Niemal dwustuletnia kapsuła czasu odkryta w pomniku Kościuszki w West Point

Źródło:
West Point, tvn24.pl
W cokole pomnika Tadeusza Kościuszko w West Point znaleziono kapsułę czasu sprzed blisko 200 lat
W cokole pomnika Tadeusza Kościuszko w West Point znaleziono kapsułę czasu sprzed blisko 200 latYoutube/West Point - The U.S. Military Academy
wideo 2/4
W cokole pomnika Tadeusza Kościuszko w West Point znaleziono kapsułę czasu sprzed blisko 200 latYoutube/West Point - The U.S. Military Academy

W cokole pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w Akademii Wojskowej West Point w USA znaleziono kapsułę czasu. Ołowiany pojemnik został odkryty w czasie prac renowacyjnych. Jak udało się ustalić, umieszczono go tam w 1828 roku - 26 lat po założeniu akademii. 28 sierpnia nastąpi oficjalne otwarcie liczącej prawie 200 lat kapsuły.  

O swoim odkryciu Akademia West Point poinformowała 15 sierpnia, a dwa dni później pokazała kapsułę na fotografii. - Ta kapsuła czasu jest naprawdę wyjątkowym odkryciem. Cieszymy się, że możemy ją otworzyć i zobaczyć, co zostawili dla nas kadeci prawie dwa wieki temu - powiedział rektor West Point, gen. Steven Gilland. - Zawartość kapsuły z pewnością wzbogaci historię West Point - dodał.

Oryginalna podstawa i kolumna zostały zaprojektowane przez Johna HB Latrobe, kadeta West Point z rocznika 1822 i sfinansowane przez samych kadetów. Mający dwa i pół metra wysokości posąg Tadeusza Kościuszki został zamontowany na kolumnie w 1913 roku. Był podarunkiem od amerykańskiej Polonii.

Pomnik Tadeusza Kościuszko w West Point Youtube/West Point - The U.S. Military Academy

Kapsuła czasu na West Point

W trakcie inspekcji w 2021 roku zauważono pęknięcia w konstrukcji cokołu i kolumny pomnika. W związku z pracami renowacyjnymi statua Kościuszki została tymczasowo zdjęta i umieszczona w magazynie. Gdy w 2023 roku z pomnika usunięto także cokół, odnaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

"Pracownicy Wydziału Fizyki i Inżynierii Jądrowej Akademii wykonali zdjęcia rentgenowskie kapsuły, jednak nie przyniosły one jednoznacznych wniosków" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie West Point. Tym samym zawartość liczącego blisko 200 lat ołowianego pojemnika wciąż pozostaje tajemnicą.

Oficjalna uroczystość otwarcia kapsuły ma odbyć się 28 sierpnia w Robinson Auditorium w Thayer Hall. Akademia poinformowała, że planuje kontynuować tradycję i umieści kapsułę w odbudowanej podstawie pomnika.

Kapsuła czasu znaleziona w cokole pomnika Tadeusza Kościuszko w West PointYoutube/West Point - The U.S. Military Academy

Akademia West Point

Akademia West Point ma siedzibę w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jest to najstarsza instytucja wojskowa w Stanach Zjednoczonych. Mieści się w forcie zaprojektowanym przez Tadeusza Kościuszkę - bohatera insurekcji kościuszkowskiej oraz wojny o niepodległość USA.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: West Point, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Youtube/West Point - The U.S. Military Academy