"La Repubblica": Czubajs opuścił szpital na Sardynii, jest w drodze do Frankfurtu

Źródło:
PAP, TASS

Anatolij Czubajs, były wicepremier i przedstawiciel prezydenta Władimira Putina do spraw zrównoważonego rozwoju kraju, został wypisany ze szpitala Mater Olbia na Sardynii - poinformowała w sobotniej publikacji włoska gazeta "La Repubblica". Znany polityk opuścił Rosję po inwazji zbrojnej na Ukrainę. Na początku lipca Czubajs trafił do szpitala z powodu choroby Guillaina-Barrego, krytycy Kremla nie wykluczali, że mógł zostać otruty.  

"La Repubblica" napisała, że Anatolij Czubajs czuje się lepiej i dobrze zareagował na zastosowaną w szpitalu kurację, co - zdaniem lekarzy, potwierdza, że polityk cierpi na chorobę neurologiczną - zespół Guillaina-Barrego, która doprowadziła do paraliżu kończyn.

"Wyników badań toksykologicznych jeszcze nie ma, ale organizm rosyjskiego polityka zareagował na leczenie, dlatego lekarze są przekonani, że to Guillaina-Barrego, poważna choroba neurologiczna, która sparaliżowała mu ręce i nogi, a nie zatrucie" - stwierdził włoski dziennik. Poinformował, że Czubajs opuścił szpital i jest w drodze do Frankfurtu, gdzie przejdzie rehabilitację. Wiadomość o tym, że Czubajs wyjechał do Niemiec w celu rehabilitacji podała także rosyjska państwowa agencja TASS.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Na początku lipca podczas pobytu na luksusowym Szmaragdowym Wybrzeżu na włoskiej wyspie były wicepremier Rosji nagle źle się poczuł. Twierdził, że nie czuje rąk oraz nóg i nie może się ruszać. Informację o jego stanie przekazała celebrytka i zwolenniczka opozycji Ksenia Sobczak. Przytoczyła też słowa Czubajsa, że przebywa on w jednej z europejskich klinik.

Nagła choroba Anatolija Czubajsa. "Ma kolosalne informacje o Putinie"

Służby w stanie gotowości

Pierwsze badania, jak ujawniła włoska prasa, postawiły w stan alarmu włoskie służby bezpieczeństwa w związku z pojawieniem się podejrzenia próby otrucia. Podczas pobytu w szpitalu w Olbii Czubajs został przesłuchany przez miejscowego prokuratora. Karabinierzy przeprowadzili też badania toksykologiczne pod kątem obecności trucizny.

Czubajs pełnił stanowisko przedstawiciela Putina do spraw zrównoważonego rozwoju kraju od grudnia 2020 roku. Wcześniej był szefem korporacji Rosnano, założonej w 2007 roku w celu rozwoju nanotechnologii. 

Anatolij Czubajs jest głównie znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej. Zajmował między innymi stanowisko ministra finansów i wicepremiera za prezydentury Borysa Jelcyna i pozostał potem w ekipie Putina.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, TASS

Tagi:
Raporty: