Resort obrony USA: Rosja straciła około połowy swoich czołgów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Piątek jest 352. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa narodowego Celeste Wallander stwierdziła, że Rosja straciła w Ukrainie około połowy wszystkich swoich czołgów. Dodała jednak, że spodziewa się, iż Rosja pozostanie znaczącym zagrożeniem militarnym przez dłuższy czas. Zaznaczyła także, że mimo sankcji osłabiających produkcję rosyjskiego sektora zbrojeniowego Rosja jest w stanie "zapchać dziury" dzięki współpracy z Iranem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:58

  W piątek Rosjanie przeprowadzili ataki na siedem miejscowości regionu Sum. Ukraińskie władze odnotowały ponad 100 nalotów – poinformował portal Ukrinform.

 • 2:57

  Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powiedział, że rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem podczas wizyty w Białym Domu na temat propozycji mediacji państw niezaangażowanych w wynegocjowaniu zakończenia wojny na Ukrainie. - Trzeba mieć partnerów zdolnych do budowy grupy negocjatorów wiarygodnych dla obu stron, którzy mogą zakończyć wojnę - powiedział Lula.

  Biały Dom jak dotąd nie odniósł się do tych słów, a sprawa wojny na Ukrainie nie była poruszana podczas krótkich wystąpień obu przywódców na początku ich spotkania. Lula stwierdził, że ma wrażenie, że Biden jest zainteresowany zakończeniem wojny.

 • 2:18

  ISW: Siły rosyjskie rozpoczęły kolejną serię ataków przy użyciu rakiet i dronów. Niedawne nagranie nieudanego rosyjskiego ataku w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim stało się najnowszym bolesnym punktem w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

 • 1:03

  Prywatne odrzutowce, którymi podróżuje rząd i członkowie rodziny królewskiej, są obsługiwane przez firmę Luxaviation, do której płyną rosyjskie pieniądze - ujawnił dziennik "De Tijd".

  Chodzi o dwa samoloty Dassault Falcon 7X, które są wykorzystywane do lotów z królem, premierem, ministrem spraw zagranicznych oraz wysokimi urzędnikami UE - informuje gazeta.

 • 23:56

  Holandia nie jest już uzależniona od węgla i ropy naftowej z Rosji - powiedział w piątek minister energii Rob Jetten. "Misja wykonana! Jesteśmy niezależni od Putina" – napisał na Twitterze poseł Jan Paternotte, szef frakcji współrządzących socjalliberałów z partii D66.

 • 21:45

  Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w Bratysławie, że po otrzymaniu oficjalnej prośby od Ukrainy o przekazanie samolotów myśliwskich MIG-29 rząd rozpoczął negocjacje na ten temat. Przeciw przekazaniu samolotów jest były trzykrotny premier, jeden z liderów opozycji Robert Fico.

 • 21:44

  Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w piątek 12 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskich wyrzutni rakietowych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Podczas przeprowadzonego w piątek kolejnego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosja wystrzeliła ponad 100 pocisków - czytamy w komunikacie sztabu. Ze wstępnych danych wynika, że siły rosyjskie wykorzystały 29 rakiet S-300 i 71 pocisków manewrujących wystrzelonych z samolotów i okrętów. Ukraińska obrona powietrzna strąciła 61 pocisków manewrujących.

  Rosyjska armia przeprowadziła także 12 ataków lotniczych, w tym z użyciem dronów bojowych Shahed-136. Uderzono m.in. w infrastrukturę cywilną. Wrogie wojsko przeprowadziło również ponad 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje dowództwo.

  Siły rosyjskie pomimo odnoszonych strat nie porzucają zamiarów wyjścia na administracyjne granice obwodu donieckiego i ługańskiego w Donbasie - relacjonuje ukraiński sztab. Rosyjskie wojsko koncentruje swoje główne działania na ofensywie na odcinku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim. By uderzać w pozycje ukraińskich wojsk, rosyjska armia aktywnie wykorzystuje lotnictwo - dodaje.

  Z kolei ukraińskie lotnictwo w ciągu doby przeprowadziło 12 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskich wyrzutni rakietowych - czytamy.

  Ukraińska artyleria i wojska rakietowe uderzyły w dwa punkty koncentracji rosyjskich żołnierzy, magazyn amunicji, pozycję wyrzutni rakietowej i dwa inne "istotne obiekty" przeciwnika - dodano w ogłoszonym w mediach społecznościowych komunikacie.

 • 21:20

  Z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich i zajęcia części obiektów energetycznych przez Rosjan energetyka ukraińska straciła czasowo 44 proc. mocy wytwarzanych w elektrowniach atomowych i 75 proc. - w elektrowniach cieplnych - poinformował premier Denys Szmyhal.

  - Ogólnie z powodu ciągłych ataków uszkodzonych jest prawie 20 bloków energetycznych elektrowni cieplnych - powiedział premier na posiedzeniu rządu.

  Jak dodał, po uwzględnieniu tego, że pod okupacją jest część ukraińskich obiektów energetycznych, szacuje się, że Ukraina czasowo utraciła 44 proc. mocy z elektrowni atomowych i 75 proc. mocy z elektrowni cieplnych - pisze Interfax-Ukraina.

  Szmyhal zaznaczył, że w ciągu czterech miesięcy została zaatakowana połowa stacji elektroenergetycznych przedsiębiorstwa Ukrenerho.

  - Pomimo tego terroru większość Ukraińców ma ciepło, wodę i prąd. Trwają naprawy, mamy wystarczające zasoby do końca zimy, nadchodzą generatory, sprzęt energetyczny - dodał szef rządu.

 • 19:09

  Podczas ostatnich wizyt w Londynie, Paryżu i Brukseli zapadły bardzo ważne uzgodnienia i otrzymaliśmy dobre sygnały m.in. w sprawie rakiet dalekiego zasięgu i czołgów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent przeprowadził naradę z dowództwem m.in. na temat przeprowadzonego tego dnia kolejnego rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego.

  Uczestnicy spotkania zapoznali się z informacjami na temat bieżącej sytuacji na froncie; szczególną uwagę poświęcono obronie ukraińskich pozycji w obwodzie donieckim: w okolicach Bachmutu i Wułhedaru, w okolicy miasta Kreminna w obwodzie ługańskim oraz na innych odcinkach frontu, na których trwają aktywne działania zbrojne - czytamy na stronie internetowej biura prezydenta Ukrainy.

  Wywiad poinformował o działaniach przeciwnika i jego planach na najbliższy czas - dodano.

 • 18:55

  Rosja straciła na Ukrainie około połowy wszystkich swoich czołgów - powiedziała w piątek asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa narodowego Celeste Wallander. Dodała jednak, że spodziewa się, iż Rosja pozostanie znaczącym zagrożeniem militarnym przez dłuższy czas.

  Podczas rozmowy w think-tanku Center for New American Security (CNAS) Wallander mówiła: "Konwencjonalne, zwłaszcza lądowe siły Rosji w Europie, zostały znacząco zdegradowane. (...) Prawdopodobnie straciła połowę swoich zasobów czołgów, albo zniszczonych w walce, albo przejętych przez Ukraińców. Około 80 proc. lądowych zasobów wojskowych jest poświęcona na inwazję Ukrainy" - wyliczała.

 • 18:25

  Alarm przeciwlotniczy na terenie całej Ukrainy został odwołany.

 • 18:18

  Słowacja może rozpocząć proces rozmów w sprawie dostarczenia Ukrainie myśliwców MIG-29, gdy Kijów oficjalnie poprosi o te samoloty, powiedział premier Eduard Heger.

  Minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że kraj nie potrzebuje już odrzutowców i może albo je sprzedać, albo przekazać Ukrainie, gdzie samoloty mogą pomóc. Dodał, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

 • 17:26

  - Większość opowiada się za bezwzględnym wykluczeniem sportowców z Rosji i Białorusi z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu - ogłosił minister sportu Kamil Bortniczuk po spotkaniu on-line przedstawicieli 35 krajów.

  - Większość głosów brzmiała dokładnie w tym tonie. Były drobne wyjątki, ale wszystkie pozostałe głosy były jednoznaczne i zmierzały w tym samym kierunku, żeby wypuścić w świat bardzo wyraźny sygnał o braku akceptacji środowiska ministrów sportu dla propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - powiedział Bortniczuk po zakończeniu spotkania.

  Pod koniec stycznia MKOl zapowiedział, że Rosjanie i Białorusini mają być dopuszczeni do zmagań w stolicy Francji, choć bez możliwości prezentowania barw narodowych czy odgrywania hymnów.

  Jak relacjonował, na razie nie jest raczej brana możliwość zbojkotowania przyszłorocznej imprezy, jeśli w stolicy Francji wystąpią Rosjanie i Białorusini.

 • 16:47

  Dopóki Rosja zabija, dla jej sportowców nie ma miejsca na igrzyskach olimpijskich - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wirtualnego spotkania ministrów sportu.

  - Dopóki Rosja zabija i terroryzuje, dla przedstawicieli państwa-terrorysty nie ma miejsca na sportowych i olimpijskich igrzyskach. I tego nie da się przykryć jakąś udawaną neutralnością czy białą flagą - oznajmił szef ukraińskiego państwa.

  - Bo Rosja teraz jest taka, że wszystko plami krwią, nawet białą flagę - dodał.

 • 16:40

  Rząd w Bernie odrzucił wniosek Hiszpanii o zgodę na reeksport wyprodukowanej w Szwajcarii broni przeciwlotniczej do Ukrainy.

  Madryt zwrócił się o zgodę na przekazanie Ukrainie dwóch 35-milimetrowych systemów przeciwlotniczych, wyprodukowanych w Szwajcarii - informuje agencja Reutera

  Wcześniej Szwajcaria odrzuciła wnioski Danii i Niemiec, które chciały przekazać Ukrainie amunicję i transportery opancerzone szwajcarskiej produkcji.

  Szwajcaria odmawiała zgody w imię zachowania neutralności, która nie pozwala na bezpośrednie dostarczanie broni walczącym krajom. Jednak opinia publiczna coraz mocniej opowiada się za zmianą tych regulacji, a parlament już debatuje nad zmianą prawa - dodaje Reuters.

 • 16:35

  Ukraina złożyła Holandii oficjalny wniosek o dostawę myśliwców F-16 - informują ukraińskie siły powietrzne.

 • 16:25

  Relacja reportera TVN24 Artura Molędy z Kijowa

 • 16:04

  Rosyjski pocisk trafił w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim, w wyniku ostrzału wybuchł pożar. Na miejscu pracują wszystkie służby - poinformował szef władz obwodowych Maksym Kozycki w komunikacie na serwisie Telegram.

  "Wróg trafił w obiekt krytycznej infrastruktury energetycznej i wybuchł pożar. Na miejscu pracują wszystkie służby, specjaliści badają skalę zniszczeń" - przekazał szef obwodu. Uzupełnił, że nad obwodem lwowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dzisiaj dziewięć rakiet rosyjskich. Według ostatnich danych nikt nie został poszkodowany w wyniku ostrzałów.

  Jak informowano wcześniej, jeden z pocisków wystrzelonych na obwód lwowski spadł, nie eksplodując, obok przystanku autobusowego niedaleko miejscowości Kozłów, około 30 km na północny wschód od Lwowa. Inny pocisk spadł niedaleko budynku sanatorium w obwodzie lwowskim. Fala uderzeniowa uszkodziła okna sanatorium.

 • 15:49

  Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a w stolicy kraju i okolicznych regionach doszło do eksplozji - informuje Reuters.

 • 15:47

  Według źródeł rosyjskich w rejonie ukraińskiego Wuhłedaru - miasta na południowy zachód od Doniecka - wojska rosyjskie poniosły niedawno ciężkie straty. Mowa jest o dziesiątkach straconych czołgów i transporterów opancerzonych - informuje niezależne Radio Swoboda.

  Rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda zaznacza, że doniesienia o stratach pojawiły się na prowojennych rosyjskich kanałach w serwisie Telegram. "Mowa jest o dziesiątkach straconych czołgów i transporterów opancerzonych. Liczba zabitych i rannych najprawdopodobniej może sięgać dziesiątków czy nawet setek" - podaje rozgłośnia.

  Publikuje nagranie wideo nieudanego ataku rosyjskiego, do którego doszło 6 lutego i w którym Rosjanie stracili 15 czołgów. Na kolejne ciężkie straty wskazuje również inne nagranie wideo, na którym widać, jak Rosjanie pod Wuhłedarem trafiają pod ostrzał artyleryjski.

 • 15:39

  Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. Zełenski: omówiłem z prezydentem Andrzejem Dudą obecną sytuację na polu walki

 • 15:11

  Ukraina może otrzymać od 150 do 300 czołgów w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy - przekazał Fedir Wenisławski, deputowany rządzącej partii Sługa Narodu, przedstawiciel prezydenta w Radzie Najwyższej, a także członek parlamentarnej komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu. Jego zdaniem do wyzwoleniu całego terytorium Ukrainy wystarczy pięć do siedmiu brygad czołgów.

  Wenisławski powiedział, że przed inwazją zbrojną ukraińskie siły dysponowały przestarzałymi radzieckimi czołgami T-64 i T-72 i bardzo małą liczbą nowoczesnych czołgów. Część z nich została uszkodzona i zniszczona w czasie działań wojennych.

 • 14:29

  Tak wygląda kolejka za chlebem w okupowanym Mariupola - poinformowała tamtejsza rada miejska, lojalna wobec Kijowa.

  "Setki ludzi ustawiły się w kolejce w dzielnicy Wschodniej, gdzie rozdawany jest chleb. Podobne kolejki utworzyły się także w innych dzielnicach po gorącą kaszę. Tak wygląda "poprawa życia" pod rosyjską okupacją" - napisali radni na kanale Telegram.

  Kolejka za chlebem w okupowanym Mariupolu

 • 13:57

  Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę w piątek rano Rosja użyła pocisków odpalonych z ośmiu bombowców strategicznych Tu-95 i z trzech okrętów - poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

  - Siły powietrzne tym razem działały z powodzeniem. Wróg w nocy zaczął atakować dronami Shahed, próbując wykryć słabe miejsca obrony przeciwlotniczej. Odpalono także sześć pocisków manewrujących Kalibr. Potem odpalone zostały rakiety z samolotów lotnictwa strategicznego i z okrętów na Morzu Czarnym - powiedział Ihnat.

 • 13:55

  Fala uderzeniowa wyrzuciła samochód na dach domu. Po rosyjskim ataku

 • 13:47

  W czwartek wieczorem, a także w piątek rano ukraińscy obrońcy zestrzelili 61 z 71 rosyjskich pocisków manewrujących - poinformował dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny.

  "Od godziny 21:50 9 lutego do godziny 12:00 10 lutego Rosjanie wystrzelili 71 pocisków manewrujących (Ch-101/Ch-555 – 43 sztuk, Kalibr – 28 sztuk), a także do 35 pocisków kompleksu S-300" - napisał na kanale Telegram Załużny. Przekazał, że do ataków na Ukrainę rosyjskie armia użyła także siedem dronów kamikandze Shahed.

 • 13:21

  Na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki był pytany o słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który ocenił, że "wśród krajów UE Niemcy są państwem, które zapewnia największą pomoc finansową i humanitarną, ale także najbardziej konkretne wsparcie, jeśli chodzi o dostawy broni" do Ukrainy.

  - Polska i państwa bałtyckie - co jest szeroko uznane na całym świecie - są wśród tych, które pomagają najbardziej, w szczególności w proporcji do wielkości naszej gospodarki i wielkości naszej populacji. Niemcy mają tutaj jeszcze dużo do zrobienia - oświadczył premier. - Ale wolę dostrzegać szklankę do połowy pełną, niż do połowy pustą i motywować pozytywnie - dodał.

  Morawiecki: ta wojna musi się skończyć w taki sposób, żeby Ukraina wygrała

 • 13:02

  Kolejny alarm ogłoszono w piątek po południu na terytorium całej Ukrainy w związku z zagrożeniem rosyjskich ostrzałów rakietowych. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 13.20 czasu lokalnego (12.20 w Polsce).

  Według informacji w sieciach społecznościowych alarm może być związany z aktywnością rosyjskiego lotnictwa w bazach na Białorusi.

  Poprzedni alarm został ogłoszony po godz. 8 i trwał trzy i pół godziny.

 • 12:52

  Ukraina sprowadziła ciała 61 zabitych wojskowych – poinformowało ministerstwo reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

  "Przekazanie ciał odbyło się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej i międzynarodowego prawa humanitarnego" - podano w komunikacie.

 • 11:16

  Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy obwody charkowski i zaporoski rekordową liczbą rakiet S-300, wystrzelonych z obwodu biełgorodzkiego Rosji i z okupowanego Tokmaku – powiadomił rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat.

  Ogółem wystrzelone zostało do 35 rakiet z systemów rakietowych S-300. Rosja używa tych kompleksów, przeznaczonych do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, do atakowania celów naziemnych. - Był to, tak bym to nazwał, rekordowy atak tymi rakietami. Do 35 pocisków wystrzelono w kierunku obwodów zaporoskiego i charkowskiego – powiedział Ihnat.

  Poranny atak w obwodzie charkowskim doprowadził do zniszczeń infrastruktury krytycznej. W jego efekcie bez prądu pozostało 150 tys. odbiorców w Charkowie.

 • 10:56

  Dwie rosyjskie rakiety Kalibr, wystrzelone w kierunku Ukrainy z Morza Czarnego, wleciały w przestrzeń powietrzną Rumunii – oświadczył dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny.

  Resort obrony w Bukareszcie przekazał, że "informacje te nie zostały potwierdzone" - podała agencja Reutera.

  Rumunia należy do Unii Europejskiej i NATO.

 • 10:43

  Ukraiński operator sieci energetycznej Ukrenerho poinformował, że rosyjskie rakiety trafiły w kilka obiektów infrastruktury energetycznej we wschodnich, zachodnich i południowych regionach Ukrainy, co doprowadziło do przerw w dostawie prądu na niektórych obszarach.

 • 10:35

  We Lwowie i obwodzie lwowskim słychać odgłosy wybuchów. "Rosyjskie wojska zaatakowały nasz region pociskami rakietowymi, lecz nasze siły obrony powietrznej podjęły skuteczne działania i neutralizują zagrożenie" - poinformowali na kanale Telegram mer Lwowa Andrij Sadowy i szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

  Podobne informacje przekazał również mer Winnicy Serhij Morhunow. Doniesienia o skutecznym zestrzeliwaniu pocisków wroga przez siły obrony przeciwrakietowej napływają także z obwodów chmielnickiego oraz iwanofrankiwskiego na zachodzie Ukrainy.

 • 10:21

  "Przez całą noc i ranek Rosja ostrzeliwuje nasze miasta. Intencja Rosjan pozostaje bez zmian: zniszczenia na wielką skalę i zabójstwa. Nie potrzebujemy rozmów i politycznych wahań. Potrzebne są szybkie kluczowe decyzje" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

  Przypomniał, że Ukraina potrzebuje wspracia militarnego, w tym pocisków dalekiego zasięgu i samolotów szturmowych.

 • 10:15

  "Dzisiaj możliwe jest wystrzelenie do 100 pocisków. Cele Rosjan pozostają te same – infrastruktura energetyczna" - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie w komunikacie, rozesłanym ukraińskim mediom.

 • 9:43

  "W kierunku zachodnim Ukrainy lecą cztery rosyjskie rakiety. Zostańcie w schronach! Dbajcie o siebie i swoich bliskich" – napisał na kanale Telegram szef obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij.

 • 9:24

  Mieszkańcy Kijowa słyszęli eksplozje, o czym informują na portalach społecznościowych. Władze podały, że w obwodzie kijowskim działa obrona przeciwlotnicza. Apelują, by kijowianie pozostali w schronach.

  Również mieszkańcy Charkowa relacjonowali, że słyszeli wybuchy. Mer miasta Igor Terechow przekazał, że Rosjanie zaatakowali obiekt infrastruktury krytycznej. Ostrzegł, że mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

  Alarm przeciwlotniczy w Ukrainie został ogłoszony po godz. 8 i wciąż trwa.

 • 9:21

  Siły rosyjskie w Ukrainie prawdopodobnie osiągnęły taktyczne zdobycze w dwóch kluczowych sektorach - Bachmutu i Wuhłedaru - jednak odbyło się to kosztem dużych strat - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że na północnych obrzeżach miasta Bachmut siły prywatnej formacji najemniczej Grupa Wagnera przesunęły się o 2-3 km na zachód, kontrolując tereny w pobliżu głównej trasy M-03 prowadzącej do miasta. Na południu rosyjskie jednostki poczyniły postępy wokół zachodniego skraju miasta Wuhłedar, gdzie ponownie rozpoczęły działania ofensywne pod koniec stycznia 2023 roku.

  "Jednakże oddziały rosyjskie prawdopodobnie poniosły szczególnie ciężkie straty w okolicach Wuhłedaru, ponieważ zaangażowano tam niedoświadczone jednostki" - podano w sprawozdaniu.

 • 8:47

  Ukraińskie siły powietrzne zniszczyły w nocy z czwartku na piątek pięć pocisków rakietowych Kalibr i pięć dronów kamikadze Shahed, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę.

  W godzinach nocnych w większości regionów kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wybuchy było słychać m.in. w Charkowie, Dnieprze oraz rejonie krzyworoskim w obwodzie dniepropietrowskim. Pociski spadły także na Zaporoże. Rosyjskie wojska ostrzelały szereg miejscowości przy użyciu wyrzutni rakietowych S-300.

 • 8:29

  Rosyjskie wojska prowadzą działania ofensywne na pięciu kierunkach operacyjnych w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy- nieopodal m.in. Kupiańska, Kreminnej, Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki i Wuhłedaru - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

  W ciągu ostatniej doby przeciwnik przeprowadził 52 ataki lotnicze, sześć rakietowych oraz 63 przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - przekazał sztab.

 • 8:23

  W czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę Rosja straciła około 134 tysięcy żołnierzy (730 w ciągu ostatniej doby), 286 helikopterów, 6471 pojazdów opancerzonych i 3258 czołgów - przekazał w piątkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 8:07

  Rosyjskie władze wojskowe najprawdopodobniej próbują ograniczyć rolę oligarchy Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera, która kieruje do walki na froncie wojny z Ukrainą więźniów jako "mięso armatnie" - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  ISW zwraca uwagę na oświadczenie Prigożyna, który oznajmił, że "całkowicie wstrzymany" został nabór więźniów do udziału w wojnie. Według amerykańskiego think tanku wpływowy biznesmen będzie nadal prowadzić rekrutację, jednak "w znacznie ograniczonym zakresie", kontynuując już od pewnego czasu trwający trend.

 • 8:00

  Po godzinie 8. czasu ukraińskiego (godzina 7 w Polsce) na terenie całego kraju został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Lokalne władze ostrzegają przed możliwym wystrzeleniem pocisków przez rosyjskie lotnictwo i marynarkę wojenną na Morzu Czarnym. Niektóre źródła informują, że rakiety zostały już odpalone. "Wróg dokonał wystrzałów rakietowych" – poinformował na kanale Telegram szef obwodu odeskiego Maksym Marczenko.

  "W powietrzu znajduje się wrogie lotnictwo, w morzu okręty z rakietami Kalibr na pokładzie" - dodał. Podobne informacje przekazał szef kijowskiej administracji Serhij Popko, który powiadomił o wylocie z baz rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95. "Istnieje ogromne zagrożenie uderzenia rakietowego" – napisał na kanale Telegram.

 • 7:36

  W nocy z czwartku na piątek w Zaporożu na południu Ukrainy odnotowano największą częstotliwość rosyjskich ostrzałów od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji zbrojnej. Wróg zaatakował miasto 17-krotnie w ciągu zaledwie godziny - poinformował sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew.

  Przekazał, że zostały ostrzelane obiekty infrastruktury energetycznej. "Sprawdzamy doniesienia na temat zniszczeń i poszkodowanych osób" - napisał Kurtiew na kanale Telegram.

 • 7:26

  Zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie kolejne rodzaje broni i sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją, NATO powinno spowodować "wielki wybuch" i ogłosić przekazanie całej pomocy wojskowej 24 lutego 2023 roku, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Wzmocniłoby to przekonanie na Kremlu, że Moskwa walczy ze świetnie uzbrojonym Sojuszem - ocenia Michael McFaul, politolog i były ambasador USA w Rosji, na łamach magazynu "Foreign Affairs".

  Takie oświadczenie wytworzyłoby ważny efekt psychologiczny na Kremlu i wśród rosyjskiego społeczeństwa, sygnalizując, że Zachód jest zaangażowany w odzyskanie przez Ukrainę wszystkich okupowanych terytoriów - twierdzi McFaul.

  W jego ocenie, aby zakończyć wojnę, należy jednocześnie przekazać Ukrainie jak najszybciej zachodni sprzęt wojskowy jak najlepszej jakości, wprowadzić kolejne, ukierunkowane sankcje przeciwko Rosji oraz zainwestować w media, których prozachodni przekaz mógłby dotrzeć do "dusz i serc" rosyjskich obywateli.

  USA i Niemcy przekażą czołgi Ukrainie

 • 5:57

  Co najmniej 17 rosyjskich rakiet uderzyło w piątek rano w Zaporoże - poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew. Dodał, że celem była infrastruktura energetyczna. Kurtiew przekazał, że władze zbierają informacje o zniszczeniach i ofiarach.

 • 4:38

  Obecnie w większości regionów Ukrainy, z wyjątkiem Odessy i regionów zachodnich, ogłoszono alarm lotniczy, w Charkowie słychać wybuchy, najprawdopodobniej najeźdźcy uderzają rakietami S-300 - informuje Ukrinform.

 • 4:38

  Pierwszy Ochotniczy Mobilny Szpital im. Mykoły Pirogowa

  Sanitariusze ochotnicy przygotowują się do wyjazdu po rannych ukraińskich żołnierzy

  Sanitariusze ochotnicy przygotowują się do wyjazdu po rannych ukraińskich żołnierzy

 • 4:36

  - Nie wykluczam absolutnie niczego – powiedział prezydent Emmanuel Macron dziennikarzom w Brukseli na zakończenie szczytu przywódców Unii Europejskiej, w którym uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Powiedział jednak, że obecnie priorytetem jest pomoc Ukrainie w nadchodzących tygodniach i miesiącach, a myśliwce nie mogą zostać dostarczone w tym czasie.

 • 4:36

  W Zaporożu i Winnicy słychać było odgłosy wybuchów, a w obwodzie dniepropietrowskim pojawiły się doniesienia o niebezpieczeństwie ataku dronów kamikadze - poinformowało w Telegramie Suspilne.

  Suspilne podało, że odgłosy eksplozji słychać było w Zaporożu tuż po północy. Około drugiej w nocy rozległy się wybuchy w Winnicy. W chwili pojawienia się doniesień o odgłosach wybuchów w miastach obwodu zaporoskiego i winnickiego obowiązywał alarm powietrzny.

 • 4:36

  ISW: Finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że Grupa Wagnera całkowicie zaprzestała rekrutacji więźniów. Krem kontynuuje działania mające na celu stopniowe przygotowanie przemysłowej bazy obronnej Rosji do przedłużającej się wojny w Ukrainie.

 • 4:35

  Szef władz obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Serhij Łysak ostrzegł mieszkańców regionu przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów.

  "Według dostępnych danych atak dronów kamikadze prawdopodobnie nastąpi w naszym regionie" – napisał Łysak na Telegramie.

  Władze obwodu zaapelowały do ludności o słuchanie sygnałów ostrzegawczych i trzymanie się z dala od infrastruktury krytycznej i innych obiektów strategicznych.

  Przed atakiem dronów ostrzegł także szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

 • 4:35

  Kolońska prokuratura przeszukała firmę w Kerpen z powodu możliwego naruszenia unijnych sankcji. Według informacji telewizji ARD firma z Kerpen jest podejrzana o to, że za pośrednictwem firmy w Turcji sprzedawała do Rosji komponenty elektroniczne, które mogą być wykorzystywane także do celów wojskowych.

 • 4:35

  Po wysłuchaniu prezydenta Ukrainy jest jasne, że wojna będzie się przeciągać - powiedział premier Węgier Viktor Orban w nagraniu wideo na Facebooku, opublikowanym po spotkaniu szefów państw UE z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli.

 • 4:35

 • 4:34

  Rosyjska armia wystrzeliła drony bojowe Shahed-136 w stronę obwodu dniepropietrowskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - informują ukraińskie media.

 • 4:34

  Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w czwartek w wybuchu na terenie dawnej fabryki w Kijowie - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Ze wstępnych ustaleń wynika, że eksplodowała butla z gazem - podały kijowskie władze.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: