Węgry: imigrantów znacznie mniej, ale stan kryzysowy przedłużony


Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 6 września 2018 roku stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją – poinformowano w piątkowym "Monitorze Węgierskim".

Stan kryzysowy spowodowany masowym napływem migrantów obowiązuje na Węgrzech od 2015 roku. Węgry były wtedy głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw UE prawie 400 tys. migrantów.

"Ruchy w kierunku naruszania granicy"

Obecnie napływ uchodźców radykalnie zmalał, ale wciąż pewna ich liczba przedostaje się na Węgry, głównie przez granicę z Serbią. Doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi powiedział w piątek, że w okolicach węgiersko-serbskiej granicy zatrzymano w tym roku i odprowadzono na jej drugą stronę już ponad 1800 osób. Jak dodał, "ruchy w kierunku naruszania granicy" występują też na granicy z Ukrainą, Rumunią i Chorwacją. Jak zaznaczył, przedłużenie stanu kryzysowego uzasadnia też sytuacja w Europie, np. to, że na wyspy greckie dociera teraz więcej osób z Turcji, a także pojawił się nowy szlak migracyjny: przez Albanię, Czarnogórę, Bośnię, Chorwację i Słowenię do Austrii.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: