Watykan wydał komunikat o stanie zdrowia Benedykta XVI. Franciszek wzywa do modlitwy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Watykan wydał komunikat o stanie zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI. Poinformowano, że w ostatnich godzinach doszło do pogorszenia jego stanu zdrowia. Wcześniej w środę papież Franciszek apelował o modlitwę za 95-letniego papieża emeryta, mówiąc, że jest on "bardzo chory".

Watykan poinformował w środę, że w ostatnich godzinach doszło do pogorszenia stanu zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI. Jak wyjaśniono w komunikacie, wynika to z jego wieku. - Sytuacja jest obecnie pod kontrolą - dodał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Podkreślił, że 95-letni emerytowany papież jest pod opieką lekarzy.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Bruni napisał, że po zakończeniu środowej audiencji generalnej Franciszek udał się do rezydencji w Ogrodach Watykańskich, by odwiedzić swego poprzednika. - Przyłączamy się do niego w modlitwie za emerytowanego papieża - dodał rzecznik.

Wcześniej w czasie audiencji papież prosił o modlitwę za Benedykta XVI. - Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta, który w ciszy wspiera Kościół - zaapelował.

- Jest bardzo chory - powiedział Franciszek i poprosił o modlitwę do Boga, by "go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca".

Franciszek nie przekazał więcej szczegółów.

Arcybiskup Monachium: jesteśmy zjednoczeni w modlitwie

Na wezwanie Franciszka zareagował arcybiskup Monachium i Fryzyngi Reinhard Marx. - Jeśli Ojciec Święty Franciszek mówi nam, że powinniśmy być zjednoczeni w modlitwie, to czynimy to dzisiaj szczególnie z młodymi chrześcijanami - powiedział.

- Sytuacja jest z pewnością bardzo poważna – powiedział z kolei długoletni towarzysz Benedykta i teolog Wolfgang Beinert, cytowany przez agencję dpa. Jak opowiadał, do początku roku miał jeszcze kontakt listowny z Benedyktem, który jednak nie odpowiedział na list z okazji swoich urodzin w kwietniu.

Benedykt XVI abdykował w 2013 roku

28 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił abdykację, zostając pierwszym od około 600 lat papieżem, który podał się do dymisji.

95-letni emerytowany papież od tego czasu mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich i rzadko pojawia się publicznie.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: