W drugą rocznicę serii krwawych ataków dżihadystycznych w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w poniedziałek hołd ich ofiarom. W skoordynowanych zamachach zginęło łącznie 130 osób, a ponad 350 zostało rannych.
13 listopada 2015 roku dziewięciu mężczyzn zaatakowało kilka punktów w stolicy Francji. Na stadionie Stade de France trzech dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wysadziło się w powietrze, zabijając jedną osobę i raniąc kilkadziesiąt kolejnych. W barach i restauracjach w X i XI dzielnicy zastrzelonych zostało 39 osób, a dwie zostały ciężko ranne, gdy zamachowiec samobójca zdetonował swój ładunek.
Najwięcej - 90 osób - poniosło śmierć w sali koncertowej Bataclan, gdzie napastnicy strzelali do tłumu zgromadzonego na koncercie, a następnie wzięli zakładników. Po rozpoczęciu operacji policyjnej dwaj terroryści wysadzili się w powietrze, a trzeci został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa.
Bez przemówienia prezydenta
W każdym miejscu ataku sprzed dwóch lat w poniedziałek złożono wieńce, a następnie ofiary upamiętniono minutą ciszy. Na prośbę rodzin obchodom nie towarzyszyło przemówienie prezydenta Francji. Ceremonia, która miała bardzo skromny charakter, rozpoczęła się przed Stade de France. Następnie hołd ofiarom oddano przed barami i restauracjami w X i XI dzielnicy, a także przed Bataclan. Macron długo rozmawiał przed każdym miejscem pamięci głównie z rodzinami zamordowanych. W uroczystości wzięli też udział ranni w zamachach. Na obchody przyjechali między innymi mieszkańcy pobliskiej Belgii. Ceremonię zakończono przed merostwem XI dzielnicy. Podczas części muzycznej wystąpił wokalista zespołu Eagles of Death Metal, który 13 listopada 2015 roku grał w sali Bataclan.
"Marsz pokoju"
W tym samym czasie ulicami Paryża przeszedł "marsz pokoju". Wzięli w nim udział francuscy i belgijscy muzułmanie, chcąc w ten sposób solidaryzować się z rodzinami ofiar. Marsz zakończył się złożeniem białych róż przed Bataclan. Pod koniec obchodów z placu przed merostwem XI dzielnicy symbolicznie puszczono w niebo kolorowe balony. Od rana w sieciach społecznościowych internauci składają hołd ofiarom ataków, opatrując wpisy hasztagiem "Paryż Pamięta" (ParisSeSouvient).
Autor: mart//kg / Źródło: PAP