systemów NASAMS i HIMARS, karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów i generatory prądu.

 • 18:08

  Liczba ofiar śmiertelnych dzisiejszych rosyjskich ostrzałów w obwodzie kijowskim Ukrainy wzrosła do czterech, 27 osób zostało rannych - przekazał komendant policji tego obwodu Andrij Niebytow.

 • 17:32

  Rosja, wystrzeliwując przeciwko Ukrainie 67 rakiet, udowodniła, że jest państwem sponsorującym terroryzm - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, efekt ostrzału jest tragiczny: wiele osób zostało rannych, są też zabici.

  - Dziś Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Nareszcie. Dziękuję wszystkim eurodeputowanym. A później Rosja udowodniła całemu światu, że to wszystko prawda, wykorzystując 67 rakiet przeciwko naszej infrastrukturze, energetyce, zwykłym ludziom - powiedział prezydent na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych

 • 17:14

  Większość mieszkańców Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału - poinformowało ministerstwo energetyki Ukrainy.

  "Dziś Rosja znowu przeprowadziła zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej. To infrastruktura cywilna, która gwarantuje dostawy energii i ciepła dla milionów ukraińskich kobiet, dzieci i emerytów" - napisał resort w komunikacie.

  "Tylko terroryści postępują tak wobec narodu, z którym nie mogą zwyciężyć, więc próbują go po prostu zniszczyć" - dodano.

 • 16:30

  Na Kijów rosyjskie wojsko wystrzeliło 31 rakiet, 21 z nich udało się nam strącić - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W rosyjskim ostrzale miasta trzy osoby, w tym 17-latka, zginęły, a 11 zostało rannych.

  Rosyjskie rakiety trafiły w obiekty infrastruktury krytycznej miasta, część stolicy jest bez prądu - powiedział Kliczko, cytowany przez Suspilne.

 • 16:07

  W związku z rosyjskimi ostrzałami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych na Ukrainie: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej - poinformował koncern Enerhoatom. Wcześniej informowano o wyłączeniu w dwóch z nich.

 • 15:44

  W wyniku rosyjskich ostrzałów problemy z dostawą prądu i wody jest między innymi w Krzywym Rogu. W tym mieście pod ziemią utknęli górnicy, trwa akcja ratunkowa.

 • 15:21

 • 15:14

  Z powodu ostrzału w całym Kijowie wstrzymane są dostawy wody. Specjaliści pracują nad jak najszybszym ich przywróceniem - napisał mer Witalij Kliczko na Telegramie i zaapelował o gromadzenie zapasów wody.

  Energetycy pracują również nad przywróceniem elektryczności w stolicy - dodał.

 • 15:13

  Wielka Brytania wysyła śmigłowce wojskowe na Ukrainę, z czego jeden już został dostarczony - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace. To pierwsze załogowe statki powietrzne przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię od początku wojny.

 • 14:59

  Elektrownie atomowe Chmielnicka i Południowoukraińska są odłączone od sieci w związku z rosyjskimi ostrzałami - podała agencja Interfax-Ukraina.

  Ołeksandr Supruniuk, mer miasta Niecieszyn, poinformował o wstrzymaniu pracy bloków energetycznych Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej znajdującej się niedaleko miasta. - Nie ma prądu, wody, możliwe, że ogrzewania też - dodał, cytowany przez Interfax-Ukraina.

 • 14:57

  We Lwowie nie działa transport miejski zasilany energią elektryczną, nie ma wody i ogrzewania - poinformował mer Andrij Sadowy po doniesieniach o ostrzałach rosyjskich w kilku regionach Ukrainy.

 • 14:28

  Trzy osoby zginęły w Kijowie w wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie, sześć osób jest rannych - poinformowały władze miasta.

 • 14:18

  Rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty poinformował, że Ukraińcy na odcinkach frontu pod Bachmutem i Awdijwką w Donbasie zniszczyli rdzeń rosyjskiej armii, składający się z zawodowych żołnierzy. Przeciwnikowi pozostało tam walczyć siłami niedawno zmobilizowanych rezerwistów - powiedział.

 • 14:03

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal i szef MSZ Dmytro Kułeba przekazali, że są wdzięczni Parlamentowi Europejskiemu za przyjęcie rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

  - To ważna decyzja. Rosja celowo atakuje cywilów - podkreślił szef rządu Ukrainy.

 • 14:00

  Całe miasto jest bez światła - powiadomił w mer Lwowa Andrij Sadowy. Częściowo pozbawione prądu są m.in. Kijów, Charków, Chmielnicki, Mikołajów, Zaporoże i Odessa - podają media.

