Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Źródło:
tvn24.pl, tsn.ua
Rosyjski system Pancyr miał wypadek w Soczi
Rosyjski system Pancyr miał wypadek w Soczi Anton Heraszczenko/Twitter
wideo 2/3
Rosyjski system Pancyr miał wypadek w Soczi Anton Heraszczenko/Twitter

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU opublikował nagranie systemu rakietowego Pancyr, który przewrócił się na drodze w Soczi. Sprzęt miał pełnić "dyżur bojowy" przed rezydencją prezydenta Władimira Putina, który w sobotę ma przyjechać do tego miasta.

Na nagraniu, udostępnionym przez kanał WCzK-OGPU, widać, jak Pancyr przejeżdża pod mostem, a następnie przewraca się na zakręcie. Sprzęt, którego kierowca najwyraźniej jechał za szybko, niemal zmiażdżył przejeżdżający przez skrzyżowanie samochód osobowy.

Przeciwlotniczy zestaw rakietowy Pancyr S1, który miał wpadek w Soczi, miał pełnić służbę bojową przed przyjazdem prezydenta Rosji Władimira Putina do rezydencji Boczarow Ruczaj - napisał WCzK-OGPU.

Nagranie systemu opublikował także na platformie X (dawniej Twitter) były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy, a później doradca tego resortu Anton Heraszczenko.

CZYTAJ TEŻ: Media: system Pancyr-S w pobliżu rezydencji Putina

Udział w festiwalu młodzieżowym

Putin ma przyjechać do Soczi w sobotę z okazji festiwalu młodzieżowego, który rozpoczął się w piątek w Centrum Edukacyjnym "Sirius". Propagandowe agencje w Moskwie relacjonowały, że w wydarzeniu, które potrwa do 7 marca, ma wziąć udział ponad 20 tysięcy uczniów.

"I teraz służba bezpieczeństwa Putina staje przed dylematem: co robić? Zestawów (takich jak Pancyr - red.) jest niewiele. Sprzęt po awarii nie będzie nadawał się do użycia przez dłuższy czas i prawdopodobnie trzeba będzie dokonać jego wymiany w innym miejscu i odsłonić ochronę nieba" - podał WCzK-OGPU. Według tego źródła system obrony powietrznej Pancyr, produkowany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego, miał znajdować się na podwoziu białoruskiej ciężarówki MAZ, ale po rozpadzie ZSRR system montowano na rosyjskich Kamazach, których wymiary nie były odpowiednie.

Rosyjski system Pancyr S-1. Zdjęcie ilustracyjne Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com

Ukraiński analityk ds. wojskowości Jurij Butusow, który opublikował nagranie na swoim kanale na Telegramie, ironizował, że "system Pancyr, poruszający się w asyście wozów policyjnych, 'położył się' na dyżur bojowy przy moście na rzece Mamajka.

W pobliżu rezydencji Putina

W zeszłym roku rosyjskie niezależne media informowały o rozmieszczaniu systemów przeciwlotniczych Pancyr-S w Moskwie, w pobliżu miejscowości Zarieczje, około 10 km od rezydencji prezydenta Putina w Nowo-Ogariowie pod stolicą rosyjską, a także nad jeziorem Wałdaj w obwodzie nowogrodzkim, gdzie ma znajdować się kolejna rezydencja rosyjskiego przywódcy.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: tvn24.pl, tsn.ua

Tagi:
Raporty: