"W ciężkich chwilach zawsze opierał się na swoich kobietach"

Aktualizacja:
 
Vaclav Havel z drugą żonaPAP/EPA

W ciężkich chwilach Vaclav Havel zawsze opierał się na swoich kobietach – wspomina życie byłego prezydenta serwis czeskiej telewizji CT24. Ze wsparcia pierwszej żony Olgi korzystał w czasach, gdy ścigały go służby bezpieczeństwa (StB), drugiej – Dagmar – w czasach pokoju i demokracji, gdy jednak zdrowie odmawiało mu już posłuszeństwa.

Z Olgą Splichal Havel poznał się w praskim teatrze Na zabradli. Pracowała tam jako bileterka. Ślub wzięli w 1964 r. Po wybuchu Praskiej Wiosny (1968) stała wytrwale u boku męża, w 1977 została sygnatariuszką Karty 77. Potem razem zakładali Komitet Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych (VONS). W 1981 została zatrzymana i kilka dni więziona w zakładzie na praskim Pankracu.

"Później wielokrotnie Havel mówił o niej jako o swej podporze życiowej" – czytamy w serwisie CT24.cz. To za jej pośrednictwem komunikował się, gdy był więziony i to z nią konsultował decyzję, czy w 1989 r. zasiądzie na fotelu prezydenta Czechosłowacji. Sama Olga tak wspominała tamten czas: - Byłam jedną z ostatnich, którzy opierali się temu pomysłowi Vaszka, ponieważ nie jestem całkiem pewna, czy podobają mi się oficjalne, państwowe sprawy.

"Swoją rolę pełniła jednak odpowiedzialnie i bez zbędnych słów" – komentuje portal. – "Olgę Havel Czesi wspominają najczęściej jako szarmancką, inteligentną, oczytaną, ale - w porównaniu z rozchwianym i autoironicznym Havlem - także mocno praktyczną kobietę" – dodaje.

Olga, już jako pierwsza dama, zaangażowała się w tworzenie ruchu, który był kontynuacją VONS. Jej działalność przerwała choroba nowotworowa. Zmarła w 1996 roku.

Z Dagmar miał być "lepszy niż dotąd"

Rok później Havel ożenił się, nie obwieszczając tego wcześniej publicznie, z aktorką Dagmar Veskrnovou, która przyjęła nazwisko prezydenta. Ślub do ostatniej chwili był tajemnicą, zaskoczeni byli więc i znajomi i opinia publiczna. W czeskim radiu Havel mówił wtedy: - Wierzę, albo mam nadzieję, że będziemy szczęśliwi i wierzę w końcu w coś jeszcze: że ten nowy etap w ostatecznym rozrachunku pomoże mi być lepszym, niż byłem dotąd.

Wierzę, albo mam nadzieję, że będziemy szczęśliwi i wierzę w końcu w coś jeszcze: że ten nowy etap w ostatecznym rozrachunku pomoże mi być lepszym, niż byłem dotąd. Vaclav Havel

Dagmar karierę aktorską zaczęła w 1974 r. i do dnia ślubu na swoje konto wpisała około 50 ról filmowych i niemal tyle samo teatralnych. Potem przerwała karierę, by stanąć u boku męża. Jak pisze CT24.cz, w roli prezydentowej odnalazła się skupiając głównie na działalności charytatywnej. "Zawsze wywoływała sprzeczne reakcje" – czytamy. Czescy dziennikarze wyjaśniają, że chodzi zarówno o jej spontaniczność, jak i trudne dla niej przejście ze środowiska teatralnego do roli pierwszej damy – stale pod obstrzałem mediów i opinii publicznej. Była "małżonką prezydenta, ale i chronicznego pacjenta" – pisze serwis.

Razem założyli Fundację VIZE 97. To w jej siedzibie na Prazske krizovatcve stanie w poniedziałek i wtorek trumna z ciałem prezydenta, by Czesi mogli się z nim pożegnać. "Ostatnio, prócz działalności charytatywnej, występowała najczęściej w świadomości publicznej, jako żona, która cierpliwie opiekuje się chorym eksprezydentem. Nie zostawiła też Havla w jego ostatnich chwilach” – pisze CT24.cz.

Havel zmarł rano, w niedzielę, 18 grudnia, w swoim domu. Dagmar Havlova była wtedy przy nim.

Zmarł Vaclav Havel - czytaj raport

Źródło: ČT24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA