Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wysokości 200 milionów dolarów dla Ukrainy na cele związane z bezpieczeństwem. Od 2014 roku, prowadząc wojnę na wschodzie własnego kraju, Ukraina otrzymała pomoc wojskową o wartości miliarda dolarów.
Pomoc zaanonsowano w piątek, w zaledwie cztery dni po zakończeniu spotkania na szczycie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji w Helsinkach, podczas którego - jak twierdzi część amerykańskich mediów - prezydent Donald Trump miał "przehandlować" Ukrainę.
Zapowiedziane środki mają być wykorzystane do zakupu sprzętu dla wzmocnienia możliwości dowódczych armii ukraińskiej, zapewnienie bezpiecznej transmisji danych operacyjnych oraz na zakup noktowizorów. Część sprzętu będzie przeznaczona dla żołnierzy przechodzących szkolenie - podano w komunikacie Pentagonu.
"W terminie późniejszym"
W oświadczeniu podkreślono, że potrzeby armii ukraińskiej zostały wyznaczone na podstawie przyjętej niedawno koncepcji bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.
Na razie nie wiadomo, kiedy sprzęt wojskowy zostanie wydany stronie ukraińskiej - zauważa w komentarzu agencja Reutera. W komunikacie Pentagonu użyto enigmatycznego określenia "w terminie późniejszym."
Pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy stała się bardziej namacalna w ostatnim okresie.
Konflikt trwa od czterech lat
Na początku marca Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 milionów dolarów. W liście do Kongresu amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych informowało, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków.
W opublikowanym wtedy oddzielnie komunikacie Pentagonu stwierdzono, że "system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej." Pentagon podkreślił, że proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie.
Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Ocenia się, że w wyniku walk zginęło tam już ponad 10 tysięcy osób.
Autor: ad//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | The U.S. Army