Nowy prezydent Węgier podpisał ratyfikację przyjęcia Szwecji do NATO

Źródło:
Reuters, PAP

Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok, który we wtorek objął obowiązki głowy państwa, podpisał dokument w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO. Węgry wyraziły na to zgodę jako ostatni kraj Sojuszu.

Węgierski parlament poparł przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego 26 lutego. Wniosek w tej sprawie czekał w Zgromadzeniu Narodowym na głosowanie od lipca 2022 roku. W sobotę na stronie parlamentu Węgier opublikowano pismo do biura prezydenta z protokołem dotyczącym akcesji Szwecji do NATO. Na dokumencie widniało już nazwisko Sulyoka.

Po podpisaniu ratyfikacji przez prezydenta Węgier Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Węgry zwlekały

Rząd Orbana wielokrotnie podkreślał, że Węgry w kwestii wyrażenia zgody na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał odpowiedni akt prawny.

Orban 23 lutego zapowiedział poparcie akcesji, kiedy spotkał się w Budapeszcie z szefem szwedzkiego rządu Ulfem Kristerssonem.

Rząd węgierski domagał się, aby przed głosowaniem w parlamencie szef szwedzkiego rządu przybył do Budapesztu. Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził początkowo, że jest na to gotów, ale dopiero po tym, gdy węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Ostatecznie polityk pojawił się w Budapeszcie. Ogłoszono wówczas rozszerzenie dotychczasowej węgiersko-szwedzkiej współpracy wojskowej. W jej ramach do węgierskich sił zbrojnych dołączą cztery kolejne szwedzkie myśliwce Gripen.

Nowy prezydent

Tamas Sulyok, wybrany 26 lutego przez węgierski parlament na nowego prezydenta kraju, we wtorek objął obowiązki głowy państwa. Jego poprzedniczka, Katalin Novak, zrezygnowała w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby tuszującej pedofilię. Po przyjęciu rezygnacji Novak, obowiązki głowy państwa pełnił marszałek Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Węgier, Laszlo Kover.

Sulyok, dotychczasowy prezes Trybunału Konstytucyjnego, został wybrany głosami rządzącej koalicji Fidesz-KDNP. Duża część opozycji zbojkotowała wybory.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl