Putin w Iranie. "Mocny sygnał o planach Moskwy"

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył we wtorek do Iranu, gdzie spotkał się z przywódcami tego kraju, w tym prezydentem Ebrahimem Raisim i ajatollahem Ali Chameneim. To pierwsza podróż Putina poza obszar byłego Związku Radzieckiego od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zwraca uwagę agencja Reutera. Wcześniej Biały Dom poinformował, że w ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy odwiedzili lotnisko w Iranie, aby obejrzeć drony, które Rosja zamierza kupić i wykorzystać w toczącej się wojnie w Ukrainie.

Władimir Putin złożył wizytę w Iranie, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu głów państw będących gwarantami procesu astańskiego na rzecz uregulowania sytuacji w Syrii. Tematem rozmów - jak podała agencja Reutera - była także popierana przez ONZ propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża w celu złagodzenia globalnego kryzysu żywnościowego.

Rozmowy Putina z przywódcami Iranu

Irański duchowny wezwał do długoterminowej współpracy między Iranem i Rosją. Powiedział Putinowi, że oba kraje muszą zachować czujność wobec "oszustw Zachodu" - podała irańska telewizja państwowa, cytowana przez agencję Reutera.

Jak przekazał później ajatollah, Putin zapewnił, że Rosja "pozostaje niezależna" od Stanów Zjednoczonych i poparła używanie walut narodowych przez państwa w wymianie handlowej. - Dolar amerykański powinien być stopniowo eliminowany z globalnego handlu - oświadczył Chamenei.

Ajatollah odniósł się również do trwającej w Ukrainie wojny. Stwierdził, że mimo cierpienia ludności cywilnej, jakie wiąże się z konfliktem, Moskwa nie miała alternatywy. - Gdybyś nie przejął inicjatywy, druga strona (Zachód - red.) wywołałaby wojnę z własnej inicjatywy - powiedział Putinowi Chamenei.

- Nasze kraje mają doświadczenie w zwalczaniu terroryzmu, co zapewnia bezpieczeństwo naszemu regionowi - stwierdził prezydent Raisi po rozmowach z Putinem. Wyraził nadzieję, że wizyta rosyjskiego prezydenta w Iranie "wzmocni współpracę między naszymi dwoma, niezależnymi państwami".

"Utrzymanie integralności terytorialnej Syrii jest bardzo ważne"

Putin spotkał się w Teheranie także z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Przywódcy omówili kwestię wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne oraz konfliktu w północnej Syrii. - Dzięki tureckiej mediacji posunęliśmy się naprzód powiedział Putin Erdoganowi po ich spotkaniu. - Nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, ale fakt, że istnieje postęp, jest już dobry - dodał. 

Jednym z głównym tematów wtorkowych rozmów przywódców Rosji, Iranu i Turcji były wysiłki na rzecz ograniczenia przemocy w Syrii. Erdogan zagroził niedawno wszczęciem kolejnych operacji wojskowych w celu poszerzenia strefy buforowej na granicy między Turcją a Syrią.

- Utrzymanie integralności terytorialnej Syrii jest bardzo ważne, każdy atak militarny na północy tego kraju z pewnością zaszkodzi Turcji, Syrii jak i całemu regionowi, a także przyniesie korzyści terrorystom - powiedział Erdoganowi Chamenei, cytowany przez agencję Reutera.

"Mocny sygnał" do Zachodu

Podróż Putina, która ma miejsce zaledwie kilka dni po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wysyła do Zachodu mocny sygnał o planach Moskwy, aby zacieśnić strategiczne więzi z Iranem, Chinami i Indiami w obliczu zachodnich sankcji - skomentował Reuters.

Cytuje doradcę rosyjskiego przywódcy Jurija Uszakowa, który powiedział, że kontakt Putina z przywódcami Iranu, w tym z ajatollahem Ali Chameneim, "jest bardzo ważny".

Biały Dom o wizycie rosyjskiej delegacji na lotnisku Kashan

W sobotę Biały Dom poinformował, że w ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy odwiedzili lotnisko w centralnym Iranie, aby obejrzeć drony zdolne do uzbrojenia, które Rosja zamierza kupić i wykorzystać w toczącej się wojnie w Ukrainie.

Według Białego Domu Iran zaprezentował Rosjanom drony na lotnisku Kashan 8 czerwca i 15 lipca. Administracja udostępniła również zdjęcia satelitarne dronów Shahed-191 i Shahed-129 startujących i lecących nad lotniskiem, gdy samolot transportowy delegacji rosyjskiej znajdował się na ziemi.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan w wydanym oświadczeniu stwierdził, że administracja ma "informacje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji kilkuset dronów".

"Teheran jest gotowy do eksportu sprzętu wojskowego i broni"

W dniu wizyty Władimira Putina Reuters, powołując się na prowadzoną przez irańskich studentów agencję informacyjną Young Journalists Club (YJC), poinformował, że władze w Teheranie są gotowe do eksportu sprzętu wojskowego i broni.

"W chwili obecnej Teheran jest gotowy do eksportu sprzętu wojskowego i broni" - cytuje agencja wtorkową wypowiedź dowódcy irańskich sił lądowych Kioumarsa Heydariego. Nastąpiło to tydzień po tym, jak Stany Zjednoczone oskarżyły Iran o przygotowanie do wysłania "kilkuset dronów" do Rosji.

Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian w piątek rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem i odrzucił te oskarżenia - podał Reuters.

Autorka/Autor:tas, momo/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: