Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Źródło:
PAP
Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni
Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni
ANGELO CARCONI/PAP/EPA
Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią MeloniANGELO CARCONI/PAP/EPA

Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni. Po rozmowie premier Węgier powiedział, że jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest ugrupowanie szefowej włoskiego rządu, a także Prawo i Sprawiedliwość. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Szefowie obu rządów rozmawiali w poniedziałek w Rzymie o podziale stanowisk w Unii Europejskiej i siłach politycznych w nowym Parlamencie Europejskim na trzy dni przed unijnym szczytem w Brukseli i przed objęciem przez Węgry półrocznej prezydencji 1 lipca.

Premier Viktor Orban oświadczył po spotkaniu z Giorgią Meloni, że w Parlamencie Europejskim jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest jej ugrupowanie Bracia Włosi, jak również m.in. Prawo i Sprawiedliwość.

Na wspólnej konferencji prasowej z Meloni po półtoragodzinnej rozmowie węgierski premier stwierdził, odnosząc się do kwestii przyszłości obu ich ugrupowań w europarlamencie: "Nie rozmawialiśmy o kwestiach partii, bo to zamknęliśmy już w zeszły poniedziałek w Brukseli, gdzie wyjaśniliśmy, że my kierujemy się polityką krajową i nie możemy być częścią rodziny politycznej, w której jest antywęgierska partia rumuńska". Tak odniósł się do skrajnie prawicowego Sojuszu na rzecz Jedności Rumunów.

Orban zastrzegł zarazem: "Zobowiązujemy się do wzmocnienia europejskich partii prawicowych, nawet jeśli nie będziemy w tej samej grupie".

Orban: nie możemy poprzeć obecnego paktu politycznego

Nawiązując do dyskutowanej obecnie kwestii rozdziału najważniejszych stanowisk w Unii, premier Węgier oświadczył, że "początkowy projekt UE nie był taki, jak ten" obecnie i "miał obejmować wszystkich, dużych i małych".

Teraz "jest to ścieżka, którą nie można podążać". - Nie możemy poprzeć obecnego paktu politycznego w sprawie kluczowych stanowisk - dodał.

Viktor Orban spotkał się z Giorgią MeloniANGELO CARCONI/PAP/EPA

Orban poinformował, że z włoską premier rozmawiał również o nielegalnej imigracji. Zwrócił się do Giorgii Meloni: "Wy jesteście bliżej Afryki, ale migranci przybywają też do nas. W ciągu najbliższych 20 lat ludność Afryki wzrośnie o 750 mln osób, to dwa razy wyższy wzrost demograficzny niż w Europie".

- Albo będzie projekt rozwoju dla Afryki, albo dojdzie do masowej migracji, którą nie będziemy mogli zarządzać - ocenił. Jak zaznaczył, jego rząd popiera wszystko to, co proponuje włoska premier w sprawie Afryki i kroków na rzecz jej rozwoju.

Tuż przed objęciem półrocznego przewodnictwa w Radzie UE Orban nazwał "hańbą" to, że od ponad 15 lat państwa Bałkanów Zachodnich czekają na przyjęcie do Unii. - Uważam, że to niedopuszczalne, powiedzmy "tak" albo "nie" - oznajmił.

Meloni: powtórzyliśmy poparcie dla Ukrainy

Premier Meloni poparła priorytety węgierskiej prezydencji, wśród nich działania na rzecz zażegnania kryzysu demograficznego oraz, jak stwierdziła, "nowe podejście do polityki rolnej", walkę z przemytnikami migrantów i obronę zewnętrznych granic UE.

Przekazała ponadto, że tematem ich rozmowy była też wojna na Ukrainie. - Nasze stanowiska nie są zawsze zbieżne, ale doceniam węgierskie stanowisko w UE i NATO, które pozwala sojusznikom podjąć ważne decyzje także wtedy, kiedy nie ma porozumienia - wyjaśniła.

- Powtórzyliśmy poparcie dla niepodległości i suwerenności Ukrainy - oświadczyła Meloni.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ANGELO CARCONI/PAP/EPA