Babaryka usłyszał wyrok. "Okrutna fikcja systemu sprawiedliwości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Sąd w Mińsku skazał Wiktara Babarykę na 14 lat więzienia - donosi agencja Reutera. Były bankier i opozycjonista w ubiegłym roku zamierzał stanąć do wyborów prezydenckich przeciwko Alaksandrowi Łukaszence. - Nie mogę przyznać się do przestępstw, których nie popełniłem - mówił Babaryka tydzień temu w sądzie.

Wiktor Babaryka został uznany za winnego przyjęcia łapówki w szczególnie dużym rozmiarze, legalizacji środków finansowych zdobytych nielegalnie. Były szef Biełhazprambanku nie przyznał się do winy. Wyrok ogłosił sędzia Ihar Lubawicki – podaje portal Nasza Niwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przed orzeczeniem prawnicy oskarżonego oznajmili, że zarzuty przeciwko ich klientowi zostały sfabrykowane, by pokrzyżować jego polityczne ambicje - podaje agencja Reutera. Prokuratura domagała się, by były bankier i niedoszły kandydat na prezydenta Białorusi został skazany na 15 lat więzienia. Ostatecznie usłyszał wyrok 14 lat. Ma również zapłacić grzywnę w wysokości 145 tys. rubli białoruskich (ok. 217 tys. zł), a państwo przejęło 47 mln rubli (ponad 70 mln zł), które miał "zdobyć drogą przestępstwa" - informuje agencja państwowa BiełTA

Proces toczył się przed Sądem Najwyższym, w związku z czym wyrok nie podlega apelacji do sądu wyższej instancji. Obrońcy Babaryki zapowiedzieli wniesienie apelacji w trybie nadzoru.

Wiktor Babaryka został skazany na 14 lat więzieniaValery Sharifulin/TASS/Getty Images

Babaryka był oskarżony m.in. o utworzenie organizacji przestępczej, do której jako prezes Biełhazprambanku miał wciągnąć swoich zastępców i innych biznesmenów w celu wyłudzania łapówek od przedsiębiorstw, a potem wyprowadzania pieniędzy za granicę.

Wraz z Babaryką w ramach postępowania zwanego "sprawą Biełhazprambanku", oskarżonych było jeszcze siedem osób – byli biznesmeni i menadżerowie, z którymi współpracował. Sześciu z nich skazano we wtorek na kary od 3 lat do 6,5 roku pozbawienia wolności. Były zastępca Babaryki otrzymał karę pięć lat ograniczenia wolności (rodzaj aresztu domowego). W czasie śledztwa zgodzili się na współpracę i wszyscy przyznali się do winy.

"Okrutna fikcja systemu sprawiedliwości"

Sprawę Babaryki białoruscy obrońcy praw człowieka uznają za motywowaną politycznie, a jego samego umieścili na liście więźniów politycznych.

Wyrok wobec Babaryki skomentowała we wtorek ambasada USA w Mińsku, oceniając na Twitterze, że unaocznił on "okrutną fikcję bałoruskiego systemu sprawiedliwości". "Pokazując, że reżim Łukaszenki nie powstrzyma się przed niczym, by utrzymać władzę" – napisano na Twitterze ambasady.

"Nie mogę przyznać się do przestępstw, których nie popełniłem"

Podczas rozprawy, która odbyła się 28 czerwca, Babaryka oświadczył, że nie może przyznać się do przestępstw, których nie popełnił.

- Bez względu na to, że najpewniej przyznanie się do przestępstw, których nie popełniłem, byłoby właściwsze z punktu widzenia korzyści materialnych, nie mogę przyznać się do przestępstw, których nie popełniłem. W ramach naszej komunikacji (ze współpracownikami - red.) nie dopuszczono ani do jednego nie tyle nielegalnego działania albo przymusu, ale nawet nie dopuszczono do żadnej aluzji co do możliwości popełnienia nielegalnych działań - powiedział Babaryka, cytowany przez białoruski portal Nasza Niwa.

Wiktar Babaryka był prezesem BiełhazprambankuShutterstock

Niedoszły rywal Łukaszenki

Babaryka w maju ubiegłego roku ogłosił, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Jego kampania ruszyła z niespodziewanym impetem i wkrótce stało się jasne, że potencjalny kandydat cieszy się dużym poparciem i - zdaniem komentatorów - mógłby realnie zagrozić chcącemu utrzymać władzę Łukaszence. W czerwcu były bankier został aresztowany.

Centralna Komisja Wyborcza nie zatwierdziła jego kandydatury w wyborach prezydenckich. Zamiast Babaryki główną oponentką Łukaszenki stała się Swiatłana Cichanouska. Kobieta ogłosiła swój udział w wyścigu po aresztowaniu jej męża - znanego blogera i działacza prodemokratycznego Siarhieja Cichanouskiego.

Oficjalne wyniki sierpniowych wyborów, które dały Łukaszence 80,1 proc. głosów, wywołały masowe wielomiesięczne protesty na Białorusi, na które władze odpowiedziały bezprecedensowymi represjami.

Oprócz Babaryki zatrzymano i aresztowano z poważnymi zarzutami wielu członków jego sztabu wyborczego. Wszyscy oni zostali uznani za więźniów politycznych.

Autorka/Autor:momo/kab, mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock