Brytyjczycy wracają do bazy, pozostają w gotowości

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Okręty patrolowe brytyjskiej marynarki wrócą do bazy, choć na wszelki wypadek pozostaną w gotowości - przekazał brytyjski rząd. Wcześniej jednostki zostały wysłane na wyspę Jersey w związku z jej sporem z Francją.

Londyn wysłał w środę wieczorem dwa okręty patrolowe HMS Severn i HMS Tamar w odpowiedzi na groźby Paryża, że odetnie dostawy energii elektrycznej na wyspę, gdzie 95 procent prądu dostarczane jest podmorskimi kablami z Francji - a także w związku z zapowiedziami protestu francuskich rybaków przy wejściu do jej głównego portu, St Helier. Również Francja wysłała dwie swoje łodzie patrolowe na wody w pobliżu Jersey.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Przedstawiciele brytyjskiego rządu poinformowali w czwartek, że wraz z władzami Jersey ustalili, iż jeden z okrętów wyruszy do macierzystej bazy w Portsmouth na południu Anglii w nocy z czwartku na piątek, a drugi - w piątek rano. Władze w Londynie wyraziły również zadowolenie z tego, że francuskie kutry rybackie opuściły okolice Jersey i uznały, że sytuacja na chwilę obecną jest rozwiązana. Zapewniły jednak, że pozostają w gotowości, gdyby trzeba było ponownie pomóc władzom tej leżącej na kanale La Manche dependencji Korony Brytyjskiej.

Protest przeciw nowym zasadom połowów

Protest francuskich rybaków, w którym wzięło udział prawie 60 kutrów, zakończył się w czwartek wczesnym popołudniem, po czym wszystkie łodzie odpłynęły w stronę Francji. Szef rządu Jersey John Le Fondre powiedział później, że francuscy rybacy protestowali "pokojowo i z szacunkiem", a bezpośrednia rozmowa z nimi "umożliwiła obu stronom lepsze zrozumienie" tego, jak wyzwania związane z nową umową handlową mogą zostać rozwiązane.

Francuscy rybacy protestują przeciwko nowym zasadom połowów, wprowadzonym w zeszłym tygodniu przez rząd Jersey w ramach umowy o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a Unią Europejską (TCA), które wymagają od nich wykazania, że mają historię połowów na wodach Jersey. Francuzi twierdzą, że dodatkowe wymagania zostały dodane bez uprzedzenia. Władze w Paryżu wskazują, że "nowe środki techniczne" nie zostały zgłoszone UE, co czyni je "nieważnymi".

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości