W celi śmierci spędził prawie 40 lat. Egzekucję zaplanowano na dzisiaj

Źródło:
NBC News, CBS News, jacksonville.com, tvn24.pl
Starke na Florydzie
Starke na FlorydzieGoogle Earth
wideo 2/3
Starke na FlorydzieGoogle Earth

Na dzisiaj zaplanowano egzekucję Duane'a Owena, skazanego na karę śmierci za dwa zabójstwa, których dopuścił się w 1984 roku, informują amerykańskie media. Obrona sprzeciwia się wykonaniu wyroku, argumentując, że Owen ma problemy psychiczne. Sąd uznał jednak, że mężczyzna "symulował chorobę psychiczną, aby uniknąć kary śmierci".

Duane Owen, będący jednym z najdłużej przetrzymywanych więźniów w celi śmierci na Florydzie, został skazany na karę śmierci za dwa zabójstwa, których dopuścił się w 1984 roku. Gubernator stanu Ron DeSantis podpisał wykonanie wyroku na 62-letnim obecnie mężczyźnie 9 maja. Egzekucję w więzieniu w Starke na Florydzie za pomocą zastrzyku z trucizną zaplanowano na godzinę 18:00 czasu lokalnego w czwartek - przekazał portal NBC News, powołując się na agencję AP.

Sąd: skazany symulował chorobę psychiczną

Wykonaniu wyroku sprzeciwiają się obrońcy Duane'a Owena, argumentując, że skazany nie powinien zostać stracony z powodu schizofrenii, której towarzyszą urojenia. Prokuratorzy argumentowali, że chociaż Owen ma problemy ze zdrowiem psychicznym, nic nie stoi na przeszkodzie, by został stracony, ponieważ jest świadomy, że jest to kara za jego zbrodnie. Sąd Najwyższy Florydy w zeszłym tygodniu odrzucił ostatnią apelację prawników, a Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zrobił to w środę. Portal jacksonville.com wskazał, że według sądu okręgowego hrabstwa Bradford Owen "symulował chorobę psychiczną, aby uniknąć kary śmierci".

ZOBACZ TEŻ: Znaleziona w Halloween "dama z kufra". Zagadkę rozwikłano po ponad pół wieku

Owen w marcu 1984 roku miał wykorzystać seksualnie i śmiertelnie ugodzić nożem 14-letnią Karen Slattery, która jako niania opiekowała się dzieckiem w swoim domu - wynika z dokumentów sądowych przytoczonych przez CBS News. Dwa miesiące później wykorzystał seksualnie i zamordował 38-letnią Georgiannę Worden. Obu zabójstw dopuścił się w hrabstwie Palm Beach. Ponadto zaatakował dwie inne kobiety, które przeżyły.

Kara śmierci w Stanach Zjednoczonych

62-letni skazany jest obecnie jedną z 293 osób przebywających w celi śmierci na Florydzie - poinformowało w czwartek NBC News. W 2023 roku wyrok śmierci przeprowadzono w czterech amerykańskich stanach: Missouri, Oklahomie, na Florydzie i w Teksasie. Jak wskazał "NYT", mała liczba stanów stosujących karę śmierci ma odzwierciedlać "spadające poparcie społeczne dla kary śmierci".

Kara śmierci w USA (2020)PAP

ZOBACZ TEŻ: "Przepraszam. I nie dlatego, że jestem na końcu swej drogi”. Zabójca dwóch strażników więziennych został stracony

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: NBC News, CBS News, jacksonville.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: State of California (Public Domain)