Waszyngton znowu ponagla Polskę


Wizytujący Warszawę asystent sekretarza stanu USA Daniel Fried powtórzył środowe ponaglenia Pentagonu: - USA oczekują od tej chwili intensyfikacji rozmów z Polską w sprawie tarczy antyrakietowej - powiedział dyplomata.

Na konferencji prasowej w Warszawie Fried powiedział, że strona amerykańska rozumie, iż każdy nowy rząd potrzebuje trochę czasu, żeby zapoznać się ze stanem negocjacji, jednak styczniowa wizyta ministra obrony narodowej Bogdana Klicha w Stanach Zjednoczonych to dla jego kraju "czytelny sygnał", że Polska jest gotowa do podjęcia rozmów.

Fried zaznaczył ponadto, że jest jasne, iż polski rząd jest zainteresowany zwiększeniem bezpieczeństwa swojego kraju w rezultacie zainstalowania tarczy. Nie chciał jednak mówić o konkretnych ewentualnych aspektach wzmocnienia współpracy polsko-amerykańskiej, tłumacząc, że jest to temat do dyskusji dla ekspertów, a nie dla polityków i dziennikarzy. Tarcza antyrakietowa ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych. Amerykanie chcą wybudować wchodzący w skład tarczy radar w Czechach, a w Polsce rozmieścić bazę 10 rakiet przechwytujących. Budowie systemu antyrakietowego w Europie Środkowej ostro sprzeciwia się Rosja.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości