"Architekt Putina" ścigany. Jest decyzja

Źródło:
PAP
Fundacja Nawalnego opublikowała materiał "Pałac dla Putina"
Fundacja Nawalnego opublikowała materiał "Pałac dla Putina"
instagram.com/navalny
Fundacja Nawalnego opublikowała materiał "Pałac dla Putina"instagram.com/navalny

Architekt Lanfranco Cirillo został objęty wnioskiem o ściganie z powodu zarzutu oszustw podatkowych przez ministra sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio. Mieszkający w Moskwie Cirillo nazywany jest "architektem Putina" - zauważają w czwartek włoskie media.

Na początku tego roku Rosja zakomunikowała stronie włoskiej, że Lanfranco Cirillo nie może zostać aresztowany w tym kraju, ponieważ otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Dostał je osobiście od prezydenta Władimira Putina w 2014 roku.

Cirillo mieszka w moskiewskim drapaczu chmur, który częściowo należy do niego. Jest on też posiadaczem majątku szacowanego na 140 mln euro, w tym trzech willi, jachtu, śmigłowca oraz kolekcji dzieł sztuki.

Oskarżany o oszustwa podatkowe

Decyzja ministra sprawiedliwości Carlo Nordio jest reakcją na wniosek prokuratury w Brescii na północy Włoch o ściganie architekta. Według włoskiej Gwardii Finansowej Cirillo w latach 2013-2019 dopuścił się oszustw podatkowych na sumę 50 mln euro.

Telewizja RAI przypomniała, że uwięziony dysydent Aleksiej Nawalny wskazał Włocha jako jednego z twórców ogromnej posiadłości Putina pod Gelendżykiem, na południu Rosji.

Cirillo nazywany jest "architektem Putina", bo ceni go zarówno on, jak i rosyjscy oligarchowie - zauważają w czwartek włoskie media.

"Pałac dla Putina"instagram.com/navalny

Autorka/Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/navalny