 • 13:51

  Po wybuchach w Kijowie z powodu pożaru wstrzymane zostały dostawy elektryczności i ogrzewania do części miasta, a ciśnienie wody w kranie spadło. Władze nie podały jeszcze, ile budynków pozostało bez prądu i ogrzewania, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, a alarm przeciwlotniczy trwa.

 • 13:47

  W nocy z wtorku na środę w szpitalu w Chersoniu zmarł 13-letni chłopiec, który został ranny podczas rosyjskiego ostrzału.

  Wróg przeprowadził atak artyleryjski w momencie, gdy dziecko wracało z ojcem do domu po nabożeństwie w cerkwi - poinformował lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.

 • 13:42

  O wybuchach we Lwowie informują ukraińskie media i kanały w komunikatorze Telegram. W mieście są problemy z prądem.

 • 13:20

  Na całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy, kanały w Telegramie oraz media donoszą o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju.

  Portal Suspilne poinformował o eksplozjach słyszanych w Kijowie. Nie wiadomo, czy był to wybuch rakiety, czy jej zestrzelenie przez system obrony powietrznej. O czterech wybuchach w centrum miasta informuje korespondentka PAP.

 • 13:06

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że z zadowoleniem przyjmuje z decyzję Parlamentu Europejskiego, który w środę przyjął rezolucję, uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Zełenski wezwał do dalszego izolowania Rosji.

 • 12:49

  Ambasadorowie i dyplomaci z 20 państw złożyli wizytę w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu - poinformował w środę szef ukraińskich kolei Ołeksandr Kamyszyn. Grupa liczyła 70 osób.

  Kamyszyn przekazał na Twitterze, że dyplomaci przybyli "pociągiem do zwycięstwa" - jednym z pierwszych składów pasażerskich, które znów zaczęły kursować między Kijowem i Chersoniem. Połączenie to przywrócono 18 listopada, tydzień po oficjalnym wyzwoleniu miasta. Również drogę powrotną dyplomaci odbyli koleją - dodał Kamyszyn.

 • 12:48

  Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się.

  W dokumencie znajdują się też odniesienia do kwestii historycznych. PE przypomina w nim, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.

 • 12:28

  W całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono w środę alarm przeciwlotniczy – podają media. Kanały w serwisie Telegram informują o pierwszych eksplozjach, m.in. w Mikołajowie i w obwodzie zaporoskim na południu kraju.

  Władze obwodów kijowskiego i żytomierskiego uprzedziły mieszkańców o zagrożeniu ostrzałem rakietowym.

  Obrona powietrzna została uruchomiona w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy, m.in. w Krzywym Rogu i w Dnieprze.

  Media powiadomiły również o serii wybuchów w Chersoniu na południu.

  Z obwodu biełgorodzkiego Rosji wystrzelone miały zostać rakiety S-300 w kierunku obwodu charkowskiego.

 • 11:07

  Rosyjskie wojska przekształcają szkoły na okupowanych terenach Ukrainy w koszary. Najeźdźcy najczęściej zajmują jedno z pięter budynku i tłumaczą to koniecznością zapewnienia "ochrony", ponieważ w tych placówkach wciąż trwają zajęcia - powiadomił w środę ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  Po przywróceniu przez władze w Kijowie kontroli nad Chersoniem i zachodnią częścią obwodu chersońskiego agresorzy muszą znaleźć dla swoich żołnierzy nowe miejsca zakwaterowania. Dlatego w podbitej części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, wzrasta liczba szkół zamienionych w obiekty wojskowe wroga - ostrzegło Centrum.

  Takie działania przeciwnika służą również wykorzystaniu cywilów jako żywej tarczy. Podobnie należy oceniać umieszczanie rannych żołnierzy wroga w cywilnych szpitalach, gdy w tym samym czasie przebywają tam inni pacjenci, oraz ukrywanie sprzętu wojskowego na terenie placówek medycznych. Np. w miejscowości Mychajliwka w obwodzie zaporoskim ustawiono około pięciu pojazdów bezpośrednio przy oddziale położniczym - czytamy w rządowym serwisie.

 • 10:26

  Rosja rozpoczęła uderzenia na Ukrainę przy użyciu dronów irańskiej produkcji w związku z poważnymi brakami pocisków manewrujących, ale odniosło to umiarkowany sukces i prawdopodobnie wyczerpała też zapasy dronów - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja w dużej mierze używała tej broni przeciw taktycznym celom wojskowym i ukraińskiej sieci elektrycznej. Jednak ostatnio rosyjscy dowódcy prawdopodobnie chcieli, aby pochodzące z Iranu UAV traktowały priorytetowo jako okazjonalne cele również placówki medyczne i uderzały w nie za pomocą amunicji kierowanej, jeśli zostaną zidentyfikowane. Rosja prawdopodobnie obmyśliła plan kampanii przy użyciu UAV-ów w reakcji na poważny brak pocisków manewrujących, ale podejście to odniosło ograniczony sukces".

 • 9:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował ostrzały w Wilniańsku i Kupiańsku w oświadczeniu na Facebooku, podkreślając, że "państwo terrorystyczne walczy z cywilami" i obiektami cywilnymi.

  "Wróg znów uznał, że stosując terror i zabójstwa, spróbuje osiągnąć to, czego nie może osiagnąć już dziewiąty miesiąc" - napisał Zełenski

  W nocy z wtorku na środę Rosjanie ostrzelali oddział położniczy szpitala w Wilniańsku w obwodzie zaporoskim. Zginęło niemowlę, a jedna z kobiet została ranna.

 • 9:56

  Siedem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach miast i miejscowości ukraińskich, 23 osoby są ranne - poinformował w środę Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Jak poinformował Tymoszenko w serwisie Telegram, po dwie osoby zginęły w obwodzie charkowskim, chersońskim i zaporoskim. Jedna osoba zginęła w obwodzie donieckim.

  Krótko wcześniej Tymoszenko poinformował, że Rosjanie ostrzelali Kupiańsk w obwodzie charkowskim, uderzając w blok mieszkalny i przychodnię. Zginęły dwie osoby. Zniszczony został budynek szkoły. Do ataku doszło w środę rano.

 • 9:48

  Amerykański Instytut Badań nad Wojną przypuszcza, że władze Rosji przygotowują pod względem informacyjnym możliwą prowokację w obwodzie biełgorodzkim, której celem byłoby zwiększenie poparcia w społeczeństwie rosyjskim dla wojny z Ukrainą.


  "Kreml wydaje się tworzyć warunki informacyjne do ataku pod fałszywą flagą (false flag) w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, próbując zapewne odzyskać poparcie społeczne dla wojny z Ukrainą".

  Jako działania pod fałszywą flagą określa się tajne operacje, które mają stworzyć wrażenie, że są dziełem innej strony.

  W najnowszej opublikowanej we wtorek wieczorem analizie ISW zwraca uwagę, że "propagandyści kremlowscy zaczęli stawiać hipotezy, że siły ukraińskie zamierzają zaatakować obwód biełgorodzki", sąsiadujący z Ukrainą.

  W Rosji pojawiły się też głosy, że armia powinna odzyskać kontrolę nad Kupiańskiem w ukraińskim obwodzie charkowskim, by zminimalizować ryzyko ataku sił ukraińskich na obwód biełgorodzki. Do takich "prewencyjnych" działań - ponownego zajęcia terenów w obwodzie charkowskim, co jakoby udaremniłoby atak ukraiński z kierunku Kupiańska i Wowczańska - nawołują wpływowi w przestrzeni informacyjnej rosyjscy "blogerzy wojskowi".

 • 8:34

  Parlament Europejski w środę na sesji planarnej będzie głosował nad rezolucją uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Wcześniej w tej sprawie doszło do porozumienia grup politycznych w PE.

 • 8:34

  Wojska rosyjskie umacniają pozycje obronne wzdłuż drogi Kachowka-Melitopol, w obwodach chersońskim i zaporoskim – powiadomił w środę rano ukraiński sztab generalny.

  W Sewastopolu, jak podaje sztab, w jednym z ośrodków szkoleniowych odbywa się trening operatorów bezzałogowców
  – produkcji tak rosyjskiej, jak i irańskiej. Takie szkolenie trwa do trzech tygodni, a obecnie przygotowywanych jest ok. 30 wojskowych.

  Według strony ukraińskiej siły rosyjskie ponoszą duże straty na polu walki. W miejscowości Kałanczak w obwodzie chersońskim w szpitalu brakuje miejsc dla rannych okupantów. Do innej miejscowości - Wełyki Kopani - w ciągu doby przywieziono 40 rannych rosyjskich żołnierzy.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwują linię frontu. Prowadzą działania ofensywne na odcinkach w obwodach ługańskim i donieckim, na pozostałych bronią się.

  W ciągu doby armia państwa agresora przeprowadziła pięć ataków rakietowych na miejscowości w obwodach charkowskim i donieckim, a także ok. 45 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wzdłuż linii frontu - przekazał ukraiński sztab.

 • 7:17

  Podczas rosyjskiej okupacji moja córeczka budziła się z krzykiem, że Rosjanie zabierają dzieci – powiedziała PAP Ołeksandra, mieszkanka wyzwolonego przez wojska ukraińskie Chersonia. Po wejściu do miasta naszych żołnierzy pokazałam jej, że już nic jej nie grozi – relacjonuje.


  "Mamy czteroletnią córeczkę. Jakiś czas przed wyzwoleniem zaczęła budzić się w nocy z płaczem, że śni jej się, że rosyjscy żołnierze zabierają dzieci. W końcu dowiedzieliśmy się, że nasi chłopcy weszli do Chersonia. I następnego dnia my z mężem i inni rodzice przyprowadzali dzieci, by pokazywać im naszych żołnierzy, żeby jakoś je uspokoić. Te dzieci, po cztery, po siedem lat, stały obok tych żołnierzy i płakały”


 • 7:04

  Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z wtorku na środę oddział położniczy szpitala w Wilniańsku - mieście położonym nieopodal Zaporoża na południu Ukrainy. Zginęło niemowlę - poinformował szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  "Okupanci ostrzelali w nocy wielkimi rakietami mały oddział położniczy szpitala w Wilniańsku. Nasze serca przepełnione są bólem - zabito niemowlę, jakie dopiero co przyszło na świat" - napisał szef obwodu na serwisie Telegram.

  Alarm przeciwlotniczy i wezwanie do schronów nastąpiły po godz. 2 w nocy (godz. 1 czasu polskiego). Obecnie na miejscu ostrzału pracują służby ratownicze.

  Wilniańsk był celem bombardowań w zeszłym tygodniu, zginęło wówczas dziewięciu mieszkańców.

 • 4:35

  Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów wezwała administrację prezydenta USA Joe Bidena do dostarczenia Ukrainie zaawansowanych dronów szturmowych MQ-1C, znanych jako Gray Eagle - poinformował "The Wall Street Journal". Ich zdaniem technologia ta może pomóc armii ukraińskiej utrzymać impet na polu bitwy.

 • 4:34

  W ciągu ostatnich dziesięciu dni dziesięć krajów ogłosiło decyzje w sprawie nowych pakietów pomocy wojskowej lub finansowej na zakup broni dla Ukrainy - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Dodał, że większość tych krajów, a także Australia, Grecja, Dania, Estonia, Włochy, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Czechy i niektórzy inni partnerzy kontynuują wdrażanie wcześniej ogłoszonych pakietów pomocy obronnej.

 • 4:34

  Agencja Associated Press poinformowała, że zwolniła reportera, który korzystając ze swych źródeł, napisał 15 listopada, iż Rosja dokonała ataku rakietowego, w którym zginęły w Polsce dwie osoby.

  "W rzeczywistości, zgodnie z powszechnymi opiniami, śmiercionośne uderzenie w kraj NATO spowodowały rakiety przeciwlotnicze rosyjskiej produkcji wystrzelone przez Ukrainę" – stwierdziła agencja AP. Jak przyznaje, dziennikarz chciał skomentować sprawę, lecz nie otrzymał na to od kierownictwa AP zezwolenia.

 • 4:34

  W Sewastopolu i Eupatorii na okupowanym przez Rosjan Krymie rozległy się wieczorem wystrzały - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się m.in. na prorosyjskie władze Krymu, według których rosyjska obrona powietrzna otworzyła ogień do nadlatujących dronów.

  "Gdy nadszedł wieczór, na okupowanym Krymie ponownie doszło do wystrzałów – drony zostały zauważone na niebie nad Sewastopolem i koło Eupatorii. Rosyjscy okupanci otworzyli ciężki ogień z obrony przeciwlotniczej" - napisał na Telegramie szef Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że w tym czasie pasażerski transport morski został zawieszony w Sewastopolu.

 • 4:34

  Bank Światowy mobilizuje dodatkowe 4,5 miliarda dolarów na wsparcie Ukrainy, co pomoże naszemu krajowi zaspokoić najpilniejsze potrzeby w okresie zimowym - poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Finanse te zaspokoją pilne potrzeby Ukrainy w okresie zimowym. Jestem wdzięczny Axelowi van Trotsenburgowi i Annie Bjerde za ich zdecydowane wsparcie dla Ukrainy" – napisał Szmyhal, wymieniając osoby z kierownictwa Banku Światowego.

 • 4:33

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Unii Europejskiej o przyspieszenie prac nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji, który obejmowałby surowe restrykcje dla rosyjskiego przemysłu rakietowego.

 • 4:33

 • 4:32

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych poinformował o uruchomieniu w całym kraju "punktów niezłomności", gdzie w razie masowych rosyjskich nalotów obywatele będą mogli uzyskać niezbędną pomoc.

 • 4:32

  Nadchodząca zima może być dla mieszkańców stolicy Ukrainy najgorsza od czasów II wojny światowej - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild". Poprzez ataki na infrastrukturę cywilną Putin chce zmusić ludzi do ucieczki ze stolicy, ale osiąga coś zupełnie przeciwnego - podkreślił Kliczko.

 • 4:32

  Ukraina musi wyzwolić i odbudować jeszcze blisko 2 tys. miejscowości – podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek w wystąpieniu online na forum francuskiego kongresu merów i władz lokalnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: AFU StratCom/Telegram

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości