Dystrybutor książki o "tęczowych rodzinach" ukarany grzywną

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Na Węgrzech ukarano grzywną jednego z dystrybutorów książki z bajkami dla dzieci o rodzinach jednopłciowych – poinformował na Facebooku wydawca książki, Fundacja na rzecz Tęczowych Rodzin. Karę wymierzono na mocy prawa o nieuczciwych praktykach handlowych. Oświadczenie w tej sprawie wystosował wydawca publikacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przedstawiciel rządu w komitacie (województwie) Pest, Richard Tarnai oświadczył, że dystrybutor książki nie wziął pod uwagę ustawy o zakazie nieuczciwych praktyk handlowych, zgodnie z którą powinien był osobno zaznaczyć, że w książce pojawiają się treści "odbiegające od normy". - Nieuczciwa praktyka ma miejsce wtedy, gdy nie można zobaczyć, że w tej książce pojawia się rodzina inna niż normalna. Jeśli ta notatka tam jest, to jest w porządku - powiedział Tarnai w telewizji HirTV. Grzywna wniosła 250 tysięcy forintów (3200 złotych).

Publikacja jest węgierskim tłumaczeniem książki amerykańskiego pisarza science fiction Lawrence’a Schimela i opowiada o codziennym życiu dwóch rodzin jednopłciowych z perspektywy dzieci.

Fundacja na rzecz Tęczowych Rodzin zaznaczyła, że na prezentacji książki wskazywano, że występują w niej rodziny jednopłciowe. "Dla bardzo wielu rodzin dużo znaczyło, że istnieje książka, która o nich opowiada" – oświadczył wydawca. "Tęczowe rodziny to zupełnie normalne, zwyczajne rodziny. Książka pokazuje proste, zwyczajne wydarzenia, a seksualność rodziców nie jest w niej tematem" - dodano.

Autor ocenił w rozmowie z agencją Reutera, iż to znaczące, że jego książka została zaatakowana tuż przed wejściem w życie na Węgrzech nowej ustawy wymierzonej w prawa osób LGBTQ+. - To skoordynowany atak. Próbują różnych metod, aby wywołać strach przed rozmowami o tęczowych rodzinach i innych problemach, które istnieją na świecie – powiedział.

Chodzi o przyjętą w połowie czerwca ustawę, która między innymi zakazuje "propagowania homoseksualizmu" i korekty płci w szkołach oraz przewidującej stworzenie ewidencji osób, które dopuściły się pedofilii.

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP